Film
FILTRUJ
Wojna i pokój – dwa słowa, które sąsiadują tylko w tytule powieści Tołstoja, a jednak w kinie japońskim od lat tworzą nierozerwalną parę.
W ramach Sakura Festival 2025 zapraszamy na siedem dni z filmami, które ukazują konflikt nie zawsze wprost, ale zawsze z dystansem, refleksją i emocjonalną głębią. Przegląd Mistrzowie Kina Japońskiego to siedem wieczorów z historiami o przemocy, przebaczeniu, pamięci i tym, co zostaje między słowami.
Rozpoczynamy monumentalnym filmem Akiry Kurosawy – „Sobowtór” to opowieść o złodzieju, który musi odegrać rolę wodza lepiej niż sam oryginał. Epicka historia o iluzji władzy i pustce ukrytej pod pozorem siły.
Kolejny wieczór to „Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence” Nagisy Ôshimy – dramat wojenny i zarazem intymna opowieść o obsesji, relacji, queerowej energii i zderzeniu kultur. Bowie i Sakamoto tworzą duszną, hipnotyzującą atmosferę.
W środę przenosimy się w przyszłość z klasykiem anime – „Ghost in the Shell” Mamoru Oshii to cyberpunkowa medytacja o tożsamości, świadomości i granicach człowieczeństwa. Filozofia wśród wybuchów – i zaproszenie do dyskusji po seansie.
Czwartek to „Godzilla Minus One” – nie kolejna opowieść o potworze, a powrót do źródeł traumy. W Japonii tuż po wojnie Godzilla staje się metaforą narodowego lęku i winy. Głęboko poruszający spektakl.
W piątek „Harfa birmańska” Kon Ichikawy – kontemplacyjna opowieść o żołnierzu, który zostaje na birmańskich polach bitew, by oddać hołd poległym. Kino jak medytacja – ciche, skromne, pełne emocji.
W sobotę „Harakiri” Masakiego Kobayashiego – jeden z najmocniejszych głosów przeciwko opresji i przemocy systemowej w japońskim kinie. Rozpacz zamiast heroizmu, oskarżenie zamiast gloryfikacji. Seans z taśmy 35 mm.
Finał przeglądu to „Zrywa się wiatr” Hayao Miyazakiego – animacja, która opowiada o marzeniach, które prowadzą na skraj moralnego dylematu. Poetycka, realistyczna i głęboko poruszająca historia o tworzeniu i odpowiedzialności.
Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław 50-077