wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

Prezydent Wrocławia - strona główna
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. #InwestycjeWRO
  3. Przebudowa Mostów Pomorskich we Wrocławiu

Przebudowa Mostów Pomorskich we Wrocławiu

Mapa z lokalizacją inwestycji

Koszt inwestycji 85 661 000 zł

Przebudowa trzech mostów pomorskich wraz z wzmocnieniem istniejącej konstrukcji obiektów. Przebudowa jezdni i torowiska, trakcji, oświetlenia, odwodnienia, usunięcie kolizji sieci, budowa MKT, odrestaurowanie istniejących rogatek. Inwestycja zakończona w 2023 roku. Koszt inwestycji to 77 175 000 zł.

Reklama

Informacje o inwestycji:

  • Kategoria inwestycji: Infrastruktura drogowa
  • Rok zakończenia inwestycji: 2023
  • Stopień wykonania: 100%
  • Wartość inwestycji: 85 661 000 zł
  • Jednostka prowadząca: WI
  • Osiedle: Nadodrze, Stare miasto
  • Projekt finansowany w ramach WBO: nie

Timeline

  • listopad 2019
  • marzec 2020
  • I kwartał 2023

Przebudowa Mostów Pomorskich: Południowego, Środkowego i Północnego.

  • 30.01.2023

    Od północy most jest już dostępny dla wrocławian. W ubiegłym tygodniu sprawdziliśmy torowisko i sieci trakcyjne, tydzień wcześniej odbyły się próby obciążeniowe. Wszystko wypadło pomyślnie.  

    Oddajemy mosty znacznie wcześniej niż planowano – bo już dziś jadą po nich samochody, rowery, chodzą piesi. Planowo most miał być gotowy w 2 kwartale 2023 roku, a jedziemy nim jeszcze w styczniu. 

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Przebudowa mostów Pomorskich objęła w sumie cztery obiekty mostowe. Most Pomorski Południowy z 1905 roku, most Pomorski Środkowy Wschodni z 1885 roku, Most Pomorski Zachodni z 1930 roku (oficjalnie mówimy jednak o jednej przeprawie, ale faktycznie są to dwa różne mosty, które dzieli 45 lat różnicy) oraz most Pomorski Północny 1930 roku.

    Koszt realizacji to ponad 70 milionów złotych. Środki wyłożyło Miasto, MPWIK i Fortum.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Mosty zostały przebudowane, wzmocnione, będą nam służyły kolejne dziesięciolecia. Wszystkie prace prowadziliśmy pod okiem konserwatora zabytków.

    Most Pomorski Południowy zyskał najwięcej, bo nie tylko odbudowaliśmy sterczyny z latarniami, ale schowaliśmy pod dno Odry rury ciepłownicze, które szpeciły ten obiekt. To było duże wyzwanie inżynierskie. Dzięki temu, że rury już nie widzimy możemy podziwiać maszkarony, które znów patrzą na nurt Odry.

    Z mostów będą korzystać tramwaje, autobusy, auta, rowery i piesi. Zarówno tramwaje, jak i autobusy mają wydzielony pas, mogą jeździć nim także taksówki oraz pojazdy uprzywilejowane. Wyremontowano także kolejny fragment ul. Pomorskiej. W sumie mamy 730 metrów nowej jezdni, nowe chodniki, drogi rowerowe. Ułożonych zostało ponad 1300 metrów szyn oraz trzy rozjazdy.

    Powstały dwa nowe przystanki wiedeńskie przy skrzyżowaniu z ul. Księcia Witolda. Zyskały nazwę: mosty Pomorskie. Pozwolą one na jeszcze lepsze skomunikowanie tego rejonu.

    Przebudowana została cała infrastruktura sieciowa, a konstrukcje mostów wzmocniono. Liczby robią wrażenie. A o nich opowie Państwu kierownik Projektu Wojciech Kaim:

    Aż 146 metrów ma tunel wydrążony pod dnem Odry w którym umieszczono ciepłociąg. Został on wybudowany ze specjalnie zamówionych w Korei Południowej rur bezszwowych. Tylko dwie huty na świecie są w stanie przygotować rury tych parametrów, które wykorzystaliśmy na naszej budowie.

     Rura ciepłownicza biegnie na głębokości 15,5 metrów. Jest usytuowana tak głęboko, ponieważ ominęliśmy zabezpieczenia konstrukcji. 

    Na moście Południowym konstrukcja została wzmocniona poprzez wykonanie płaszcza żelbetowego. Do jego wybudowania użyliśmy 136 ton stali zbrojeniowej i 988 metrów sześciennych betonu. Aby wzmocnić konstrukcję ceglaną zastosowane zostały 23 545 pakery iniekcyjne poprzez które wpuściliśmy do środka żywicę epoksydową.

    Imponują także liczby z mostu Pomorskiego Północnego. Wybudowana tam została nowa płyta pomostowa. Do tego wykorzystano 208 ton stali zbrojeniowej i konstrukcyjnej oraz 337 metrów sześciennych betonu, a także 17013 pakerów iniekcyjnych.

    Na moście Środkowym wykorzystano 17 ton stali zbrojeniowej i konstrukcyjnej, 50 metrów sześciennych betonu oraz 397 pakerów. Konstrukcja mostu wschodniego została zdemontowana, poddana renowacji, a następnie wróciła na swoje miejsce.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    1.   STRAŻNICE:

    Prawdziwą perełką jest most Południowy. Zaprojektowany przez słynnego niemieckiego architekta Karla Klimma nawiązuje do historycznej tradycji mostów średniowiecznych. Stąd też łukowe klinkierowe łuki widziane z boku – pięknie podświetlone, od razu dodam że oświetlenie całego mostu dzięki użyciu ledów to pobór mocy rzędu 600-900 Watów czyli mniej niż gorące żelazko, a to łącznie 138 punktów świetlnych na łukach, filarach i przed maszkaronami.

    Za nami strażnice nawiązujące do punktów poboru myta. Myta na tym obiekcie nie pobierano, bo powstał w 1905 roku, ale strażnice robią wrażenie.

    Po wojnie obiekty przykryto papą, a jeszcze nie tak dawno strażnice były czarno-szare od brudu, sadzy, popiołów. W wyniku prac piaskowiec radkowski, z którego są zbudowane został oczyszczony ręcznie przez kamieniarzy, uzupełniono brakujące elementy.

    Strażnice są wyposażone w sieci i są przygotowane do działalności komercyjnej. Na strażnicę wschodnią wróciła oryginalna nazwa mostu Werder-Brücke. Na stopniach prowadzących do strażnic w kamieniu mamy datę 2023, czyli momentu zakończenia renowacji. Tę datę wraz z łacińskim napisem: Renovatio 2023 wykonano z piaskowca na strażnicy zachodniej.

    Baszty zostały wzmocnione specjalnymi palami, dzięki temu ich konstrukcja będzie stabilna przez kolejne lata.  Na dachu strażnic ułożyliśmy dachówkę mnich mniszkę. Wyprodukowała ją firma, która przygotowywała pokrycie dachowe dla zamku w Gniewie czy Malborku. Tradycyjny wyrób, produkowany według starych metod.

    Na strażnicach mamy stylowe rzygacze. Wyprodukowane przez wrocławską firmę, która zasłynęła m.in. tym, że przygotowała smocze jajo - słynny rekwizyt do „Gry o tron” - wielkiej produkcji HBO.  Strażnice zyskały nowe okna, stylowe drzwi, stropy, podłogę z lastriko, zadbaliśmy o ich oświetlenie. 

    2. ŚRODEK MOSTU POŁUDNIOWEGO

    Na moście odtworzone zostały stylowe lampy i sterczyny, który były na nim historycznie. Dziś słupy służą nie tylko jako oświetlenie, ale również jako element do utrzymania sieci trakcyjnej.

    Słupy powstały z żelbetu, a osłonione zostały elementami z piaskowca nawiązującymi do balustrad i maszkaronów. Użyto do tego 42 tony piaskowca. Warto dodać, że część balustrad jest nowa, ponieważ na moście w czasach PRL zamieniano je na elementy z betonu.

    Postanowiliśmy wrócić do historycznych rozwiązań. Piaskowiec zatem się różni kolorami. Część jest świadkiem historii, dostrzeżecie tu odpryski po pociskach, część odtworzyliśmy, część jest nowa, inne elementy oczyszczone zostały. Piaskowiec radkowski, z którego wykonano 95 procent elementów z tego kamienia na moście, to cenne tworzywo, ale trudne w obróbce. W sumie tego kamienia trafiło na obiekt 230 ton.

    Kamieniarze zajmowali się też 68 maszkaronami. Są ich cztery rodzaje. Stwory morskie wiele przeszły. Część z nich straciła oczy, nosy, fragmenty twarzy. Były ostrzelane z karabinów maszynowych, bo most był świadkiem działań wojennych. Maszkarony są tak brzydkie, że aż piękne. Po wielomiesięcznej renowacji są efektownie podświetlone i patrzą na Odrę tak jak na początku XX wieku.

     3. Punkt MOST ŚRODKOWY

    Starszy od strony wschodniej został w czasie renowacji całkowicie zdemontowany. Jego stalowa konstrukcja z 1885 roku pojechała do wytwórni i została poddana kompleksowej renowacji. Taka była wola konserwatora zabytków i ją wykonaliśmy. Tu też wykonaliśmy wzmocnienie konstrukcji.

    Niewiele osób wie, że te mosty w ogóle istnieją. Można je poznać po barierkach. Ta od strony wschodniej jest kolejnym świadkiem historii. Są na niej widoczne ślady po kulach z karabinów maszynowych. Zostawiliśmy ja na moście.

    Przebudowaliśmy skrzyżowanie ul. Pomorskiej i ks. Witolda. Tu powstały dwa nowe przystanki wiedeńskie, które pozwolą wygodnie korzystać z komunikacji miejskiej. Na mostach autobusy i tramwaje mają wydzielony pas ruchu.

    Obok przystanków ustawiliśmy drzewa w donicach. W tym miejscu mamy wiele sieci podziemnych m.in. naszą komorę ciepłowniczą czy sieci energetyczne i posadzenie tam drzew w gruncie było niemożliwe. W sumie podczas tej budowy wykonaliśmy 808 metrów nowej jezdni, 710 m chodników, 1340 m szyny pojedynczej, ustawiliśmy 28 lamp.

    4. MOST PÓŁNOCNY

    On jako jedyny po wojnie był poddany remontowi, ale i on przeszedł kompleksową przebudowę. Użyliśmy tu 17 013 pakerów iniekcyjnych, 337 m sześciennych betonu, 208 ton stali, aby konstrukcja była wytrzymała i służyła na lata.

    Na moście wydzieliliśmy drogę dla rowerów, chodniki, jezdnię, torowisko. W jego konstrukcji pozostał fragment pocisku z karabinu maszynowego. Kolejny świadek historii naszego miasta.

    Konstrukcję tego mostu podobnie jak południowego pod wodą sprawdzali nurkowie. Następnie projektant podejmował decyzję o wzmacnianiu budowli. 

    To pierwsza z kilkunastu wielkich inwestycji miejskich którą w tym roku oddamy Wrocławianom.

  • 28.01.2023

    Bez przecinania wstęgi i bez przemówień. Za to z muzyką i poczęstunkiem. Taki był Dzień Otwarty Mostów Pomorskich.

    Zabytkowy tramwaj 102 z orkiestrą Dixie Tiger’s Band na pokładzie otworzył dziś obchody Dnia Otwartego Mostów Pomorskich. W wydarzeniu udział wzięło ponad 3 tysiące osób. Rady Osiedla Nadodrze, Stare Miasto i Kleczków przygotowały wiele atrakcji dla wrocławian m.in. przypinki, okolicznościowe pocztówki, a także wspólne wykonanie szlagieru “Mkną po szynach niebieskie tramwaje” z chórem Staromiejskim.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Pełna relacja tutaj

     

  • 26.01.2023

    Przyjdź i zatańcz na wyremontowanych mostach Pomorskich! Dzień otwarty już w tę sobotę.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    W sobotę, 28 stycznia, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie w naszym mieście − dzień otwarty mostów Pomorskich! Na gości czeka wiele atrakcji, wśród nich przejażdżka zabytkowym tramwajem, prezentacja samochodów, a nawet potańcówka! Wspólnie będziemy się bawić do muzyki z lat 20. i 30., ale nie zabraknie też współczesnych przebojów. Wstęp wolny.

    Program wydarzenia

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

  • 25.01.2023

    Trzy lata prac i wreszcie wielki finał - mosty Pomorskie odzyskały dawną urodę. Rura ciepłownicza znikła, wróciły za to latarnie, a na jednej ze strażnic znów pojawił się napis: Werderbrücke czyli most Kępowy. Most Pomorski Południowy (ten starszy, kamienny) ma paryski wdzięk i przyciąga wzrok wyrafinowanymi detalami, a północny odcinek przeprawy jest pomnikiem myśli technicznej – stalowa konstrukcja, połączony z północną Elektrownią Wodną.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    W związku z planowanym zakończeniem prac związanych z remontem Mostów Pomorskich, od 30 stycznia 2023 roku (poniedziałek) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach autobusowych K, 142 i kursach nocnych linii 257.

    Autobusy ww. linii, od ulicy Dubois będą kursowały w obu kierunkach przez ulicę Pomorską, Mosty Pomorskie do ulicy Nowy Świat. Pomiędzy mostem północnym i mostem południowym - na wysokości skrzyżowania z ulicą Księcia Witolda, zostanie uruchomiony nowy przystanek „Mosty Pomorskie” na którym będą zatrzymywały się przejeżdżające wszystkie linie autobusowe.

    Z uwagi na prowadzone prace związane z przebudową ulicy Pomorskiej i placu Staszica, autobusy linii 132 oraz tramwaje linii 15 i 74 będą nadal kursowały dotychczasowymi trasami przejazdu.

  • 23.01.2023

    Most Pomorski świeci pełnym blaskiem.

    Wrocławscy seniorzy zrobili świetlną falę i most Pomorski Południowy rozbłysnął w sobotę światłem! Tym samym przebudowa historycznej przeprawy zbliża się do końca. Delikatne, ciepłe oświetlenie dodaje jej uroku. Wierzę, że będzie to jeden z ulubionych obiektów dla fotografów.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Każdy z 68 maszkaronów ma 5 watowy reflektor, kolejnych 30 - 5 watowych źródeł światła oświetla jego filary. Z kolei łuki podświetlają lampy o regulowanym natężeniu. Maksymalnie każdy z 30 reflektorów może mieć 28 vat natężenia światła. W najbliższym tygodniu planujemy próby tramwajowe obejmujące torowisko oraz sieci trakcyjne. Trwają odbiory. Próby obciążeniowe wypadły bardzo dobrze.

    Kolejne wydarzenia:

    28.01 sobota Dni Otwarte Mostów Pomorskich:
    od godz. 9 do godz. 15- zwiedzanie z wroclaw.pl przewodnik Juliusz Woźny
    od godz.15 do godz. 18 Dni Otwarte Mostów Pomorskich
    organizator Wrocławskie Inwestycje z udziałem Rada Osiedla Nadodrze, Rada Osiedla Stare Miasto , Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego ,Wrocławski Instytut Kultury.
     
    1. Przejazd tramwaju zabytkowego z orkiestrą (przez Plac Grunwaldzki, Dominikański, do Mostów Pomorskich)
    2. Wolontariusze rozdają pocztówki i przypinki.
    3. Wroclaw.pl rozdaje roczną mapę inwestycji i pierwszą naklejkę
    4. Potańcówka (WCRS)
    5. Wystawa samochodów zabytkowych - ze zbiorów Muzeum w Topaczu.
    6. Poczęstunek od restauratorów
     
    29.01 spacer z Beatą Maciejewską 

     

  • 11.01.2023

    Trwający od wiosny 2020 roku remont mostów Pomorskich zbliża się do końca. Otwarcie planowane jest w połowie lutego. Wzmocniona konstrukcja mostów musiała zostać poddana próbie obciążenia. 

     

  • 10.01.2023

    Działamy na mostach Pomorskich! Przeprowadzamy we wtorek próby obciążeniowe przebudowanych przepraw. Na moście Południowym pojawiły się cztery ciężarówki wypełnione ładunkiem. Każda z nich ważyła 20 ton. Przeprowadziliśmy próbę statyczną oraz dynamiczną na tej przeprawie. Pierwsze próby wypadły dobrze.

    Potem specjaliści przenieśli się na most Pomorski Północny.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich


    Planujemy w lutym 2023 r. oddać mosty Pomorskie do użytku.

  • 05.12.2022

    Z dnia na dzień pięknieją nam strażnice na moście Pomorskim Południowym . W tej po zachodniej stronie przeprawy mamy już nowy drewniany strop. Zamontowane zostały okna, ułożone tynki, instalacje. Strażnice wykonane z piaskowca były do niedawna szaro-bure. Teraz kamień po długiej pielęgnacji uzyskał naturalny kolor .Historyczne budynki mają już piękne dachy wykonane z mnicha mniszki, efektowne rzygacze, a także latarnie.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

  • 22.11.2022

    Układamy masę bitumiczną na moście Pomorskim Północnym oraz na fragmencie ul. Pomorskiej w pobliżu nowych przystanków wiedeńskich. To blisko 400 metrów na dwóch jezdniach wschodniej i zachodniej.Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków na moście Pomorskim Południowym będzie jaśniejsza jezdnia. Lepiej skomponuje się z pięknym piaskowcem, z którego most jest zbudowany.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

    Mamy już okładziny latarń. Pierwsze elementy już montujemy . Podobnie jak podświetlenia zabytkowej przeprawy. Mamy już pierwsze trawy ozdobne, które posadzimy w pobliżu ul. Księcia Witolda. Ustawiliśmy też 7 drzew w donicach. Ze względu na liczbę sieci podziemnych: energetyczną, gazową, ciepłowniczą (komorę ciepłociągu), MKT, wod-kan nie było możliwości w tym miejscu na posadzenie drzew w gruncie.

    Kliknij, aby powiększyć
    Powiększ obraz: Remont mostów Pomorskich UM Wrocław
    Remont mostów Pomorskich

     

  • 07.10.2022

    Odnowiono dwie strażnice stojące przy wjeździe na most Pomorski Południowy. Na odrestaurowanych obiektach widać starą nazwę mostu - „Werder-Brucke”. To kolejne elementy przeprawy, które możemy oglądać. Wcześniej zamontowano większość rzeźb maszkaronów oraz rzygacze w kształcie wilków.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl