wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. SatRev i Virgin Orbit po nieudanej misji już planują kolejny lot w kosmos. Zobaczcie co się stało

„Polskie Satelity SatRev lecą w kosmos”, „Historyczne wydarzenie dla polskiego przemysłu kosmicznego”, „Historyczny start rakiety” – to tylko niektóre z medialnych tytułów opisujących misję kosmiczną wrocławskiej spółki SatRev z Pracz Odrzańskich i Virgin Orbit brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Misja się nie udała, ale już planowany jest kolejny lot. Zobaczcie co się stało.

Reklama

To było długo oczekiwane wydarzenie. W poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., o godzinie 22:15 czasu polskiego, ze Spaceport Cornwall wystartowała rakieta LauncherOne spółki Virgin Orbit. Na jej pokładzie były nanosatelity wrocławskiej spółki SatRev z Pracz Odrzańskich. To duży projekt kosmiczny, w ramach którego SatRev we współpracy z Virgin Orbit, ETCO oraz firmą Tuatara przygotowała misję satelity AMAN. Jest to pierwszy projekt kosmiczny spółki realizowany dla rządu Omanu.

Nieudana misja kosmiczna wrocławskiego SatRev i Virgin Orbit

Grzegorz Zwolinski, prezes SatRevolution (startup SatRev działa na Praczach Odrzańskich, na terenie ośrodka Sieć Badawcza Łukasiewicz – Port Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu) w rozmowie z wroclaw.pl poinformował, że początkowo misja przebiegała bez zarzutów. Boeing 747 wystartował zgodnie z planem z lotniska Spaceport Cornwall w Kornwalii. Start był udany, a kłopoty zaczęły się po odpaleniu drugiej rakiety nośnej i to uniemożliwiło wyniesienie satelitów SatRev na orbitę.

Najprawdopodobniej doszło do jakiś anomalii w silniku rakiety. Jest nam bardzo przykro z tego powodu, ale nie tracimy nadziei i już planujemy kolejny start. Termin mamy na czerwiec, ale może uda nam się przyśpieszyć całe przedsięwzięcie.
Grzegorz Zwolinski, prezes SatRevolution

W tej misji kosmicznej śród 9 wystrzeliwanych satelitów dwa były wyprodukowane przez wrocławski SatRev.

 – Pierwszy to Stork-6, czyli kolejny już element budowanej przez SatRev średniorozdzielczej konstelacji teledetekcyjnej. Docelowo ma ona składać się z 14 aparatów, które będą dostarczać zobrazowania Ziemi z pikselem 5,8 metra m.in. dla klientów z branży rolniczej i energetycznej – informuje portal geoforum.pl.

Co ważne drugi nanosatelita AMAN, został zbudowany przez SatRev na zlecenie Omanu. Wrocławianie uczestniczą w opracowaniu rozwiązań z zakresu analizy zdjęć satelitarnych wykorzystywanych w narodowej strategii cyfryzacji „Oman 2040”.

W tej sprawie wrocławski SatRevolution oraz polska firma TUATARA podpisały umowę o strategicznej współpracy z ETCO, liderem technologicznym w Omanie. Najważniejszym elementem współpracy będzie rozwiązanie CubeSat, czyli miniaturowy, sztuczny satelita. Technologia ta tworzy nowe możliwości dla takich branż jak rolnictwo, ubezpieczenia, zarządzanie klęskami żywiołowymi lub planowanie i zarządzanie infrastrukturą.

Warto pamiętać, że także Wrocław wykorzysta zrobione przez SatRevolution w kosmosie zdjęcia na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City i transportu. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami wyróżnienienia „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”. 

Virgin Orbit jest największym inwestorem SatRev z Wrocławia. Kosmiczny biznes wart miliony

Jak już pisaliśmy na www.wroclaw.pl brytyjski miliarder Richard Branson zainwestował pięć milionów dolarów we wrocławską firmę SatRev. Dla wrocławskiego SatRev oznacza to otwartą drogę w dalszym zdobywaniu kosmosu i wspólne loty z Virgin Orbit już poza orbitę ziemską. W planach jest dotarcie na Księżyc, Marsa czy Wenus.

Pierwszą w Polsce fabrykę satelitów wybuduje wrocławska spółka SatRevolution

Setki bardzo małych satelitów będzie produkowanych w pierwszej w Polsce fabryce nanosatelitów wrocławskiej Spółki SatRevolution – 11 maja 2022 r. we Wrocławiu podpisano list intencyjny w sprawie tej innowacyjnej inwestycji z sektora kosmicznego. Zakład produkujący satelity ma kosztować 50 mln zł, a start produkcji planowany jest pod koniec 2023 r.

Co robi wrocławski SatRevolution

SatRev to wrocławski startup, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Satelity SarRev wykorzystywane są w rolnictwie, monitorują infrastrukturę (m.in. rurociągi), w energetyce, w sektorze rządowym (m.in. przemieszczanie wojsk, uchodźców) oraz w transporcie i ochronie środowiska.

To, co już robi SatRevolution z sukcesem stosuje Wrocław. Jako pierwsze miasto na świecie wykorzystuje technologię kosmiczną od SatRevolution do uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego. Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości.

SatRevolution historia firmy marzącej o podboju kosmosu

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Technologie kosmiczne z Wrocławia

Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że we wtorek, 3 stycznia 2023 r. o godz. 15:56 wyniesiono na orbitę rakietę Falcon 9 z polskim satelitą STAR VIBE. Za projekt odpowiada wrocławska firma Scanway

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl