„Gdybym mógł, progi wilczą otoczyłbym jamą”. Zazdrość i zdrada w związku

„Nie mogę żyć bez ciebie. I z tobą też nie”. Miłość jako uzależnienie

Romantyczną miłość określają wielkie słowa: jest niepohamowana, płomienna, potężna jak śmierć. Od jakiegoś czasu psychologowie zauważają też, że niektórzy przeżywają ją jak nałóg, to znaczy, że mimo prób zerwania tkwią w toksycznych związkach albo po porzuceniu doświadczają głodów, podobnych do tych, które są udziałem narkomanów i alkoholików. Poeci od wieków porównywali to groźne uczucie do trucizny. Dlaczego niektórym łatwiej niż innym uzależnić się od miłości?

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, informacje o zapisach na stronach www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl oraz www.swps.pl
  • współorganizator cyklu: Uniwersytet SWPS

Prowadzenie:

Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczyciel akademicki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award” dla młodych pracowników muzeów. Pracuje w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza. Od 2016 roku koordynatorka cyklu wykładów „Współcześni Romantycy”.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze