Książki do wygrania w konkursie wroclaw.pl
1 egzemplarz tomu „Nie ma przed czym uciekać” Rebeki Makkai (Wydawnictwo Poznańskie)
Lucy jest z pozoru zwyczajną bibliotekarką w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku. Prowadzi spokojne życie w otoczeniu książek i dziecięcych opowieści. Do czasu aż podejmuje decyzję, która wywróci ten porządek do góry nogami.
Dziesięcioletni Ian, jej ulubiony podopieczny, wyróżnia się na tle rówieśników – inteligentny, błyskotliwy, uwielbia czytać wszystko, co wpadnie mu w ręce. Chłopiec dorasta jednak w dusznym świecie zakazów i rygorystycznych zasad narzuconych przez matkę.
Gdy pewnego dnia Ian ucieka z domu i ukrywa się w bibliotece, Lucy staje przed dylematem: odwieźć chłopca do rodziców czy wyruszyć z nim w nieznane?
1 egzemplarz tomu „Pogłos” Helgi Flatland (Wydawnictwo Poznańskie)
W 2020 roku, kiedy świat zatrzymuje się w obliczu pandemii, Mathilde, nauczycielka norweskiego, zapomina o rzeczywistości i się zakochuje. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że osiemnastoletni Jakob jest jej uczniem. Kiedy przychodzi nieuniknione i romans wychodzi na jaw, kobieta postanawia wyjechać z Oslo.
Johs od dzieciństwa mieszka w Telemarku, gdzie wraz z bratem prowadzi farmę mleczarską. Wiodą spokojne, przewidywalne życie, aż do dnia, gdy pojawia się Mathilde.
1 egzemplarz tomu „Dane odosobowe” Elfriede Jelinek (Wydawnictwo W.A.B.)
Punktem wyjścia tej niezwykle osobistej powieści staje się śledztwo podatkowe, które toczyło się w sprawie Elfriede Jelinek. Naruszające prywatność rewizje, nieprzyjemne przesłuchania, wertowanie wszelakich, również osobistych dokumentów zawierających dużą część życia – to wszystko staje się dla pisarki pretekstem do opowiedzenia o swoich rodzicach i dziadkach, o żydowskiej części rodziny, o wypędzonych i zamordowanych krewnych, o ucieczce i prześladowaniach, o dawnych i nowych nazistach.
Mówi o sobie i o kraju oraz o opętanym materializmem społeczeństwie poniżającym ofiary, a nagradzającym katów.
Pisze jako oskarżona, jako ofiara i jako obrończyni – czasem ze złością i wzburzeniem, czasem ze smutkiem, czasem z typowym dla siebie sarkazmem.
1 egzemplarz tomu „Śmierć przed obrazem” Marii Poprzęckiej (słowo/obraz terytoria)
Książka niniejsza, chociaż wpisuje się w szeroki nurt refleksji nad starością, pozostaje jednak na jego obrzeżu. Nie jest kolejnym przyczynkiem do rozległej historii starości i ludzi starych. Mówi o sztuce. O sztuce wobec starości, o ich wzajemnych relacjach.
O sztuce, której w różnych okolicznościach starość niespodzianie staje na drodze. Wypierana lub przyjmowana z rezygnacją, starość może ponaglać albo obezwładniać, wywoływać panikę albo bunt, napawać przerażeniem albo spokojem. W żadnym razie nie pozwala o sobie zapomnieć. Odsłania niedoświadczane przedtem strony życia. Także niezauważane czy nieprzeczuwane strony sztuki.
Jak wygrać książki w konkursie – zasady
Aby wygrać egzemplarze książek trzeba od czwartku 24 kwietnia od godz. 19.00 do wtorku 29 kwietnia do godz. 9.00 wysłać do nas wypełniony poniższy formularz konkursowy, podać imię, nazwisko, a w treści wpisać kontaktowy numer telefonu oraz odpowiedzieć na pytanie, jak nazywa się seria wydawnicza, w której Olga Tokarczuk poleca książki, jakie ją zachwyciły? Podpowiedź znajdziecie w tekście poniżej.
Wygrywają dwa pierwsze i dwa ostatnie zgłoszenia, których autorzy odpowiedzieli poprawnie na pytanie. O wygranej poinformujemy w dniu rozwiązania konkursu.
Odbiór książek w siedzibie ARAW, nie wysyłamy tomów.