77 lat temu w hotelu Monopol Pablo Picasso wykreślił gołębia na znak pokoju. Dziś, 8 maja, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, na placu Wolności wrocławianie ułożyli innego ptaka i słowo POKÓJ z tekturowych liter wypełnionych papierowymi żurawiami.
Na plac przyszły dzieci, które w swoich szkołach (w akcji wzięło udział ponad 100 placówek) składały origami według instrukcji przygotowanej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wysłuchały hymnu Polski odegranego na orientalnym instrumencie przez dziewczynkę z Azji i występu Hisako Tachibany (w sobotę zagra koncert w Mediatece).
„Wielkie podziękowania dla wszystkich. Niech się dzieje miłość” — usłyszeliśmy ze sceny. Kilka słów o pokoju i pojednaniu powiedział wiceprezydent Ryszard Kessler, przypominając, że 2025 obchodzony jest w naszym mieście jako Rok Pojednania.
„Dobre rzeczy buduje się wysiłkiem i małymi krokami” – mówili inni – „pokój buduje się małymi gestami”.
Wydarzenie 80 tys. żurawi dla Pokoju nawiązuje do historii Sadako Sasaki z Japonii, która jako dwuletnie dziecko przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroszimie w 1945 roku. Przez długi czas była zdrowa, jednak mając 12 lat zachorowała na białaczkę popromienną. Zgodnie z japońską tradycją wierzyła, że złożenie tysiąca żurawi może przynieść jej zdrowie i pokój na świecie. Niestety zmarła, jednak jej historia zainspirowała miliony ludzi na całym świecie, a żuraw origami stal się międzynarodowym symbolem dążenia do pokoju i globalnej współpracy.
POKÓJ z żurawiami origami na placu Wolności zainaugurował festiwal Sakura – IV Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji. Program z pozostałymi wydarzeniami – do 11 maja – jest tutaj.
Głównym organizatorem Sakury jest fundacja Zarzewie, przy udziale Urzędu Miejskiego Wrocławia. Do współpracy przyłączyły się różne instytucje, w tym ASP Wrocław i MBP Wrocław, NFM i Nowe Horyzonty.