wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Musica Electronica Nova 2025. Artyści wobec sztucznej inteligencji [PROGRAM]

Już od piątku 16 maja kolejna, dwunasta już edycja festiwalu Musica Electronica Nova. Dyrektor Pierre Jodlowski pyta o związek człowieka z nowymi technologiami, m.in. z AI i zaprosił znakomite zespoły i niesamowite wydarzenia, jak choćby projekt Des Éclats, w którym performer wykorzystuje cewki Tesli do przeprowadzenia eksperymentu na scenie. Zobaczcie pełny program festiwalu, który potrwa do 24 maja.

Reklama

Festiwal dla spragnionych nowej muzyki

Festiwal Musica Electronica Nova powstał w 2005 roku jako impreza środowiska skupionego wokół Studia Kompozycji Komputerowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ale przez kolejne lata wyewoluował do rangi jednego z najważniejszych cyklicznych wydarzeń podczas których prezentuje się muzykę elektroakustyczną.

O rosnącym prestiżu MEN świadczyły także wybory kolejnych dyrektorów artystycznych (byli wśród nich kompozytorzy Stanisław Krupowicz, Rafał Augustyn, Elżbieta Sikora) – obecnie tę funkcję pełni także kompozytor, Francuz o polskich korzeniach Pierre Jodlowski, silnie związany z paryskim środowiskiem elektroakustycznym.

„Jest rzeczą pierwszorzędnej wagi, aby festiwal pokazując to, co w muzyce elektroakustycznej technologicznie najnowsze, ukazywał jedynie to, co jest efektem autentycznego i oryginalnego procesu twórczego opartego na rzetelnym rzemiośle kompozytorskim, na wiedzy i nietrywialnych umiejętnościach w posługiwaniu się komputerem” – pisał Stanisław Krupowicz, pierwszy szef artystyczny Musica Electronica Nova w książeczce programowej pierwszej edycji festiwalu w 2005 roku.

W muzyce elektroakustycznej obecność człowieka jest konieczna

Przez dwadzieścia lat zmieniło się bardzo wiele, technologia mocno się rozwinęła, ale czynnik ludzki, owa „Obecność(i)” z festiwalowego motta Pierre Jodlowskiego pozostaje kluczowa.

Pisząc o występach dwóch znanych formacji, które specjalizują się w muzyce elektroakustycznej szef artystyczny podkreśla, że oba składy „łączy biegłość w integrowaniu najbardziej zaawansowanych technologii ze świadomością ich kruchości i ulotności. Po raz kolejny zatem – czynnik ludzki jest najpewniej tym, co buduje energię na scenie”.

A w tym roku Jodlowskiego interesuje szczególnie AI, która, jak pisze kompozytor, (rzekomo) miałaby zastąpić część ludzkich działań lub myśli.

„Nie możemy jednak uznać pojawienia się AI za aż tak głęboką zmianę w naszych kulturach, ponieważ w większości przypadków sztuczna inteligencja oznacza po prostu zarządzanie wielkimi zasobami danych w sposób udoskonalony, lecz pozbawiony jakiejkolwiek autonomii lub samoświadomości. Mimo to prawdą jest, że zostaliśmy świadkami początku zupełnie nowej ery w relacjach między ludzkością a maszynami” – zauważa Pierre Jodlowski.

Musica Electronica Nova 2025 – kogo posłuchamy

Podczas 12. edycji festiwalu nie zabraknie rozmaitych projektów dla zainteresowanych rozwojem muzyki eletroakustycznej

  • projekty solowe (z udziałem m.in. Małgorzaty Walentynowicz, Gośki Isphording)
  • projekty z udziałem orkiestry i Chóru NFM
  • instalacje 21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia (plus koncert-instalacja performatywna przygotowana we współpracy z Centrum Sztuki Wro)
  • cykl Akusma Forum (poświęcony muzyce elektroakustycznej i nowym odkryciom na scenie międzynarodowej)
  • dwa taneczne widowiska z projekcjami wideo i interaktywną grą świateł
  • dwa zespoły z muzycznej elity scen Europy (Black Page Orchestra z Wiednia i Ensemble Vortex z Genewy)
  • projekt Des Éclats francuskiego performera Hervé Biroliniego (artysta skonstruował zestaw 16 cewek Tesli – generatorów widzialnych wyładowań elektrostatycznych – których pole elektryczne wchodzi w swego rodzaju dialog z sieciami neuronowymi, a podczas prezentacji obserwujemy błyskawice kształtujące stały przepływ energii wokół performera, jego ciała i gestów).   

Musica Electronica Nova 2025 – poleca Pierre Jodlowski, szef artystyczny

  • Black Page Orchestra

  • Orchestra & Electronics

  • Ensemble Vortex

Polecane przeze mnie trzy koncerty cechuje wielka różnorodność w odniesieniu do tego, czym dzisiaj jest muzyka współczesna.

Na każdym z tych koncertów zaprezentowane zostanie różne użycie elektroniki, w tym dźwięki elektroniczne w technice wielokanałowej, wyjątkowa wirtuozeria wykonawców (Black Page Orchestra), bardzo specyficzne technologie (choćby śledzenie twarzy podczas koncertu Ensemble Vortex).

Dla wszystkich miłośników muzyki i osób ciekawych te koncerty powinny być świetną okazją do odkrywania naprawdę nowoczesnych osiągnięć muzycznych.

Musica Electronica Nova 2025 – bilety

Ceny biletów wahają się między 10 a 50 zł. Kupimy je w kasie NFM albo przez stronę Festiwalu MEN

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama