Na powierzchni 565 ha mieszka tu ok. 6 tys. osób. Wartość projektów zrealizowanych (lub nadal w realizacji) tu w ciągu ostatnich kilku lat to ponad 11,5 mln zł. Oto niektóre z nich.
Nowy plac zabaw
Zielony plac zabaw dla dzieci przy ul. Kamieńskiego 256 jest prawie gotowy. Zjeżdżalnia już jest, huśtawki też, podobnie jak ławki i tablice edukacyjne. Wkrótce pojawi się także zieleń, a wiosną teren zostanie wyrównany. Zadanie jest realizowane w ramach WBO.
Czekamy jeszcze na rozbiórkę dwóch wiat, by w ich miejscu mogła powstać scena plenerowa.Joanna Stańczyk, przewodnicząca Rady Osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota
Mieszkańcy chcieli takiej przestrzeni, bo świetlica, przy której powstał plac zabaw, to miejsce jednoczące lokalną społeczność. Sporo się dzieje: RO organizuje różne zajęcia dla dzieci (np. plastyczne, teatralne, robotyczne, a nawet przedpołudniowe zajęcia dla bobasów od 0 do 2 lat) i dorosłych (joga, Klub Seniora).
Gdy jest ciepło, zaprasza także mieszkańców osiedla i nie tylko na bezpłatne rodzinne spływy kajakowe rzeką Widawą.
Zielony Klin i zjeżdżalnia
W 2021 roku zakończyła się realizacja II etapu prac związanych z parkiem u zbiegu ulic Pakosławskiej i Żmigrodzkiej (Zielony klin Żmigrodzki). Jest tu plac zabaw z naprawdę ogromną zjeżdżalnią (można się do niej wspiąć po siatce z lin), są też urządzenia dla młodszych dzieci: drewniany domek, piaskownica, huśtawki. Pojawiły się tu również ścieżki z nawierzchni mineralnej, a także elementy małej architektury oraz nowe nasadzenia.
– W planach jest także wybieg dla psów i oświetlenie – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej, a przy okazji przypomina, że w 2019, w ramach akcji WROśnij we WROcław, mieszkańcy osiedla posadzili tam aż 250 drzew, upamiętniających narodziny swoich dzieci.
Przebudowa drogi
Na osiedlu stopniowo zmieniają się także ulice. Na przykład w 2020 roku zakończyła się przebudowa ul. Pakosławskiej wraz z odwodnieniem, oświetleniem i kanałem MKT. Prace obejmowały m.in. rozbiórkę starej nawierzchni, budowę nowej jezdni, chodników, zjazdów, a także sadzenie drzew, krzewów i kwiatów.
W tym samym roku został wyremontowany chodnik na fragmencie ul. Poświęckiej, od nr 29 do 55, z kolei w 2022 roku zakończyła się budowa azylu dla pieszych w ul. Kamieńskiego wraz z doświetleniem tego miejsca.
Remonty kamienic
W 2021 roku zakończył się remont wraz ze zmianą sposobu ogrzewania (z lokalnej kotłowni gazowej na węzeł cieplny) w wielorodzinnym budynku mieszkalnym przy ul. Pleszewskiej 2-8.
Prace obejmowały m.in. docieplenie ścian i stropów parteru oraz stropodachów, a także wymianę stolarki okiennej, drzwi wejściowych do klatek schodowych, wykonanie pełnego systemu wentylacji mechanicznej niskociśnieniowej, naprawę dachu (doszczelnienie), a także remont klatek schodowych, balkonów i tarasów.Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań
Rok wcześniej zakończył się natomiast remont dachu w budynku przy ul. ul. Kamieńskiego 190 K i L. Wymieniono też więźbę dachową i kominy.
– Remont i docieplenie dachu zabezpiecza budynek przed utratą ciepłą, a więc w bardzo istotny sposób poprawia efektywność energetyczną budynku – wyjaśnia Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.
Łączny koszt inwestycji w remonty: ponad 2,2 mln zł.
Opieka wytchnieniowa
W 2020 roku zakończyła się przebudowa w Ośrodku Opiekuńczo- Adaptacyjnym „Pensjonat dla Osób Starszych i z Niepełnosprawnościami” przy ul. Kamieńskiego 190 – zaadaptowano tam mieszkanie na potrzeby opieki wytchnieniowej, tworzone w ramach projektu SAMO-Dzielni (edycja 2).
Prace obejmowały m.in. rozbiórkę niektórych elementów, betonowanie nadproży, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ustawianie nowych ścianek działowych, podłóg, prac związanych z instalacją elektryczną i wod-kan. oraz montaż wyposażenia.
Kończą się również prace związane z przebudową pięciu mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami pod tym samym adresem. Jak się dowiedzieliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, wszystkie są już po remoncie, na etapie wyposażania. Niedługo otwarcie!
Osiedle w skrócie
Wyjątkowe miejsce dla osób starszych. We wrześniu ubiegłego roku swoje 30-lecie świętował Pensjonat dla Osób Starszych i z Niepełnosprawnościami, który mieści się przy ul. Kamieńskiego 190. To wyjątkowe miejsce: seniorzy mają tu własne mieszkania i są samodzielni, ale mogą też liczyć na wsparcie, rehabilitację, towarzystwo i ciekawe propozycje na spędzanie czasu wolnego.
Jadłodzielnia. Od 2021 roku przy ul. Kamieńskiego 190 d mieści się lodówka społeczna, czyli Jadłodzielnia. Można w niej zostawić żywność, której nie jesteśmy w stanie zjeść, ale także zabrać stąd to, czego potrzebujemy. Lodówka dostępna jest dla wszystkich, a zostawiane w niej jedzenie jest naprawdę potrzebne – znika najczęściej w ciągu pół godziny, najdalej dwóch godzin.
Najlepiej przynosić tu sery, jogurty czy twarogi i produkty zapakowane lub w pojemnikach, ale także zupy i inne dania, które ugotowaliśmy sami. Nie można natomiast zostawiać surowych jaj, mięsa i alkoholu. Pieczę nad lodówką sprawują wolontariusze Foodsharing Wrocław.
To kolejna społeczna lodówka we Wrocławiu. Aktualne informacje na ich temat można znaleźć na Facebooku na profilu Dziel się i częstuj jedzeniem! Foodsharing Wrocław.
Fort Piechoty 6. Mieści się przy ul. Polanowickiej 9, a załogę zrekonstruowanych pomieszczeń schronu koszarowego z przełomu XIX i XX wieku tworzą pasjonaci historii – wolontariusze Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego. Gdy w naszym mieście odbywa się Noc Muzeów, przychodzą tu tłumy zwiedzających, by zobaczyć w jednym obiekcie kilka epok historycznych, a także żołnierska kantynę, forteczną kolejkę wąskotorową i stanowiska grup rekonstrukcyjnych.
Rada osiedla
Przewodnicząca Rady Osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota Joanna Stańczyk zaprasza na dyżury radnych, które odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 17-18 w siedzibie RO przy ul. Kamieńskiego 190.
Straż Miejska
Strażnikiem osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota jest Adrian Swoboda, tel. 694 968 756. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego samochodu lub pomóc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji należy dzwonić do dyżurnego Staży Miejskiej pod numer 986. Dyżur pod tym numerem jest pełniony 24 godziny na dobę.
Dwóch dzielnicowych
Osiedle Polanowice-Poświętne-Ligota to rejon działania komisariatu Wrocław Psie Pole. Dzielnicowi tego osiedla to:
- mł. asp. Marek Maciaszczyk, tel. 602 752 029, e-mail: dzielnicowy.psie-pole6[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. szt. Michał Banaś, tel. 601 703 633, e-mail: dzielnicowy.psie-pole7[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
Uwaga! Podany adres e-mailowy ma za zadanie ułatwić kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomień o przestępstwie albo wykroczeniu ani wniosków czy skarg. Dzielnicowy odbiera pocztę i telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer 997 lub 112.
Komunikacja
- Autobusy dzienne: 129, 130, 144, 908, 930.
- Autobusy nocne: 247, 248.