Zniszczona przez konar drzewa Kładka św. Antoniego zniknęła znad fosy miejskiej jesienią 2023 roku. W jej miejscu jest nowa, zbudowana na wzór poprzedniej. Kosztowała 2,5 miliona złotych. Oficjalnie otworzono ją 14 lutego 2024 roku.
– Jesteśmy w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu stanu cywilnego. Zachęcamy więc nowożeńców, aby przychodzili na tę urokliwą kładkę, żeby robić sobie zdjęcia – zaprosił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który przypomniał, że historia mostu sięga czasów napoleońskich.
Drewno, stal i sentymenty
Prezydent podkreślił, że zadanie zamontowania obiektu łatwe nie było ze względu na prace fundamentowe konieczne do przeprowadzenia w wodzie. Drewniane elementy są podtrzymywane przez betonową konstrukcję ze wspornikami. To zasadnicza różnica pomiędzy obecną a poprzednią wersją.
Stalowe pale są wbite na głębokości ponad sześciu metrów pod poziomem wody. Kładka ma 41 metrów długości, jest pięcioprzęsłowa i wykonana z litego drewna. Otaczają ją stare drzewa, dlatego pracowaliśmy pod nadzorem dendrologów. Na początku musieliśmy wykonać analizę aspektów związanych z lokalizacją.Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
Dyrektor Staruchowicz zauważył, że drewniany most nad fosą ma dużą wartość sentymentalną. Z kolei Monika Kozłowska-Święconek nazwała Wrocław Wenecją północy. – To zobowiązuje. Wrocławianie kochają kładki, które są niezaprzeczalną częścią naszego miasta – stwierdziła dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Transportu w UMW.
Galeria zdjęć
Dzieje się wokół wrocławskich kładek
Podczas środowej konferencji prasowej związanej z ponownym otwarcie Kładki św. Antoniego, przedstawiciele miasta przypomnieli o innych przeprawach:
- oddanej w ubiegłym roku dla pieszych i rowerzystów nad Ślęzą – między ulicami Trawową i Francuską (Muchobór Mały i Duży);
- starym mostku w Ogrodzie Japońskim, którego odbudowywanie ma zakończyć się w maju;
- planowanej kładce prowadzącej na Wzgórze Partyzantów od strony Podwala (jest na etapie koncepcji);
- planowanej nad Widawą na osiedlu Osobowice-Rędzin, która ma być gotowa w połowie 2025 roku;
- o przyszłej nad fosą miejską, w pobliżu mostu Sikorskiego, która połączy ulicę Sikorskiego z ulicą Cieszyńskiego (przetarg na projekt w przygotowaniu).
Z kolei my przypominamy, że 14 lutego na nowej Kładce św. Antoniego w godzinach od 11:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 18:00 dyżuruje nasz fotograf, który czeka z aparatem na zakochanych i niezakochanych.