wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:55

Prezydent Wrocławia - strona główna
wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. #InwestycjeWRO
 3. Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu – Etap I

Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu – Etap I

Kliknij, aby powiększyć
Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky
postęp: 99%
Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu

Mapa z lokalizacją inwestycji

Koszt inwestycji 30 414 876 zł

Przebudowa i remont części Bastionu Sakwowego (poprzednia nazwa Wzgórze Partyzantów) przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu w tym: przebudowa i remont Pawilonu Perystylowego, Kolumnady, terenu z placem i fontanną przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu wraz z nasadzeniami zieleni.

Reklama

Informacje o inwestycji:

 • Kategoria inwestycji: Infrastruktura
 • Rok zakończenia inwestycji: 2024
 • Stopień wykonania: 99%
 • Wartość inwestycji: 30 414 876 zł
 • Jednostka prowadząca: ZIM
 • Osiedle: Stare Miasto
 • Projekt finansowany w ramach WBO: nie

Timeline

 • grudzień 2021
 • marzec 2022
 • II kwartał 2024

Kompleksowa przebudowa i rewaloryzacja elementów Bastionu Sakwowego: budynku pawilonu perystylowego, budynku kolumnady, niezbędnych instalacji (sanitarne, elektryczne, teletechniczne), ciągów pieszych, schodów terenowych, placu z fontanną, zieleni, oświetlenia terenu. Montaż małej architektury.

 • 21.05.2024

  Zrewitalizowany Bastion Sakwowy miał być dostępny w maju, ale trwają tam jeszcze ostatnie odbiory. Z tego powodu otwarcie przesunie się na czerwiec.

  Prawdopodobnie w lipcu na wzgórzu otworzy się kawiarnia (w loggii) ze stolikami w środku i na zewnątrz. Później będzie restauracja (w pawilonie). Oba punkty poprowadzi jedna firma – Freeride, która we Wrocławiu jest gospodarzem w Piwnicy Świdnickiej.

 • 16.04.2024

  Przed nami w tym tygodniu próba generalna oświetlenia Bastionu Sakwowego!
  Obiekt jest podświetlany energooszczędnymi liniami led o długości 430 metrów, 56 lampami zewnętrznymi i 14 kinkietami. Natężenie światła można regulować, to dodatkowo podkreśli klimat tego miejsca.


  Nie tylko światłami bastion żyje! Trwają prace wykończeniowe w pawilonie perystylowym. Konserwatorzy malują ściany. Kolory pompejańskie nawiązują to tych z kolumnady. Będzie pięknie! Bastion Sakwowy będzie można oglądać w maju. Obiekt będzie chroniony i monitorowany całodobowo. W podziemiach pod kolumnadą będzie działać kawiarnia, a w pawilonie restauracja. Kosz rewaloryzacji to ponad 30 milionów złotych.

 • 25.03.2024

  Tłumy na dniu otwartym Bastionu Sakwowego 23 marca. W sobotę wrocławianie przyszli na wzgórze. Zwiedzali je z przewodnikami, podziwiali odrestaurowaną i odbudowaną architekturę, pili kawę, wybijali monety pamiątkowe i robili zdjęcia.

  Dla wielu mieszkańców i mieszkanek ta wizyta była okazją do wspomnień. Niektórzy wracają po latach na pięknie odnowiony zabytek, który pamiętają sprzed lat - ze wspaniałych zabaw, festynów, choć niektórzy opowiadali naszym przewodnikom, że tu przychodzili na pierwsze randki.
   
   
  Planowaliśmy oprowadzanie w godz. 10-15, ale zainteresowanie było tak duże, że ostatnia grupa zakończyła zwiedzanie po godz. 16.
   
   
  W murach inwestycji ukryliśmy kapsułę czasu z artefaktami z 2024 roku - w tym z okolicznościowymi monetami, flagą Wrocławia, dokumentacją z inwestycji oraz listem do przyszłych pokoleń.
   
   
  Do końca kwietnia pierwszy etap powinien być skończony i po odbiorach. Po tym terminie wejdzie już każdy. Już nie na teren będący wciąż formalnie placem budowy, ale bez kasku. Do jednej z najpiękniejszych przestrzeni publicznych, jakie nasze miasto kiedykolwiek miało i której przywracamy należną jej rangę.
 • 08.03.2024

  Remont Bastionu Sakwowego powoli zmierza do końca. Obiekt ma zostać oddany do użytku wiosną. Widać już jego kolor, oświetlenie, detale architektoniczne i fontannę. 

 • 26.02.2024

  Bastion Sakwowy zmienia się każdego dnia!
  Pod koniec marca planujemy zakończyć roboty budowalne, a więc prace wykończeniowe prowadzimy na bardzo wielu zakresach.
  Działamy na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach objętych rewaloryzacją.
  Pod kolumnadą mamy coraz więcej pomalowanych ścian i elementów sztukaterii. Prace starannie wykonują konserwatorzy. Kolory są pompejańskie. Zgodne z tymi ustalonymi w badaniach stratygraficznych i wybranymi przez konserwatora zabytków.
  Budujemy nawierzchnię placu przy fontannie.


  Olbrzymi dźwig pomógł nam ułożyć fragmenty obudowy wodotrysku. Wykonane są z piaskowca podobnie jak część elementów architektonicznych na bastionie. Fontannę otoczy starannie wybrana zieleń przez projektanta w konsultacji z profesor Moniką Ziemiańską.
  Praca na wielu zakresach wre także w pawilonie perystylowym. Okrywają go jeszcze folie, ale na początku marca powinniśmy dostrzec już elementy zewnętrzne tego bardzo pięknego miejsca. Zaglądnijmy do środka. Chcemy, żeby tu była restauracja, a więc prace są prowadzone m.in. w kuchni, która będzie miała wyjątkowy ceglany sufit.
  W sali głównej, dawnym atrium prowadzimy także prace malarskie i montowane są stylowe lampy. Ruszyły prace przy bardzo ciekawym suficie, jaki pojawi się w tym budynku.
  Prace przy tej inwestycji kosztują ponad 30 mln zł. Są dofinansowane z Polskiego Ładu

 • 05.02.2024

  Trwają prace malarskie na Bastionie Sakwowym. Malujemy na początku kasetony na kolumnadzie i w pawilonie perystylowym.
  Podczas tej wielkiej inwestycji przeprowadziliśmy badania archeologiczno-konserwatorskie. To właśnie efekt badania stratygraficznego pozwoliły odtworzyć kolorystykę poszczególnych elementów tego zabytkowego obiektu. Kolory na Bastionie Sakwowym będą intensywne, czyli takie jak w założeniu pierwotnym wykonawców w XIX wieku. Taka jest decyzja dolnośląskiego konserwatora zabytków, pod którego ścisłą ochroną znajduje się ten obiekt.
  Jednocześnie prowadzimy szereg innych prac wykończeniowych w obiekcie. Montujemy oświetlenie, układamy płytki, dopieszczamy sztukaterię.
  Prace chcemy zakończyć w marcu. Koszt inwestycji to ponad 30 mln zł.

  https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/bastion-sakwowy-wzgorze-partyzantow-zmienia-sie-niesamowicie

   

 • 15.01.2024

  Trwają intensywne prace przy detalach na Bastionie Sakwowym. Będzie pięknie! W pawilonie perystylowym trwają prace m.in. przy przywracaniu sztukaterii. Efektowne zdobienia na kolumnadzie też czekają na farby.

  Kolory wybrał już dolnośląski konserwator zabytków. Będą one jaskrawe, takie bowiem znajdowały się tu pierwotnie na tym XIX wiecznym obiekcie. Na budowę przyjechały już stylizowane lampy i ich montażem jeszcze chwilę poczekamy, bo najpierw musimy mieć lepszą pogodę, aby przystąpić do malowania ścian i sufitów.

  Zamontowaliśmy już natomiast żeliwne bariery na kolumnadzie oraz większość barier z piaskowca na kolumnadzie. Konserwatorzy od kilkunastu dni mozolnie uwijają się przy zabezpieczaniu spoin klinkierowego sklepienia w pomieszczeniach pod kolumnadą. Chcemy by tu była kawiarnia.

  Jednocześnie trwają prace przy wykończaniu pomieszczeń. Układamy glazurę w kuchni i toaletach, montujemy instalacje elektryczne, sanitarne.

  Czekamy, aż mrozy odpuszczą wtedy przystąpimy do kolejnych etapów prac na placu z fontanną. Ją też obłożymy piaskowcem. W ostatniej fazie przystąpimy do nasadzania zieleni. Prace planujemy zakończyć w marcu. Koszt inwestycji ponad 30 milionów złotych. Inwestycja jest dofinansowana z Polskiego Ładu.

 • 15.12.2023

  Bastion Sakwowy (znany jako Wzgórze Partyzantów) odzyska niedługo kolory. Przywrócone będą pierwotne barwy. Efekt? Będzie uderzający. Wielu ucieszy fakt, że powstaną tam lokale gastronomiczne. Co dokładnie? Dwa ogromne lokale gastronomiczne w pawilonie perystylowym (pod dawną Redutą) oraz w części podziemnej kolumnady, a dodatkowo ogródek gastronomiczny na tarasie. Ruszył właśnie przetarg na wynajem tych powierzchni.

  Według założeń przetargowych, pierwsza umowa zostanie podpisana na maksymalnie 5 lat. Kolejna na czas nieoznaczony. Koszt miesięcznego czynszu netto wyniesie 29,9 tys. zł. Przy czym czynsz uzyskany w wyniku przetargu będzie obniżony o 50% przez okres 12 miesięcy od dnia przekazania lokali najemcy.

  Część jawna przetargu w obecności oferentów odbędzie się w dniu 17 stycznia 2024r. o godz. 9.00 w siedzibie Zarządu Zasobu Komunalnego ul. Św. Elżbiety 3, sala nr 101, I piętro.

 • 26.09.2023

  Rewitalizacja Bastionu Sakwowego wchodzi w ostatnie miesiące. 
  Błękit i oranż. Takie barwy najprawdopodobniej udekorują loggię na Wzgórzu Partyzantów. Próby malarskie są w toku, a ostateczne słowo należy do konserwatora zabytków. Efekt ma być uderzający, tak jak kiedyś.

  Pierwszy etap rewitalizacji jest w zasadzie w fazie robót wykończeniowych i instalacyjnych. Strop kasetonowy logii czeka na malowanie.

  Gotowa jest konstrukcja fontanny, znajdującej się na placu pomiędzy łukami loggii i przed tarasem pawilonu perystylowego. Trwają benedyktyńskie prace przy sztukaterii.

   

 • 12.09.2023

  Pięknieje z dnia na dzień Bastion Sakwowy. Mamy już główne elementy fontanny. To montażu pozostała m.in. obudowa z piaskowca, ale na to jeszcze poczekamy.

  Zaskakujący kolor pojawił się wewnątrz pawilonu perystylowego. Iście pompejański. Lecz to tylko zagruntowanie
  Z kolorami też jeszcze chwilę poczekamy. Ostateczne słowo należy tu do konserwatora zabytków.

  Działamy na wielu frontach. Między innymi przy montażu płyt granitowych na kolumnadzie (są już ułożone je w podziemiach tegoż miejsca). Trwają benedyktyńskie prace przy sztukaterii. Wielki szacunek dla konserwatorów wykonujących te prace.

   

Zadanie otrzymało dofinasowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl