wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu – program, lista instytucji, oferta dla dzieci

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu – program, lista instytucji, oferta dla dzieci

Redakcja www.wroclaw.pl,

Pałac Królewski we Wrocławiu nocą fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Pałac Królewski we Wrocławiu nocą

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu odbędzie się 14 maja. Z każdym rokiem w wydarzeniu bierze udział coraz więcej instytucji kulturalnych. Podczas tegorocznej edycji będzie można odwiedzić za darmo prawie 80 wrocławskich obiektów kulturalnych. Noc Muzeów to nie lada gratka nie tylko dla dorosłych. Program dla dzieci przewiduje specjalne atrakcje dla najmłodszych, takie jak warsztaty czy zabawy.

Reklama

Kiedy jest Noc Muzeów 2022?

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu odbędzie się 14 maja 2022 roku. W pozostałych miastach, impreza rozpoczyna się tego samego dnia. Jedynie w Krakowie, wydarzenie zaczyna się dzień wcześniej, czyli 13 maja. Noc Muzeów 2022 - podobnie jak w ubiegłych latach - rozpoczyna się wieczorem i kończy w godzinach nocnych.

Co to jest Noc Muzeów?

Noc Muzeów to wydarzenie kulturalne, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na specjalne atrakcje, takie jak warsztaty, spotkania czy koncerty. To także wyjątkowa okazja, aby zwiedzić miejsca, które zazwyczaj są niedostępne. Noc Muzeów przywędrowała do nas z Berlina, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku. Impreza okazała się sukcesem, dlatego w kolejnych latach zaczęły przyłączać się inne europejskie miasta.

Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku i miała miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Rok później, wydarzenie odbyło się w Warszawie i Krakowie.

Czy Noc Muzeów jest za darmo?

Noc Muzeów jest całkowicie bezpłatnym wydarzeniem kulturalnym. Tego dnia wszystkie muzea, galerie i instytucje kultury są otwarte dla zwiedzających za darmo. Z tego powodu, impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zwiedzających rośnie.

Kto organizuje Noc Muzeów?

Noc Muzeów organizuje miasto, za koordynację tego wydarzenia odpowiada Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Podczas pierwszej edycji koordynowanej przez miasto w 2009 roku wzięło 7 muzeów i 1 galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca, na co dzień niedostępne.

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu - program

Kilka z nich po zadebiutuje na tej imprezie, a są wśród nich Archiwum Państwowe, Ogród Botaniczny (będzie wieczorny spacer z pochodniami i opowieści o trujących roślinach), budynek NOT-u przy Piłsudskiego (poznamy zabytkowe wnętrza i historię wyjątkowego miejsca), Odra Centrum (dowiemy się o historii Mostu Grunwaldzkiego) oraz Visitor Centre przy Hali Stulecia z interaktywną wystawą o historii kompleksu.

W tym roku wszystkie miejsca odwiedzimy już osobiście (choć spacer online przygotował także Pawilon Czterech Kopuł), ale organizatorzy trzymają rękę na pulsie, gdyby zmieniły się obostrzenia pandemiczne. Wśród największych atrakcji oferta Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli zwiedzanie odrestaurowanej Auli Leopoldyńskiej.

Ale Noc Muzeów będzie frajdą nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci, bo już od południa 18 instytucji planuje dla nich sporo atrakcji – będą warsztaty, zabawy, także rodzinne.

Oferta Nocy Muzeów to także propozycja spędzenia ciekawie czasu dla przybyszy z Ukrainy. Centrum Historii Zajezdnia zapewnia zwiedzanie w języku ukraińskim oraz zajęcia dla dzieci. 

Na wiele wydarzeń warto się wcześniej zapisać. Niektóre instytucje prowadzą rejestrację już od 20 kwietnia, inne otwierają listę chętnych po majówce, więc warto śledzić terminy w wybranych miejscach, aby nie przegapić możliwości ich obejrzenia.   

Plakat tegorocznej edycji Nocy Muzeów zaprojektowała znakomita ilustratorka Joanna Gniady, laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2018.

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu – lista instytucji

/kolejność alfabetyczna

Noc Muzeów dla dzieci – lista instytucji

Dobra Nocka to specjalna oferta, jaką wrocławskie instytucje przygotowują na Noc Muzeów 2022 specjalnie z myślą o najmłodszych.

Dzieci, ale też nastolatki, mogą wziąć udział nie tylko w zwiedzaniu różnych obiektów, ale też w zorganizowanych dla nich warsztatach, zajęciach, zabawach. Poznać historię Wrocławia, historię sztuki, ale również spróbować wielu plastycznych technik pod okiem instruktorów. 

/kolejność alfabetyczna

W Noc Muzeów 2002 dojedziesz bezpłatnie zabytkowymi autobusami i tramwajami [ROZKŁAD JAZDY]

W sobotę 14 maja 2022 roku Wrocław przyłączy się do obchodów Europejskiej Nocy Muzeów. Z tej okazji zostaną uruchomione specjalne linie obsługiwane zbytkowym taborem: tramwajowa oznaczona jako M1 oraz dwie autobusowe M2 i M3.

Szczegółowy rozkład jazdy.

Pogoda 14 maja we Wrocławiu. Jaka pogoda w Noc Muzeów?

W sobotę, 14 maja, pogoda we Wrocławiu zapowiada się fantastycznie, ale może trochę wiać. Na termometrach do 21 stopni na plusie, synoptycy nie prognozują deszczu, jednak niebo może być zachmurzone. 

Słońce zajdzie o godz. 20.33, a temperatura spadnie do 16-14 stopni na plusie

Sprawdź też: Aktualna pogoda we Wrocławiu

Konkursy na Na Noc Muzeów. Wygrywaj wrocławskie gadżety!

Wielkie poszukiwanie skarbów w Noc Muzeów

W kilku miejscach w mieście ukryjemy zestawy gadżetów, m.in. wrocławskie bluzy!⁠Grafika zachcajaca do udziału w konkursie redakcji wroclaw.plJak je zdobyć? Wystarczy je znaleźć!⁠

Zwiększysz swoje szanse, jeśli: ⁠

  • zaobserwujesz profil wroclaw.pl na Instagramie - to tutaj będziemy zdradzać wskazówki dotyczące lokalizacji ukrycia skarbów⁠
  • przygotujesz się w sobotę między 16.00 a 19.00 ⁠
  • będziesz obserwować nasze sobotnie stories ⁠
  • jeśli chcesz włączyć się na całego - za dodatkowe małe zadania na stories - uzyskasz dodatkowe podpowiedzi.⁠Pierwsza wskazówka już niedługo, na naszym profilu wroclaw.pl na Instagramie. Tymczasem zobaczcie zapowiedź naszego konkursu. 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Wrocław.pl (@portal_wroclawpl)

Konkurs #KulturalneRelacje

Stwórz relację na Instagramie lub Facebooku na temat budowania relacji podczas spędzania czasu z bliskimi w trakcie Nocy Muzeów! Dodając zdjęcie do mediów społecznościowych nie zapomnij o oznaczeniu: #KulturalneRelacje.

Regulamin konkursu

W konkursie przewidzianych jest 5 nagród. Każdy zwycięzca otrzyma zestaw wrocławskich gadżetów.

Long Night of Museums 2022 in Wroclaw

For a couple of years, many Wroclaw institutions and culture-related places have invited Wroclaw inhabitants and tourists to participate in the Long Night of Museums. This year free sightseeing in Wroclaw will be possible on Saturday 14th May.

80 different institutions make their offers available, including museums, art galleries, universities, cultural and sports centres, workshops and churches. Some institutions are open from the morning, while others close their door long after midnight. The rich offer encompasses not only sightseeing and a special guided tour, but also numerous workshops, performances, presentations, lectures, or simply games.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl