3. Wrocławskie osiedla
  4. Jagodno na planszy. W co grają mieszkańcy osiedla i nie tylko? [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy Jagodna i nie tylko co piątek spotykają się przy planszówkach fot. Jagodno na planszy
Mieszkańcy Jagodna i nie tylko co piątek spotykają się przy planszówkach

W Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Sygnałowej 23 na Jagodnie w każdy piątek o godz. 18.15 dorośli (przeważnie) mieszkańcy osiedla i innych części miasta spotykają się przy planszówkach. Grają m.in. w gry strategiczne, ekonomiczne i przygodowe, a od miesiąca także w gry fabularne (RPG). Wstęp wolny, ale trzeba się wcześniej zapisać.

Jagodno na planszy to inicjatywa społeczna. Cel: propagowanie takiej formy rozrywki wśród lokalnej społeczności. Dlaczego warto to robić?

Planszówki to świetna rozrywka, każdy znajdzie tu coś dla siebie: są gry o tematyce historycznej i przyrodniczej, o warzeniu piwa i zatapianiu pirackich statków etc. Trzeba szybko przyswoić zasady gry, a potem ruszyć głową i obmyślić taką strategię, by nie łamiąc ich, zdobywać punkty. Fantastyczne jest także to, że można spotkać się z ludźmi i przenieść na chwilę do innego świata. To jak przy czytaniu książki, tyle że grając, mamy na ten świat wpływ.
Mateusz Wojnicki, Jagodno na Planszy

Powiększ obraz: Mieszkańcy Jagodna i nie tylko spotykają co piątek przy planszówkach fot. Jagodno na planszy
Mieszkańcy Jagodna i nie tylko spotykają co piątek przy planszówkach

Mieszkańcy Jagodna i nie tylko spotykają co piątek przy planszówkach

Nie było miejsca, więc je znaleźliśmy

To właśnie Mateusz Wojnicki, mieszkaniec sąsiedniego Brochowa, zainicjował piątkowe spotkania na Jagodnie. Zrobił to, bo planszówki to jego pasja, a na południu miasta nie było miejsca, w którym można było  zagrać w większym gronie. Oczywiście zawsze można to robić w domu, ale wiadomo, jak to jest: przy dzieciach i innych członkach rodziny nie zawsze da się skupić.

–  Szukaliśmy ze znajomymi miejsca, gdzie można zaprosić do grania innych i udało się.  Z pomocą CAL-a na Jagodnie zorganizowaliśmy je dosłownie w ciągu tygodnia. W najbliższy piątek spotkamy się już po raz 90., a niedługo stuknie nam setka. Odpuściliśmy tylko jeden piątek, w święta – mówi Mateusz Wojnicki.

Oczywiście sam nie byłby w stanie udźwignąć tego projektu na taką skalę. Pomaga mu przy tym cała grupa najbardziej zaangażowanych uczestniczek i uczestników spotkań. Na początku przychodziło na nie kilkanaście osób, po roku ponad 20, teraz jest komplet – 32 osoby, czyli dokładnie tyle, ile jest krzeseł. Ale to nie znaczy, że nie można dołączyć.

Septima, Beyond the Sun i dużo, dużo więcej

Wśród  graczy największym wzięciem cieszą się nowości, ostatnio m.in. Septima czy Beyond the Sun.

Takie gry są dość drogie i nikt nie jest w stanie nadążyć z kupowaniem wszystkich nowości. U nas można w nie zagrać, bo przynoszą je uczestnicy: ktoś ma jedną, ktoś inny drugą i tak to się kręci. Mamy też szafę, w której jest już blisko 100 planszówek - część z nich dostaliśmy od wydawców w ramach współpracy przy promocji i w podziękowaniu za aktywny udział przy testowaniu nowych tytułów. Mamy tam takie gry jak np. Diuna, Everdell czy Nemesis.
Mateusz Wojnicki, Jagodno na planszy

Wstęp wolny, ale trzeba się zapisać

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, ale trzeba się na nie zapisać, korzystając z pliku w opisie wydarzenia na Facebooku (Jagodno na Planszy, każde spotkanie to osobne wydarzenie). Miejsca znikają błyskawicznie, dlatego warto to zrobić tydzień-dwa wcześniej.

To więcej niż gry

W spotkaniach uczestniczą mieszkańcy Jagodna,. ale też innych części miasta. Spotykają się nie tylko w piątki, bo bywa że rozgrywki przeciągają się (już w prywatnych mieszkaniach) także na sobotę, niedzielę itd. Gracze mają własną grupę na Facebooku, a znajomi, którzy poznali się przy planszy, kontaktują się także w innych sprawach. Po prostu stworzyli społeczność.