Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W poniedziałek 17 lutego w siedzibie zarządu Rady Osiedla Powstańców Śląskich przy ul. Gajowickiej (i z jego inicjatywy) odbyło się spotkanie mieszkańców z władzami miasta i urzędnikami.
- Miło gościć u Państwa w siedzibie zarządu Rady Osiedla Powstańców Śląskich w zastępstwie pana prezydenta. Są z nami dyrektorzy jednostek, departamentów i wydziałów Urzędu Miejskiego Wrocławia, którzy merytorycznie odpowiedzą na każde pytanie – zaczął Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.
- Bardzo dziękuję za tak liczne przybycie. Mam nadzieję, że uda się podejść do problemów ważnych dla naszego osiedla holistycznie i rozwiązać je dzięki współpracy różnych wydziałów i departamentów – mówił Michał Kwiatkowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Powstańców Śląskich.
Najważniejsze tematy, które zostały poruszone podczas spotkania, to:
- brak na osiedlu Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) i konieczność znalezienie dla niego siedziby;
- problemy z wywozem i gromadzeniem odpadów, m.in. wielkogabarytowych;
- Strefa Płatnego Parkowania i jej poszerzanie;
- remont pl. Powstańców Śląskich i konieczność ścisłej współpracy miasta z samorządem osiedla;
- planowane remonty ulic: Gajowickiej, Zaporoskiej i Zielińskiego;
- remonty wnętrz podwórzowych;
- obniżenie krawężników na skrzyżowaniu Sudeckiej i Sztabowej;
- nadzór miasta nad pracami prowadzonymi na osiedlu przez deweloperów i innych inwestorów, w tym m.in. przy rozbiórce Arkad Wrocławskich.
Więcej kultury! Siedziba CAL-u na osiedlu poszukiwana
Na pierwszy ogień poszedł temat kultury. Przedstawiciele RO mówili o konieczności powstania CAL-u na osiedlu i o pomijaniu – ich zdaniem – tutejszych, osiedlowych organizacji NGO w konkursach miejskich.
Beata Bernacka, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej przypomniała, że na terenie osiedla jest zarejestrowanych 257 różnych organizacji pozarządowych. Działania aktywizujące i kulturalne prowadzą m.in. Fundacja Nam Zależy i Klub Kultury Osiedla „ANNA” przy Zielińskiego 22a.
- Zachęcam, żeby takie organizacje, które chcą tworzyć kulturę na osiedlu, nas odwiedzały. Gwarantuję, że otrzymają pomoc. Pomożemy na etapie formułowania wniosku i samej idei, jeżeli będzie taka potrzeba.Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu UMW
Warto dodać, że Wrocław od trzech lat co roku ogłasza konkurs na „przeprowadzanie działań aktywizujących mieszkanki i mieszkańców na osiedlach Wrocławia”. Ponadto NGO-sy mogą zgłaszać projekty w ramach programu Mikrogranty.
Jeżeli natomiast chodzi o temat CAL-u, to do tej pory nie udało się znaleźć na osiedlu odpowiedniego lokalu, spełniającego warunki dostępności, również dla osób z niepełnosprawnościami. Jak przekazała Beata Bernacka, trwają rozmowy w tej sprawie.
Co ze śmieciami na osiedlu?
Pan Wiesław, mieszkaniec osiedla, zwrócił uwagę na problem z wywozem śmieci, również tych wielkogabarytowych, które - jego zdaniem - często zalegają w tej okolicy.
– Mowa o kulturze na osiedlu, a ja chcę, żeby było po prostu czysto - podkreślił. - Druga sprawa: miały być zbudowane półpodziemne śmietniki na osiedlu i ciągle ich nie ma.
- Nowoczesne pojemniki półpodziemne powstaną w ramach funduszu osiedlowego. Jest już wykonawca. Do końca kwietnia 2025 r. inwestycja ma być zrealizowana.Andrzej Margielewski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego
Paweł Karpiński, prezes Ekosystemu przypomniał natomiast, że jeżeli chodzi o odbiór odpadów wielkogabarytowych, to we Wrocławiu obowiązuje harmonogram, a kontenery stawiane są w miejscach, które wskaże zarządca terenu. W ubiegłym roku na osiedlu Powstańców Śląskich było 771 takich odbiorów kontenerowych i tylko 64 odbiory interwencyjne.
– To oznacza, że na tym osiedlu ten harmonogram kontenerowy prawie wyczerpuje sprawę – mówił prezes Ekosystemu. Dodał też, że jest przeciwny obwoźnej zbiórce odpadów, bo to rozwiązanie stosuje się wyłącznie tam, gdzie nie można postawić kontenera.
Taki właśnie problem zgłosiła mieszkanka pl. Powstańców Śląskich. Podkreślała, że koło jej domu nie można postawić kontenera. Urzędnicy obiecali zbadać sprawę.
Zwrócili też uwagę, że ważna jest kultura samych mieszkańców, którzy szanują swoją przestrzeń, swoich sąsiadów i wyrzucają śmieci w miejscach wyłącznie do tego wyznaczonych.
Strefa Płatnego Parkowania na osiedlu
Kolejnym ważnym tematem była Strefa Płatnego Parkowania na osiedlu i – zdaniem RO - opóźnienie z jej wdrażaniem.
Tomasz Staruchowicz, dyrektor ZDiUM tłumaczył, że opóźnienia nie ma. Rada Osiedla Powstańców Śląskich zgłosiła wnioski w tej sprawie do miasta niemal równocześnie z innymi osiedlami, takimi jak Ołbin, Huby czy Tarnogaj – na przełomie 2021/2022 r. W 2023 r. ich dokumentacja została zatwierdzona. Osiedle Powstańców Śląskich do tej pory dostało największą liczbę parkomatów. Płatne parkowanie zostało wdrożone m.in. na Komandorskiej. W tym roku pojawi się w rejonie Zielińskiego, Gwiaździstej i Hirszfelda, projekt jest już gotowy.
– To dla nas priorytet – podkreślali przedstawiciele miasta. Wyznaczenie kolejnych stref płatnego parkowania na osiedlu planowane jest na 2026 r.
Remont Powstańców Śląskich
Osiedle czeka wkrótce remont ul. Powstańców Śląskich (może rozpocząć się już w te wakacje) i później pl. Powstańców Śląskich. Trwa projektowanie remontu ronda. Miasto planuje podejść do tej inwestycji kompleksowo, czyli zająć się nie tylko jezdnią, ale również wnętrzem ronda. Ma ono zostać starannie zagospodarowane – w formie osiedlowego, zielonego skweru.
Podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiciele RO podkreślali, że chcą brać udział w roboczych konsultacjach dotyczących tego remontu.
– Jesteśmy żywo zainteresowani remontem ronda Powstańców Śląskich, to serce naszego osiedla, nie chcemy być w tej sprawie pomijani – mówił Michał Kwiatkowski, przewodniczący Zarządu Osiedla.
Remonty kluczowych ulic z Gajowicką na czele
Na spotkaniu była również mowa o remontach ważnych, osiedlowych ulic.
- Gajowicka – prace projektowe ruszyły z kopyta pod koniec 2023 roku, po tym, jak udało się dojść do konsensusu z Dolnośląskim Konserwatorem Zabytków. Udało się uzyskać zgodę środowiskową. Teraz finalizowana jest dokumentacja projektowa. – Jeszcze chwila i przejdziemy do procedury budowlanej – mówił na spotkaniu przedstawiciel Wrocławskich Inwestycji. - Przetarg będzie ogłoszony w pierwszej połowie tego roku;
- Zaporoska i Zielińskiego – remonty tych ulic zostaną uwzględnione w powstającym właśnie dokumencie z inwestycjami planowanymi na najbliższe 10 lat. W przypadku ul. Zielińskiego przetarg na wykonawcę remontu zostanie ogłoszony w drugiej połowie 2025 r., a rozstrzygnięty pod koniec roku. Prace mogłyby ruszyć w przyszłym roku. Jeżeli chodzi o Zaporoską, to tutaj nie ma jeszcze wyznaczonej konkretnej daty.
Remonty podwórek na osiedlu Powstańców Śląskich
Zdaniem RO w tej kwestii na ich osiedlu niewiele się dzieje. – To prawda, dlatego chcemy z wami o tej sprawie rozmawiać. Wskażcie 4 miejsca – wnętrza podwórzowe, które najpilniej trzeba zrewitalizować, a my to przeanalizujemy – mówił podczas spotkania Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UMW.
Dodał też, że w tym roku więcej zieleni pojawi się na podwórkach przy ul. Sztabowej, Podchorążych, Wandy i Słowiczej.
Rozbiórka Arkad Wrocławskich i nadzór miasta
Na koniec pojawiła się jeszcze kwestia nadzoru miasta nad pracami prowadzonymi przy różnych inwestycjach, w tym przy planowanej rozbiórce Arkad Wrocławskich.
- Jeżeli chodzi o planowaną rozbiórkę Arkad Wrocławskich, to rozmawiamy o tej sprawie z właścicielem. Na razie ma on zgodę ZDiUM-u na wjazd na ten teren 5 razy na godzinę samochodów o wadze do 9 ton, które będą stopniowo wywozić rozebrane elementy.Tomasz Sikora z biura prasowego UMW
I dodał: - Inspekcja Transportu Drogowego wspólnie ze ZDiUM-em będzie sprawdzać tonaż wjeżdżających na teren rozbiórki pojazdów. Jeśli ktoś tam będzie chciał wjechać z cięższym sprzętem, to chcemy, żeby zapłacił za remont tego, co zniszczy przy tej okazji i żeby dołożył się do remontu ul. Powstańców Śląskich. Na razie właściciel nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem i przez to rozbiórka może potrwać wiele miesięcy.