- Umowa SatRevolution i Virgin Orbit Richarda Bransona
- Oznacza to, że SatRevolution jest wyceniane obecnie na 150 mln dolarów
- W listopadzie br. w SatRev podpisał umowę z Neumann Space z Australii
Virgin Orbit to firma założona przez Richarda Bransona. Specjalizuje się w wysyłaniu niewielkich ładunków w kosmos.
Teraz firma Bransona zainwestuje we wrocławski SatRevolution przy ul. Stabłowickiej (SatRev działa na terenie ośrodka Sieć Badawcza Łukasiewicz – Port Polski Ośrodek Rozwoju Technologii). Inwestycja oznacza, że SatRev jest wyceniane obecnie na około 150 mln dolarów.
Ile dokładnie SatRevolution pozyska od Virgin Orbit, nie wiadomo, bo firmy nie zdradzają szczegółów. Wiadomo, że wrocławska spółka na dalszy rozwój potrzebuje 30 mln dolarów i część tej kwoty zainwestuje spółka Bransona.
Transakcja, podpisana podczas World Satellite Business Week w Paryżu, jest następstwem partnerstwa zawiązanego pomiędzy SatRev i Virgin Orbit w czerwcu tego roku, dzięki któremu firmy planują rozwój aplikacji biznesowych na użytek nanosatelitów. Czytaj także: Wrocławski SatRevolution w programie kosmicznym dla Bliskiego Wschodu.
SatRev wystrzelił do tej pory dwa satelity z Virgin Orbit w ramach misji LauncherOne Tubular Bells: Part One. Dwa kolejne satelity SatRev czekają na wystrzelenie w ramach misji Virgin Orbit Above the Clouds, która ma zostać uruchomiona w przyszłym miesiącu.
SatRev NewSpace Nanosat
Technologie nanosatelitów SatRev obejmują platformę obserwacji Ziemi o średniej rozdzielczości Stork oraz ScopeSat. Technologie te zapewniają możliwości obserwacji Ziemi w czasie zbliżonym do rzeczywistego w wysokiej rozdzielczości.
Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i prezes zarządu SatRev podkreśla, że świat potrzebuje danych dotyczących obserwacji Ziemi w bardziej przystępnych cenach i jego firma jest w stanie to zaoferować.
Warto pamiętać, że także Wrocław wykorzysta zrobione przez SatRevolution w kosmosie zdjęcia na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City i transportu. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami wyróżnienienia „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.
SatRev i Virgin Orbit. Obserwacja Ziemi warta jest miliardy dolarów
Według Euroconsult do 2026 r. całkowita wartość globalnego rynku usług na zdjęcia satelitarne (mapowania tygodniowego) może osiągnąć 140 mld dolarów. Kluczem do udanego wejścia na ten rynek jest możliwość monitorowania Ziemi w wysokiej rozdzielczości, z dużą częstotliwością i w przystępnej cenie. SatRev i Virgin Orbit zamierzają wspólnie działać na tym rynku.
Założona przez Sir Richarda Bransona w 2017 roku firma Virgin Orbit, rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych w 2021 roku i już dostarczyła na orbitę satelity komercyjne, cywilne, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowe. Rakiety LauncherOne firmy Virgin Orbit są projektowane i produkowane w Long Beach w Kalifornii i wystrzeliwane z powietrza ze zmodyfikowanego lotniskowca 747-400, który umożliwia Virgin Orbit wykonywanie operacji z lokalizacji na całym świecie.
SatRev zbuduje satelitę dla australijskiej firmy Neumann Space
W listopadzie br. spółka SatRevolution zawarła umowę z Neumann Space z Australii. To pierwszy efekt zaangażowania się polskiej firmy w utworzoną niedawno międzynarodową inicjatywę The Australian Space Manufacturing Network (ASMN).
ASMN powstała z inicjatywy australijskiej firmy Gilmour Space Technologies, która – przy wsparciu funduszy VC, australijskiego rządu oraz pozostałych członków założycieli – planuje realizację projektu o wartości 150 mln dol. w ramach programu rządu federalnego Modern Manufacturing Initiative – Collaboration. Prace przygotowawcze do projektu wystartują w najbliższym czasie, a jego realizacja przewidywana jest na trzeci kwartał 2022 r.
– W ramach zawartego porozumienia SatRevolution dostarczy platformę 6U a Neumann Space, która specjalizuje się w budowie silników satelitarnych, przygotuje do niej napęd. Dzięki tej kooperacji powstanie rozwiązanie, które w przyszłości będziemy oferować jako gotowy produkt do komercyjnych zastosowań – wyjaśnia Grzegorz Zwoliński.
SatRevolution: kontrakty, zamówienia, praca, zatrudnienie
Obecni klienci i partnerzy SatRev to m.in.: SkyWatch, Spiral Blue, Neumann Space, SkyServe, UP42, AIKO i wielu innych. Wiele firm obecnie testuje również wykorzystanie technologii SatRev do różnych zastosowań. Aktualnie wartość kontraktów SatRev przekracza 50 mln dolarów, spółka ma już zabezpieczone zamówienia o wartości około 18 mln dolarów.
W projektach SatRevolution można uczestniczyć, bo spółka poszukuje pracowników – SatRevolution: praca i rekrutacja.
SatRevolution – wrocławski startup z Pracz Odrzańskich
SatRev specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów oraz analityce danych i tworzy konstelację obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Jej celem jest stanie się największym światowym operatorem satelitów do obserwacji Ziemi, dostarczającym 1024 nanosatelity na niską orbitę okołoziemską do 2026 roku, aby zapewnić całodobową obserwację Ziemi.
- W październiku 2019 roku firma powołała konsorcjum z Virgin Orbit i kilkunastoma polskimi uczelniami, aby zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie dedykowaną komercyjną misję satelitarną na Marsa.
- W czerwcu 2021 r. SatRevolution umieścił dwa satelity, STORK-4 i STORK-5 Marta, na niskiej orbicie okołoziemskiej, a na grudzień 2021 r. zaplanowano wystrzelenie STORK-3 i SteamSat-2.
- Firma planuje także start CubeSat, pierwszego nanosatelity Omanu do końca 2022 roku.
Satelity SatRev mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z utylizacją i optymalizacją zasobów w szerokim zakresie zagadnień, w tym rolnictwa precyzyjnego, monitorowania zasobów energetycznych rolnictwa precyzyjnego, logistyki obronnej i wywiadowczej oraz monitorowania infrastruktury transportowej. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko.
Branża kosmiczna Wrocław
SatRev to nie jedyna wrocławska firma, która z powodzeniem radzi sobie w branży kosmicznej. Na początku grudnia br. informowaliśmy, że wrocławska firma Scanway i berliński German Orbital Systems przygotowują wspólną misję kosmiczną STAR VIBE. Ich satelita zostanie wyniesiony na orbitę z Florydy w połowie 2022 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.