3. Inwestycje
  4. Będzie nowa kładka nad Widawą
Rzeka i las na północy Wrocławia - widok z góry FB Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Rzeka i las na północy Wrocławia - widok z góry

Część wrocławian pewnie pamięta kładkę przy ujściu Widawy do Odry. Już jej nie ma, ale nieopodal będzie nowa. Stanie się częścią planowanej trasy rowerowej Via Regia, prowadzącej przez zielone nadrzeczne krajobrazy.

Będzie kładka (40 metrów długości i 3 m szerokości) dla pieszych i rowerzystów nad Widawą – w pobliżu ujścia tej rzeki do Odry, a więc przy północnej granicy osiedla Osobowice-Rędzin.

Do przeprawy będzie można dotrzeć drogami leśnymi od strony Lasu Lesickiego, będącego częścią Rędzińskiego, a także od strony Paniowic w gminie Oborniki Śląskie. Kładka będzie elementem planowanej trasy rowerowej Via Regia nad Odrą.

– Otworzy ona możliwości rekreacyjne w tej części Wrocławia i przysłuży się promocji turystyki w naszym regionie – uważa Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. – Nad Widawą i Odrą mamy piękne tereny krajobrazowe na spacer lub rower – zauważa.

Powiększ obraz: Orientacyjne miejsce kładki nad Widawą wroclaw.pl
Orientacyjne miejsce kładki nad Widawą

Kładka ma być wybudowana w 2025 roku. Teraz trzeba znaleźć projektanta. „Właśnie podjęliśmy decyzję w sprawie ogłoszenia przetargu dla tego zadania. Wykonawca przygotuje projekty wykonawcze (jest już projekt budowlany tej inwestycji) i wybuduje kładkę oraz najazdy na nią” – czytamy w mediach społecznościowych na profilu prezydenta Jacka Sutryka.

Część wrocławian ze stron północnych pewnie pamięta, że kilkadziesiąt lat temu nieopodal ujścia Widawy była kładka łącząca dwa brzegi tej rzeki. Przeprawę zniszczył czas, o czym przypominają pozostałości konstrukcji. Nowa pojawi się blisko tego miejsca.