wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznaj wrocławskie osiedla. Co nowego na Maślicach?
Kliknij, aby powiększyć
Ślęzoujście po przebudowie
Ślęzoujście po przebudowie

Ślęzoujście, nowa trasa rowerowa, pumptruck, remont w szkole, plac zabaw, boisko, naprawdę piękny CAL – sprawdź, co nowego na osiedlu Maślice.

Reklama

Na powierzchni ponad 660 ha mieszka tu blisko 12,5 tys. osób. W ciągu ostatnich kilku lat zrealizowano tu (lub są realizowane nadal) 32 projekty, związane m.in. z drogami, zielenią i edukacją. Oto kilka z nich.

Ślęzoujście, trasa rowerowa, przejścia

Od września tego roku ulica Ślęzoujście jest już otwarta dla kierowców. Nie jest zwyczajną ulicą: pełni także funkcję wału przeciwpowodziowego i jest ostatnim ogniwem systemu ochrony przeciwpowodziowej miasta – dzięki niej Maślice, a także sąsiednie Pracze Odrzańskie mają ochronę przed powodzią. Ulica zyskała m.in. nową nawierzchnię, chodnik dla pieszych oraz oświetlenie. Koszt: 12,5 mln zł

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Ślęzoujście po przebudowie</p> ZIM
Ślęzoujście po przebudowie

Budowa trasy rowerowo-spacerowej w ciągu ul. Koziej od ulicy Tykocińskiej w kierunku lasu Prackiego zmierza już do końca.  Zamiast wąskiej, wydeptanej ścieżki powstaje w ramach WBO szeroka na 3 m trasa z nawierzchnią z kruszywa. Zaplanowano także strefę odpoczynku z ławkami i koszami na śmieci.

– Cały kilometrowy odcinek powinien być gotowy na początku przyszłego roku – mówi Ewa Mazur z ZDiUM.

Wcześniej, w 2021 roku zakończyła się wymiana nawierzchni drogi rowerowej wzdłuż ul. Królewieckiej od AOW do ul. Brodzkiej.

9 grudnia w ramach Funduszu Osiedlowego rozpoczęła się także budowa bezpiecznych przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania ul. Maślickiej i Północnej. Skrzyżowanie zostanie przebudowane (konieczne jest skorygowanie wlotu ul. Północnej), chodniki przebudowane, pojawi się tam m.in. azyl dla pieszych, nowa latarnia, będą też progi wyspowe.

A co w szkole?

Na Maślicach zakończyły się prace związane z przebudową i remontem w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 przy ulicy Suwalskiej.  

Uczniowie i nauczyciele zyskali nowe sale lekcyjne, przestrzeń na bibliotekę, świetlicę i pomieszczenia sanitarne. Na nasze zlecenie wykonawca przebudował pomieszczenia po miejskiej bibliotece i radzie osiedla – informuje Tomasz Jankowski z ZIM. W ramach prac wymienione zostały m.in. okna, które trzeba było też powiększyć i drzwi, przebudowane zostały instalacje sanitarne, grzewcze i teletechniczne. Koszt to 2 mln zł.

Wcześniej, w 2022 roku przebudowano i wyremontowano tam wentylację mechaniczną. Z kolei w 2019 roku w innym budynku ZSP nr 12, przy ul. Lubelskiej, powstał w ramach WBO plac zabaw z dziesięcioma urządzeniami i ścieżką sensoryczną.

Pumptruck i nie tylko

W rejonie ul. Królewieckiej powstał w ubiegłym roku pumptruck, czyli odpowiednio wyprofilowany tor z przeszkodami i ostrymi zakrętami. To pomysł mieszkańców – podobnie jak trasę rowerową wzdłuż Koziej zrealizowano go w ramach WBO. Oprócz trasy głównej, powstała jeszcze druga, mniejsza dla dzieci. Wokół ustawiono m.in. ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. 

Znalazło się tam również miejsce do uprawiana kalisteniki, czyli aktywności fizycznej opartej na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała, takich jak pompki, brzuszki czy mostki. Warto ją uprawiać po świetnie wpływa na układ krwionośny, kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację.

Na Maślicach jest więcej miejsc do uprawiania sportu. Np. przy ul. Maślickiej i Lidzbarskiej powstało w ramach WBO boisko wielofunkcyjne o nawierzchni z trawy naturalnej do gry w piłkę nożną o wymiarach, boisko wielofunkcyjne do gry w badmintona i streetball.

Teren przy Królewieckiej

W 2020 roku zakończyła się realizacja kolejnego projektu WBO – realizacja pierwszego etapu robót związanych z zagospodarowywaniem parku Maślickiego, a dokładniej terenu przy ul. Królewieckiej. Powstały m.in. chodniki, usypano górkę wraz z drewnianymi umocnieniami skarp i tor przeszkód z drewnianymi urządzeniami.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Rejon ul. Kr&oacute;lewieckiej</p> ZZM
Rejon ul. Królewieckiej

Jest w czym wybierać!

Mieszkańcy Maślic nie mogą narzekać na nudę, bo dzieje się tu naprawdę dużo. Najróżniejsze wydarzenia i zajęcia organizuje m.in. Rada Osiedla i Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów, które prowadzi Centrum Aktywności Lokalnej, a mieszkańcy i działające na osiedlu instytucje i organizacje często działają wspólnie. 

Jest tu m.in. osiedlowy chór, Klub Seniora, odbywają się festyny, pikniki, najróżniejsze imprezy, np. Maślickie Święto Dyni czy Noc Świętojańska, kiermasze świąteczne, spotkania wigilijne. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć na Facebooku, na profilach związanych z osiedlem.

Maślice w skrócie

Drzewa, które mają imiona. W listopadzie w ramach działania #ZieloneMaślice mieszkańcy posadzili na terenach zielonych przy Stawie Królewieckim kolejne drzewa – tym razem były to cztery lipy drobnolistne. Każde z nich ma imię: Pikulove, Magdalena, Kaja i Dorian. To ostatnie zasadził wraz z bliskimi czternastoletni chłopiec, Dorian Dzieża, któremu mieszkańcy osiedla (i nie tylko oni) pomagają w uzbieraniu ponad 2,7 mln na ratującą życie, wieloetapową operację w USA.  W pomoc włączyli się także piłkarze, działacze oraz kibice Śląska.

Wieża obserwacyjna. Jest wśród drzew, ma dwie platformy (na wysokości 3 i 6 metrów) i mogą na niej przebywać 32 osoby jednocześnie – wieżę do obserwacji ptaków, która została wybudowana w tym roku w ramach WBO, można znaleźć w parku Świetlików, między al. Śliwową a Ślęzoujściem. „Wieża może być idealnym miejscem, żeby przeprowadzić na niej lekcje przyrody w terenie. Mam nadzieję, że to miejsce choć na chwilę oderwie dzieci i młodzież od komputerów, zaciekawi ich, sprawi, że w ciszy i spokoju będą mogły obserwować przyrodę: płazy, gady, ssaki, okoliczne piękne drzewa” – powiedział nam tuż przed otwarciem wieży Robert Kunysz, lider projektu WBO, dzięki któremu powstała.

Szkoła modułowa. Na Maślicach przy ul. Lubelskiej 95 a ma swoją siedzibę Publiczna Szkoła Podstawowa Specto pierwsza we Wrocławiu szkoła modułowa. Taka technologia oznacza, że placówkę można będzie rozbudowywać w miarę potrzeb. Na razie w trzech klasach uczy się tu 68 pierwszoklasistów.

Będzie przystań!  Na Maślicach, tam, gdzie Ślęza wpada do Odry, powstanie przystań. W planach jest także wypożyczalnia kajaków, kawiarnia i boisko. Za jej budowę będzie odpowiadać firma PIERK z Wrocławia, która wzięła ten teren w dzierżawę od Wód Polskich. Marina ma powstawać etapami, a pierwszy to montaż pomostu, przy którym będzie można cumować kajaki. Wiosną firma ma ustawić niewielki budynek modułowy, który będzie przeznaczony dla obsługi przystani i ochrony. Z czasem ma się tam pojawić również boisko do gry w siatkówkę, restauracja, plac zabaw dla dzieci. Teren przystani ma być ogólnodostępny i strzeżony.

Rada Osiedla

Przewodnicząca Zarządu Osiedla Maślice Renata Cierniak zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w poniedziałki (początek o godz. 18) w siedzibie rady w budynku CAL przy ul. Suwalskiej 11. Z RO można także skontaktować się mailowo: maslice[at]osiedla.wroclaw.pl.

Straż Miejska

Osiedle Maślice nie ma co prawda przypisanego na stałe strażnika osiedlowego, jednak w sprawach wymagających interwencji można dzwonić do dyżurnego Staży Miejskiej pod numer 986. Dyżur pod tym numerem jest pełniony 24 godziny na dobę.

Dwoje dzielnicowych

Osiedle Maślice to rejon działania komisariatu Wrocław-Fabryczna.

Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. Karolina Filip, tel. 600 209 958, e-mail: dzielnicowy.fabryczna4[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. szt. Michał Sługocki, tel. 602 611 134, e-mail: fabryczna5[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Można do nich zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego. W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer alarmowy 112

Komunikacja

  • Tramwaje: 18, 21
  • Autobusy: 101, 102, 103, 104, 123, 127, 152, 245

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl