wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Branża kosmiczna jednoczy się we Wrocławiu – powstaje Klaster Technologii Kosmicznych Silesian Space Valley. Lista korzyści dla firm i startupów jest długa [3.06.2022]

Jarek Ratajczak,
Klaster Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley to szansa na dobry biznes freepik
Klaster Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley to szansa na dobry biznes

W piątek, 3 czerwca 2022 r., we Wrocławiu podczas Forum G2 czołowe firmy z branży kosmicznej i nowych technologii oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna utworzyły Klaster Technologii Kosmicznych - Silesian Space Valley. Dla wrocławskich firm i startupów to szansa na dynamiczny rozwój. Miejsce na powstanie klastra wybrano nie przypadkowo, organizatorzy Forum G2 będą rozmawiać m.in. o współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza w zakresie New Space

Reklama

Klaster Technologii Kosmicznych Wrocław: przemysł kosmiczny szansą na dobry biznes i rozwój

Nową instytucję, Klaster Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley, powołała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 4 najważniejszymi firmami z branży kosmicznej i nowych technologii: SatRev, Saule Technologies, Columbus Energy i TUATARA. Porozumienie podpisano w piątek, 3 czerwca we Wrocławiu, podczas Forum G2 – Gospodarka i Geopolityka.

Nawiązana współpraca ma za zadanie zwiększyć oraz połączyć potencjał technologiczny, naukowy i edukacyjny przedsiębiorców z branży technologii kosmicznych.

Niedawno podpisaliśmy list o współpracy ze spółką SatRev, która w Legnicy będzie produkować nanosatelity. Towarzyszy nam hasło „Lecimy wyżej”, dlatego teraz czas na kolejny krok i powołujemy Klaster Technologii Kosmicznych. Wierzę, że działalność klastra przekona wielu inwestorów, że Dolny Śląsk to doskonałe miejsce na rozwój w branży kosmicznej
Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Klaster Technologii Kosmicznych Wrocław: branża kosmiczna rozwija się we Wrocławiu

W powstanie Klastra Technologii Kosmicznych we Wrocławiu zaangażowane są m.in. dwa wrocławskie startupy, które dziś są znanymi na świecie spółkami: Saule Technologies i SatRevolution. Twórcy tych firm są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia”.

Klastry wzmacniają współpracę firm oraz dostawców, a także instytucji naukowych. Tylko wymiana wiedzy i doświadczeń kieruje nas w stronę rozwoju, dlatego przyłączyliśmy się do tego przedsięwzięcia
Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel SatRev, spółki która stawia na nanosatelity.

Bardzo się cieszę, że wspólnie z naszymi partnerami sięgamy teraz do gwiazd. Od zawsze marzyłam, by mieć swój udział w kosmicznej przygodzie naszej cywilizacji - to przecież niezwykle ekscytujące wyzwanie
Olga Malinkiewicz, założycielka i Chief Technology Officer w Saule Technologies, która produkuje ogniwa perowskitowe.

Klaster Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley: główne cele

Fabryka nanosatelitów spółki SatRevolution

SatRevolution to wrocławska spółka, która wybuduje pierwszą w Polsce farbkę satelitów. W maju 2022 r. we Wrocławiu, w ośrodku naukowym Sieci Badawczej Łukasiewicz Port na Praczach Odrzańskich, gdzie spółka SatRevolution (SatRev) ma swoją siedzibę, podpisano list o współpracy w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów. Zakład produkujący satelity ma kosztować 50 mln zł, a start produkcji planowany jest pod koniec 2023 r.

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Saule Technologies innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne: ognia perowskitowe

Saule Technologies to firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa, którzy we Wrocławskim Parku Technologicznym skonstruowali pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. Wrocławskie perowskity na Orlenie i w Google. Zobacz, jak zmienią handel.

Ognia perowskitowe pozwalają generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dlatego znajduje zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków i carporty, tj. wiaty do ładowania samochodów elektrycznych, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

Spółka Saule Technologies w maju 2021 r. uruchomiła we Wrocławiu jedyny na świecie zakład ogniw perowskitowych, pod koniec ubiegłego roku wprowadziła do sprzedaży pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe PESL (ang. Perovskite Electronic Shelf Label), zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi.

Technologie kosmiczne z Wrocławia. Polski przemysł kosmiczny

Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że wrocławska firma Scanway i berliński German Orbital Systems przygotowują wspólną misję kosmiczną STAR VIBE. Ich satelita zostanie wyniesiony na orbitę z Florydy w 2022 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Wrocław. Jako pierwsze miasto na świecie wykorzystuje technologię kosmiczną od SatRevolution do uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego. Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości.

Forum G2 Wrocław: najważniejsze wydarzenie gospodarczo-geopolitycznie w Polsce

Forum G2 Tarczyński Arena Wrocław

Forum G2 Tarczyński Arena Wrocław

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Organizatorzy Forum G2 we Wrocławiu podkreślają, że to najważniejsze wydarzenie gospodarczo-geopolitycznie w Polsce. W tym roku na uczestników czekają cztery strefy tematyczne, ponad 100 panelistów – przedstawicieli biznesu, nauki, polityki, think-tanków i wojskowości z Polski i zza granicy. W programie Forum G2 jest ponad 20 moderowanych paneli dyskusyjnych oraz wystąpień.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl