wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznajcie Wrocławskie osiedla. Co nowego na Jagodnie?
Kliknij, aby powiększyć
Od kilku lat na Jagodnie działa nowy, piękny żłobek. Na zdjęciu dzieci ze żłobka przy ul. Sygnałowej fot. UMW
Od kilku lat na Jagodnie działa nowy, piękny żłobek. Na zdjęciu dzieci ze żłobka przy ul. Sygnałowej

Przestronny, nowoczesny budynek ze żłobkiem, biblioteką i CAL-em, budowa wydzielonego buspasa, a w przyszłości także linii tramwajowej, plenerowe miejsce spotkań. Sprawdź, co słychać na osiedlu Jagodno.

Reklama

Na powierzchni 343 ha jest tu zameldowanych ponad 10 tys. osób, natomiast z nieoficjalnych szacunków realnie mieszkających na osiedlu może być dwa razy więcej. 

Miasto zrealizowało na Jagodnie (lub nadal realizuje) 26 projektów. Oto niektóre z nich.

Centrum lokalnego życia

W 2020 roku został oddany do użytku nowoczesny budynek przy ul. Sygnałowej, który jest siedzibą trzech ważnych dla osiedla (i współpracujących ze sobą) instytucji: żłobka nr 16, filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Łączny koszt jego budowy wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego to 16,2 mln zł. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, energooszczędny (są m.in., panele fotowoltaiczne) i świetnie wyposażony. W dodatku świetnie wygląda.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Żłobek, biblioteka i CAL w jednym, nowoczesnym budynku na Jagodnie</p> UMW
Żłobek, biblioteka i CAL w jednym, nowoczesnym budynku na Jagodnie

W żłobku jest nawet ogródek

W żłobku – jednej z najnowocześniejszych tego rodzaju placówek w naszym mieście – są sale dla siedmiu grup (każda z węzłem sanitarnym i zadaszonym tarasem, na którym można spędzać czas, gdy trawa jest mokra albo słońce świeci zbyt mocno), a także kuchnia, jadalnia, wózkownia i dwa place zabaw: jeden dla najmłodszych dzieci, a drugi – ze zjeżdżalniami, bujakami itd. – dla tych nieco starszych. Maluchy mają też ogródek, w którym sadzą i pielęgnują rośliny.

Szykujemy się do powitania wiosny i niedługo dzieci będą tam sadzić cebulki kwiatów.
Eliza Werykowska, kierowniczka żłobka nr 16

Co jeszcze robią dzieci? Mają m.in. zajęcia z elementami jogi, zajęcia sensoryczne, a niedawno w sąsiadującej ze żłobkiem bibliotece wrocławscy seniorzy czytali im bajki w ramach projektu „Poczytajki Babci i Dziadka”.

Pokazy filmów, samoobrona, hip-hop

W mieszczącej się w tym samym budynku bibliotece można wypożyczać nie tylko książki, ale też audiobooki oraz gry planszowe i karciane. Działa tu także pogotowie smartfonowe, odbywają się zajęcia cykliczne (np. pokazy filmów, o których piszemy niżej) i różne wydarzenia, ostatnio m.in. Tybetańska kąpiel dźwiękowa, czyli zapewniający głęboki relaks koncert mis tybetańskich. Szczegóły tych wydarzeń i zapowiedzi kolejnych można znaleźć na stronie filii

Działa tu także Centrum Aktywności Lokalnej Dobre Czasy na Jagodnie. Jego operatorem jest od stycznia Stowarzyszenie #WartoMediować. W CAL-u odbywa się mnóstwo wydarzeń organizowanych we współpracy z Radą Osiedla i biblioteką. To m.in. zajęcia językowe dla maturzystów, samoobrona,  zumba, warsztaty hip-hop dance, rodzinne warsztaty plastyczne. Szczegóły na Facebooku na profilu Dobre Czasy na Jagodnie, a o spotkaniach przy planszówkach piszemy poniżej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Centrum Aktywności Lokalnej na Jagodnie</p> fot. CAL
Centrum Aktywności Lokalnej na Jagodnie

Najpierw buspas, w przyszłości tramwaj

Trwa budowa pierwszego etapu trasy autobusowo-tramwajowej na Jagodno. Ta część robót – wydzielona jezdnia dla autobusów - będzie zakończona za 20 miesięcy.

Żeby w przyszłości mogły jeździć tędy również tramwaje, państwo polskie musi uregulować przepisy związane z przecinaniem się linii kolejowej i tramwajowej, jednak już teraz wykonawca buduje trasę w taki sposób, by pociągnięcie tędy linii tramwajowej było możliwe (chodzi m.in. o odpowiednio dostosowane łuki trasy, fundamenty pod słupy trakcyjne itd.). Trasa będzie miała ok. 2,7 km długości i 5 par przystanków. Będzie tu także parking Park&Ride na kilkadziesiąt aut i zadaszony parking dla rowerów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wizualizacja trasy na Jagodno wizualizacja UMW
Wizualizacja trasy na Jagodno

Zobacz, jak wyglądało kilka miesięcy temu rozpoczęcie prac.

Plenerowe miejsce spotkań

Na Jagodnie dzieje się oczywiście więcej. Np. przy ul. Grapowa powstaje z inicjatywy Rady Osiedla i finansowane z Fuduszu Osiedlowego zielone miejsce spotkań. 90 proc. prac zostało już wykonanych. Jest już główna ścieżka z oświetleniem, są trzy utwardzone placyki piknikowe z ławkami, posadzono drzewa. Lada dzień zostaną posadzone krzewy i pojawi się jeszcze jedna przestrzeń do relaksu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wizualizacja miejsca wypoczynku na Jagodnie</p> Wizualizacja ZZM
Wizualizacja miejsca wypoczynku na Jagodnie

Jagodno w skrócie

Nowe obwody wyborcze na Jagodnie. Podczas wyborów do samorządu (w kwietniu 2024) i do europarlamentu (w czerwcu 2024) będzie działało aż pięć – zamiast trzech dotychczasowych – obwodowych komisji wyborczych.

  • Obwód wyborczy nr 147. Siedziba komisji: Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Sygnałowa 23,
  • Obwód wyborczy nr 148, siedziba komisji: Rada Osiedla Jagodno, ul. Jagodzińska 15
  • Obwód wyborczy nr 149, siedziba komisji: świetlica „Cztery Pory Roku-Zima”, ul. Ryszarda Wagnera 3
  • Obwód wyborczy nr 291, siedziba komisji: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 25, ul. Asfaltowa 6
  • Obwód wyborczy nr 292, siedziba: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 25, ul. Asfaltowa 6

Jagodno na planszy. W CAL-u przy Sygnałowej co piątek dorośli mieszkańcy osiedla spotykają się przy grach planszowych. Początek o godz. 18.15. Jagodno na planszy to inicjatywa społeczna. Cel: propagowanie takiej formy rozrywki wśród lokalnej społeczności. Uczestnicy spotkań grają m.in. w Rising Sun i Podwodne Miasta. Spotkania są bezpłatne, ale trzeba się na nie zapisać. Szczegóły na Facebooku na profilu Jagodno na planszy

Pokazy horrorów w bibliotece. W tym samym budynku co żłobek i cal działa biblioteka. Można tam przebierać wśród mnóstwa książek, ale dzieje się też wiele innych rzeczy, np. raz w miesiącu odbywają się bezpłatne pokazy horrorów z cyklu Napisy Końcowe Horror Show. Terminy seansów i informacje o innych wydarzeniach (a jest ich sporo) znajdziecie na stronie MBP w zakładce filii nr 14

Jak w Ameryce! Na wrocławskim Jagodnie, przy ul. Tunelowej znajduje się kameralne osiedle domów jednorodzinnych. Wygląda jak z amerykańskich filmów! Taki klimat tworzy sposób wykończenia domów,  a także charakterystyczne skrzynki na listy oraz zadbane trawniki i żywopłoty. 

Rada Osiedla

Przewodnicząca Zarządu Osiedla Sylwia Celińska zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się przeważnie w pierwsze czwartki miesiąca w siedzibie RO przy ul. Jagodzińskiej 15 w godz. 18-19. Najbliższe zaplanowane są na 7 marca i 4 kwietnia. Kontakt z Radą Osiedla możliwy jest też drogą elektroniczną na adres e-mail: jagodno[at]osiedla.wroclaw.pl.

Straż Miejska

Na osiedlu Jagodno nie ma strażnika osiedlowego, ale to nie znaczy, że nie można tam liczyć na pomoc Straży Miejskiej. W razie potrzeby można się z nią skontaktować, dzwoniąc pod czynny przez całą dobę nr alarmowy: 986.

Dwóch dzielnicowych

Osiedle Jagodno to rejon działania komisariatów Wrocław Rakowiec i Wrocław Krzyki. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. szt. Michał Müller, tel. 601815 627, e-mail: rakowiec9[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. Michał Fuławka, tel. 601813 890, e-mail: krzyki13[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Komunikacja

  • Autobusy dzienne: 110, 133, 145, 310
  • Autobus nocny: 255

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl