wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznajcie wrocławskie osiedla. Co nowego na Tarnogaju? [ZDJĘCIA]

Otwarty fragment Promenady Krzyckiej, planowane kolejne ścieżki rowerowe, zmiany w Parku Tarnogajskim, do których doszło dzięki mieszkańcom i mnóstwo ciekawych wydarzeń, które integrują mieszkańców – sprawdź, co słychać na Tarnogaju.

Reklama

Na powierzchni 295 ha zameldowało się tutaj ponad 9 tys. 200 mieszkańców (stan na koniec 2023 roku). Co się zmieniło na osiedlu w ciągu kilku ostatnich lat? Co jeszcze się zmieni?

Nowe trasy rowerowe

Wrocławskie Inwestycje ogłosiły w sierpniu przetarg na projekt dotyczący mieszkańców Tarnogaju, a także Gaju, Borka i nie tylko. Chodzi o modernizację ścieżki rowerowej wzdłuż al. Armii Krajowej i al. Wiśniowej od Bogedaina aż do Powstańców Śląskich.

– Celem jest m.in. wygospodarowanie w przestrzeni dwukierunkowych dróg dla rowerów po obu stronach tych ruchliwych ulic, poprawienie bezpieczeństwa pieszych, oświetlenie trasy, przygotowanie dokumentacji dla nowego przejścia i przejazdu rowerowego – czytamy na profilu Inwestycje we Wrocławiu na Facebooku.

Od 2022 roku można już korzystać z kolejnych odcinków budowanej etapami Promenady Krzyckiej: fragmentu między ul. Bardzką i Śliwkową oraz ul. Ziębicką i Gazową. Cała trasa (nie tylko w obrębie Tarnogaju) będzie mieć 7,5 km i powinna być gotowa wiosną 2026 roku.

Więcej zieleni

Na al. Armii Krajowej, w tym na odcinku przebiegającym przez Tarnogaj do ul. Bogedaina (a poza tym na Gaju i Hubach aż do Ślężnej) już wkrótce pojawi się 756 nowych drzew 11 gatunków odpornych na spaliny i inne miejskie „atrakcje”.

<p>Będą nowe drzewa na&nbsp;al. Armii Krajowej</p> wizualizacja WI
Będą nowe drzewa na al. Armii Krajowej

Będą wśród nich klony jawory, platany klonolistne, lipy i kasztanowce czerwone. Większość z nich (625) zostanie posadzona już tej jesieni, z resztą trzeba będzie poczekać na wybudowanie drogi rowerowej. Koszt: 2,5 mln.

Drzew przybędzie także dzięki jesiennej edycji akcji WROŚnij we WROcław, dzięki której nowo narodzeni mieszkańcy miasta mogą mieć „własne” drzewa. W październiku takie drzewa pojawią się m.in. na Tarnogaju, przy ul. Morwowej. Posadzą je uczestnicy akcji, a żeby wszystko poszło, jak należy, pomogą im w tym specjaliści.

W 2019 roku zakończył się III etap zagospodarowywania w ramach WBO Parku Tarnogajskiego między ul. Bogedaina Armii Krajowej, Klimasa i torami kolejowymi, a dwa lata później I etap prac związanych z integracyjnym placem zabaw Leśne druhy TarnoDuchy (również w ramach WBO).

Są tu m.in. podświetlane pufy  i urządzenia, z których mogą korzystać również dzieci o obniżonej sprawności ruchowej. Przebudowany został także plac zabaw przy ul. Henrykowskiej.

Duże zmiany zaszły na przedzielonych ul. Złotostocką skwerach HansaThomasa i Paula Schreibera przy ul. Gazowej. Pojawiły się tu ścieżki, placyk, ławki, stojaki rowerowe itd. Przybyło zieleni, powstał psi wybieg.

Podwórko będzie jak nowe

Niedługo zmieni się jedno z największych (ok. 6,5 m2) podwórek w tej części miasta, w kwartale ul. Tarnogajskiej, Klimasa, Kamienieckiej i Gazowej. Miasto ogłosiło już przetarg na projekt, a prace o wartości blisko 3 mln zł mają zostać zakończone w 2026 roku.

Plan: zrewitalizowana zieleń, oświetlenie, plac zabaw, ławki itd., nowe drogi wewnętrzne i chodniki, nowa wiata śmietników i system odwodnienia terenu. Ich zakres został przedyskutowany z mieszkańcami podczas konsultacji w czerwcu.

Smart Stop

Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Nyskiej 66 uwzględniona została w pilotażowym programie SMART STOP, kierowanym do dzieci i młodzieży. Przed przejściami dla pieszych wymalowane zostały piktogramy z przekreślonym smartfonem – znaki przypominające o tym, że przed przejściem trzeba oderwać wzrok od smartfona mogą uratować życie.

Niezwykle aktywni mieszkańcy

Na osiedlu dzieje się naprawdę dużo. Działa tu m.in. stowarzyszenie Przyjazny Tarnogaj, które – jak czytamy na jego stronie internetowej – wierzy, że chcieć, to móc: „Potrzeba czasu i determinacji, ale nawet te najbardziej odważne czy zwariowane idee udaje się zrealizować”.

Przyjazny Tarnogaj realizuje różnorodne projekty, np. Międzykulturowy Tarnogaj (a w jego ramach m.in. warsztaty integrujące mieszkańców (były spacery, warsztaty kulinarne dla dzieci, a nawet poznawanie kuchni filipińskiej!),  opieka nad pawilonem ESK, cykliczny Tarnogajski Pchli Targ przy szkole nr 9, dzięki któremu można przewietrzyć szafy i porozmawiać z sąsiadami

<p>Pchi targ na Tarnogaju</p> fot. Przyjazny Tarnogaj
Pchi targ na Tarnogaju

Aktualnych informacji na temat tego, co dzieje się na osiedlu najlepiej szukać na Facebooku na profilu Przyjazny Tarnogaj oraz Rada i Zarząd Osiedla Tarnogaj

Na osiedlu działa także Centrum Aktywności Tarnogaju (CAT), o którym piszemy w osobnym tekście. 

Osiedle Tarnogaj w skrócie

Dotykanie przeszłości

W ubiegłym roku w ramach WBO na skwerze Schreibera stanęłamakieta, dzięki ktorej można poznać historię Tarnogaju.

<p>Makieta Tarnogaju. Na otwarciu prof. Rafal Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wroclawskiego</p> fot. Mirosława Kuczkowska
Makieta Tarnogaju. Na otwarciu prof. Rafal Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wroclawskiego
– Dzięki tej makiecie dotykamy przeszłości – mówił podczas otwarcia prof. Rafał Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, który wraz z zespołem opracował studium historyczne Tarnogaju.

Co z parkiem Henrykowskim?

Stowarzyszenie Przyjazny Tarnogaj (piszemy o nim także wyżej) od lat stara się o stworzenie Parku Henrykowskiego na należącym do kolei zdegradowanym terenie między Tarnogajem, Hubami i Przedmieściem Oławskim.

Projekt realizacji parku już jest, jednak sprawa nie jest prosta: teren jest własnością Skarbu Państwa. Wrocław chce go kupić, ale na razie PKP analizuje sprawę i nie zrobiły jeszcze wyceny. Dopóki miasto go jedynie dzierżawi, nie może zająć się kosztowną remediacją (czyli usunięciem z gruntu olei ciężkich i innych zanieczyszczeń z gruntu). Rozpoczęcie tworzenia parku będzie możliwe dopiero po pisemnym zobowiązaniu PKP do przekazania nieruchomości na rzecz Wrocławia i po zakończeniu remediacji.

Zniżki w programie Nasz Wrocław

Arena główna z trampolinami, strefa akrobatyczna i kilka innych, baseny z gąbkami – w Parku Trampolin JumpWorld Wrocław (ul. Otmuchowskiej 15)  można liczyć na zniżki w ramach programu Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX (32 proc. taniej,  z Nasz Wrocław MAX dodatkowo, skarpetki antypoślizgowe gratis i darmowe wejście raz w roku wraz z osobą towarzyszącą.

Rada Osiedla

Krzysztof Mazurkiewicz, przewodniczący zarządu osiedla Tarnogaj, zaprasza mieszkańców na dyżury radnych osiedlowych, które odbywają się w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w siedzibie RO przy ul. Henrykowskiej 2 w godz. 18-19. Z RO można także skontaktować się, pisząc na adres: tarnogaj[at]osiedla.wroclaw.pl, lub dzwoniąc pod numer 519 182 825.

Strażniczka osiedlowa

Strażniczką osiedlową na osiedlu Tarnogaj jest Joanna Filipek, tel. 696 805 353. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Dzielnicowy

Osiedle Tarnogaj to rejon działania komisariatu Wrocław Rakowiec, Dzielnicowym tego osiedla jest mł. asp. Bartosz Kargol, tel. 601 810 065, e-mail:  dzielnicowy.rakowiec7[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Uwaga: podane adresy mailowe ułatwiają kontakt z dzielnicowym, ale nie służą do składania zawiadomienia o przestępstwie czy wykroczeniu. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki trzeba dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.

Komunikacja

  • Tramwaje: 8, 16, 22
  • Autobusy dzienne: 100, 124, 125, 134, 136, 143, 903
  • Autobus nocny: 245

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama