wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają na Was 18 maja [SZCZEGÓŁY]

W ciągu tej jednej nocy, a właściwie również popołudnia, wrocławskie muzea i galerie otworzą drzwi dla mieszkańców i turystów miasta. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Nocy Muzeów we Wrocławiu 2024, program wydarzenia oraz listę instytucji kultury biorących udział w wydarzeniu. Program Nocy Muzeów we Wrocławiu 18 maja 2024.

Reklama

Kiedy jest Noc Muzeów 2024?

Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu odbędzie się 18 maja 2024. W tym roku rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, ponieważ niektóre z wydarzeń wystartują już około 12 w sobotę.

Ile trwa Noc Muzeów?

Noc Muzeów trwa zaledwie godzin. Dokładna godzina rozpoczęcia i zakończenia jest ustalana przez każde z muzeów, które biorą udział w wydarzeniu. W większości instytucji Noc Muzeów rozpoczyna się między 18.00 a 19.00.

Co to jest Noc Muzeów?

Noc Muzeów to wydarzenie kulturalne, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny, a do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na specjalne atrakcje, takie jak warsztaty, spotkania czy koncerty. To także wyjątkowa okazja, aby zwiedzić miejsca, które zazwyczaj są niedostępne. Noc Muzeów przywędrowała do nas z Berlina, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku.

Noc Muzeów, w takiej formie, w jakiej znamy to wydarzenie dzisiaj narodził się we Francji, a dokładniej w Paryżu w 2005 roku. To tam, podczas Nocy Muzeów, odbyło się pierwsze masowe otwarcie muzeów po godzinach wieczornych, z licznymi wydarzeniami i atrakcjami dla odwiedzających. Pomysłodawcą wydarzenia był francuski minister kultury i komunikacji, który chciał zachęcić ludzi do odwiedzania muzeów w godzinach wieczornych.

Dzięki tej inicjatywie, w kolejnych latach zaczęły przyłączać się inne europejskie miasta. Obecnie wydarzenie to odbywa się w ponad 140 miastach w Europie i na świecie, przyciągając liczne rzesze miłośników kultury i sztuki.

Noc Muzeów w Polsce

Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a w 2004 roku w Warszawie i Krakowie. Podczas tej pierwszej edycji Nocy Muzeów w Krakowie, zwiedzający mieli okazję zobaczyć wiele unikalnych eksponatów oraz zabytków, które zwykle nie są dostępne dla zwiedzających po godzinach zamknięcia. Było to także doskonałe miejsce dla miłośników sztuki, którzy mogli zobaczyć wystawy dzieł współczesnych malarzy, rzeźbiarzy, grafików, a także zapoznać się z historią Krakowa.

Jednym z najbardziej pamiętnych momentów tej pierwszej Nocy Muzeów w Krakowie była ceremonia z udziałem władz miasta oraz publiczności, podczas której o północy odśpiewano „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena. Z tej okazji wystrzelono w niebo sztuczne ognie, które zapewniły niezapomniane wrażenia wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Noc Muzeów we Wrocławiu 

Podczas pierwszej edycji w 2009 roku koordynowanej przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia udział wzięło 7 muzeów i 1 galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca.

W Nocy Muzeów 2022 wzięło udział 76 instytucji (muzea, galerie, instytucje prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki, Hydropolis i inne), zorganizowano ponad 150 wydarzeń (m.in. wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty).

Czy Noc Muzeów jest płatna?

Noc Muzeów jest całkowicie bezpłatnym wydarzeniem kulturalnym. Tego dnia wszystkie muzea, galerie i instytucje kultury są otwarte dla zwiedzających za darmo. Z tego powodu, impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zwiedzających rośnie.

Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu – lista instytucji

W Nocy Muzeów biorą udział jedynie wybrane muzea i instytucje kultury. W naszym zestawieniu sprawdzicie jakie muzea biorą udział w wydarzeniu w tym roku.

Kto organizuje Noc Muzeów?

Noc Muzeów 2024 organizuje miasto, za koordynację tego wydarzenia odpowiada Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl