wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:16

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Virgin Orbit wynosił w kosmos wrocławskie satelity. Co upadek VO oznacza dla SatRev z Wrocławia?
Satelita SatRev z Wrocławia SatRev
Satelita SatRev z Wrocławia

Na początku kwietnia ogłoszono, że należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona spółka Virgin Orbit (VO) złożyła wniosek o upadłość. Firma ta zainwestowała we wrocławski startup SatRevolution (SatRev) 5 mln USD. Co kłopoty VO oznaczają dla SatRev? Wrocławianie specjalizują się w produkcji nanosatelitów, z sukcesami robią interesy na świecie i współpracują z gminą Wrocław.

Reklama

Przypomnijmy, że o wrocławskim SatRev było głośno na świecie na początku 2023 r. „Polskie Satelity SatRev lecą w kosmos”, „Historyczne wydarzenie dla polskiego przemysłu kosmicznego”, „Historyczny start rakiety” – to tylko niektóre z medialnych tytułów opisujących misję kosmiczną wrocławskiej spółki SatRev z Pracz Odrzańskich i Virgin Orbit brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Misja się nie udała i - jak uważają niektórzy - stąd obecne kłopoty Virgin Orbit.

W styczniu br. informowaliśmy na wroclaw.pl o największym kontrakcie w Europie Środkowej, który zdobył wrocławski SatRev a spółka Virgin Orbit specjalizująca się w wynoszeniu satelitów w kosmos zainwestowała w SatRev 5 mln USD.

Co się stało z Virgin Orbit?

4 kwietnia br., Virgin Orbit ogłosił, iż rozpoczyna proces upadłości restukturyzacyjnej. Przedstawiciele wrocławskiego SatRev zaznaczają, że według prawa amerykańskiego upadłość restrukturyzacyjna, określana jako „Chapter11” jest procesem naprawczym spółki w odróżnieniu od upadłości likwidacyjnej, określanej jako „Chapter 9”.

– Według procedury restrukturyzacyjnej, spółka nadal zachowuje swoją strukturę, prowadzi działalność, natomiast jest chroniona przed wierzycielami, aby dać spółce czas na poprawę swojej kondycji finansowej oraz pod nadzorem sądu, zawrzeć porozumienie z wierzycielami. Przez proces ten przechodziły w swojej historii takie firmy jak: General Motors, United Airlines, K-mart i tysiące innych mniejszych firm – informuje wrocławski SatRev.

Co upadek Virgin Orbit oznacza dla SatRev z Wrocławia?

Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution (startup SatRev działa na Praczach Odrzańskich, na terenie ośrodka Sieć Badawcza Łukasiewicz – Port Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu) podkreśla:

Virgin Orbit nadal pozostaje pasywnym mniejszościowym akcjonariuszem SatRev. Wszyscy w SatRev, głęboko wierzymy, że obecne trudności są jedynie przejściowe i życzymy naszym partnerom i kolegom w Virgin Orbit szybkiego uporania się z problemami i powrotu do pełnowymiarowego biznesu
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Wrocławska firma rozpoczęła współpracę z Virgin Orbit w 2021 roku i od tego czasu rakieta Launcher One wyniosła na orbitę cztery satelity SatRev.

W grudniu 2022 roku, Virgin Orbit został inwestorem SatRev S.A., obejmując pakiet około 4% akcji spółki. Ze względu na komplementarność swoich usług z usługami SatRev, Virgin Orbit, stał się też komercyjnym partnerem wynoszącym na swoich rakietach satelity SatRev.

– Nie znaczy to jednak, że Virgin Orbit był w tej funkcji jedyny i niezastąpiony. SatRev, w swojej historii wykorzystywał usługi Space X, United Launch Alliance and ISAR. Następny wylot jest zaplanowany na październik na rakiecie Space X. SatRev i Virgin Orbit nigdy nie łączyła i nie łączy umowa na wyłączność – informuje SatRev.

Co robi wrocławski SatRevolution

SatRev to wrocławski startup, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Satelity SatRev wykorzystywane są w rolnictwie, monitorują infrastrukturę (m.in. rurociągi), w energetyce, w sektorze rządowym (m.in. przemieszczanie wojsk, uchodźców) oraz w transporcie i ochronie środowiska.

Jak Wrocław współpracuje z SatRev?

To, co już robi SatRevolution z sukcesem stosuje Wrocław do uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego. Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości.

Warto pamiętać, że Wrocław wykorzysta zrobione przez SatRevolution w kosmosie zdjęcia na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City i transportu.

Pierwszą w Polsce fabrykę satelitów wybuduje wrocławska spółka SatRevolution.

Setki bardzo małych satelitów będzie produkowanych w pierwszej w Polsce fabryce nanosatelitów wrocławskiej Spółki SatRevolution – 11 maja 2022 r. we Wrocławiu podpisano list intencyjny w sprawie tej innowacyjnej inwestycji z sektora kosmicznego. Zakład produkujący satelity ma kosztować 50 mln zł, a start produkcji planowany jest pod koniec 2023 r.

SatRevolution - historia firmy marzącej o podboju kosmosu.

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Technologie kosmiczne z Wrocławia.

Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że we wtorek, 3 stycznia 2023 r. o godz. 15:56 wyniesiono na orbitę rakietę Falcon 9 z polskim satelitą STAR VIBE. Za projekt odpowiada wrocławska firma Scanway

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl