wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS Znachor – cykl Dom w Kinie

Kino Nowe Horyzonty i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na pokaz kultowego filmu „Znachor" oraz dyskusję o kiczu w sztuce. 

W rozmowie wezmą udział krytyczka literacka Olga Wróbel; dziennikarz, animator kultury i syn Jerzego Bińczyckiego, odtwórcy głównej roli w filmie, Jan Bińczycki; 

O filmie: Profesor Rafał Wilczur to prawdziwy bohater masowej wyobraźni, który rozładowuje świąteczne napięcia między milionami Polaków zgromadzonymi przed telewizorami w Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Ukazane w - będącym adaptacją powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza - filmie Jerzego Hoffmana losy sławnego kardiochirurga, który po bójce pod wpływem alkoholu traci pamięć, rozpoczyna życie wędrownego znachora i z godnością przyjmuje kolejne niespodzianki ze strony losu, prowokują silne wzruszenia u kolejnych pokoleń widzów. Wywołując je, Hoffman i spółka wielokrotnie balansują na granicy kiczu. Czy kiedykolwiek zdarza im się ją przekroczyć?

O debacie: Dyskusja o fenomenie książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana. O ponadpokoleniowych emocjach, literaturze (bardzo) popularnej i niezapomnianej postaci Antoniego Kosiby / Jerzego Bińczyckiego. Czy tak zwana „wartość literacka” ma znaczenie w przypadku wielkich wzruszeń? I czy jest coś, co bardziej łączy Polaków niż słowa: „To jest profesor Rafał Wilczur”?

REPERTUAR Znachor – cykl Dom w Kinie

  • Kino Nowe Horyzonty

    • Czwartek 21 wrz
      • 19:00

Miejsce