Pogoda sprzyjała, nie padało, nie było gorąco i na piknik w sobotnie popołudnie przybyły setki wrocławian. Nie tylko z sąsiednich osiedli. Marcin mieszka na Nowym Dworze, przyjechał na Muchobór specjalnie na otwarcie przeprawy. – Podoba mi się, że wokół kładki jest tak zielono – mówił.
Galeria zdjęć
30-metrowa kładka (z oświetleniem) usprawni komunikację pomiędzy Muchoborem Wielkim a Muchoborem Małym. M.in. umożliwi dostęp do terenów rekreacyjnych nad rzeką oraz do ogródków działkowych.
Od strony Muchoboru Małego jest przedłużeniem ul. Francuskiej, z kolei od Muchoboru Wielkiego - ul. Trawowej. Do jej budowy wykorzystano 20 ton stali i 25 metrów sześciennych betonu. Drogi rowerowe i piesze prowadzące do kładki od strony Muchoboru Wielkiego i Małego są gotowe do realizacji.
W spotkaniu wziął udział także prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Tak jak zapowiadaliśmy na początku tej kadencji samorządowej - nasze inwestycje rowerowe będą także polegały na łączeniu już istniejących elementów dróg w spójną całość. Mamy dziś we Wrocławiu 1400 dróg przyjaznych rowerzystom i 400 km dedykowanych jednośladom ścieżek i dróg. Ale brakuje takich elementów jak ten - łączących np. osiedla. Tu jeszcze - a prace rozpoczną się w sierpniu i wrześniu - musimy zbudować drogi rowerowe i chodniki od Trawowej i Francuskiej. Na Trawowej skoordynowaliśmy prace z MPWiK, by dwa razy nie pracować w tym samym miejscu - najpierw powstanie kanalizacja burzowa, a potem w 2024 droga rowerowa do kładki.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Prezydent podziękował także działkowcom - za znakomitą współpracę z projektantami i możliwość budowy drogi rowerowej przez środek ogrodów działkowych.
Bezpieczniej i szybciej na drugi brzeg Ślęzy
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, mieszkaniec Muchoboru, zwrócił uwagę na radosną atmosferę spotkania. – Radość jest naturalna, bo to był wyczekiwany projekt. W końcu będziemy mogli przejeżdżać i przechodzić z jednego osiedla na drugie bez konieczności pokonywania przejazdów kolejowych, przejść dla pieszych, skrzyżowań - mówił.
Pan Radek na piknik przyszedł z dziećmi. – Od dawna marzyłem o takiej kładce. Jako dziecko mieszkałem w okolicy i chciałem jak najszybciej dojeżdżać do kolegi na Muchobór Wielki, a musiałem jechać na około. To duży skrót, nie trzeba nadrabiać drogi.
Beata przyszła na zabawę z mamą. Mieszkanki Muchoboru Wielkiego podkreślały, że przeprawa nad Ślężą, ułatwi dojście do przedszkola i szkoły pod drugiej rzeczki. - Przede wszystkim będzie bezpieczniej, nie będziemy musieli iść z dziećmi wzdłuż ruchliwej drogi – mówiły.
Plenerową zabawę na boisku podstawówki przy ul. Greckiej i na łąkach nad Ślęzą zorganizowało Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przy udziale rad osiedli Muchobór Wielki i Muchobór Mały.
O budowę kładki łączącej osiedla zabiegali od lat ich mieszkańcy. Inwestycja kosztowała prawie cztery miliony złotych.