wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Scanway i German Orbital Systems. Polsko-niemiecka misja satelitarna trafi na orbitę już w 2022 r.
10.12.2021 r. premiera misji kosmicznej i start balonu stratosferycznego. Scanway Space Jarek Ratajczak
10.12.2021 r. premiera misji kosmicznej i start balonu stratosferycznego. Scanway Space

Wrocławska firma Scanway i berliński German Orbital Systems przygotowują wspólną misję kosmiczną STAR VIBE. Ich satelita zostanie wyniesiony na orbitę z Florydy w połowie 2022 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Właśnie ujawniono szczegóły przedsięwzięcia. Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

We Wrocławskim Parku Technologicznym, gdzie pracuje spółka Scanway, poinformowano o polsko-niemieckiej misji satelitarnej STAR VIBE i przedstawiono szczegóły kooperacji Scanway z German Orbital Systems z Berlina.

Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway podkreśla, że ich celem jest przetestowanie działania w warunkach kosmicznych wysokorozdzielczego teleskopu optycznego STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz systemu do autodiagnostyki satelitów VIBE (Vision Inspection Boom Experiment), które stworzyła firma Scanway.

Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway., prezentuje szczegóły polsko-niemieckiej misji kosmicznej Fot. Jarek Ratajczak
Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway., prezentuje szczegóły polsko-niemieckiej misji kosmicznej
W sektorze kosmicznym wiele można osiągnąć przez współpracę. Projekt pierwszego polsko-niemieckiego satelity jest dla mnie szczególnie ważnym osiągnięciem, ponieważ daje pole do transgranicznego rozwoju interesujących dla obu stron technologii. Nie ma większego motoru do rozwoju niż praca z doświadczonym partnerem, a German Orbital Systems z pewnością do takich należy. Liczę na wyniki przyszłorocznej misji na pokładzie rakiety SpaceX, z którymi będziemy mogli się podzielić z całym polskim i niemieckim sektorem kosmicznym

Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Karolina Bartosik, dyrektor pionu obsługi klienta i projektów badawczych WPT podkreśla, że dla Wrocławskiego Parku Technologicznego misja Scanway jest wyjątkowa, bo spółka zaczynała z nimi współpracę jeszcze na etapie działalności studenckiej.

– Scanway jest przykładem, że pracują u nas osoby pełne pomysłów, a WPT tworzy ekosystem ludzi związanych z technologią. Trzymamy kciuki, i tak jak miasto, deklarujemy wsparcie w rozwoju – dodaje Karolina Bartosik.

Oskar Karczewski z Polskiej Agencji Kosmicznej pogratulował firmie Scanway i zaznaczył, że nowe technologie, które rozwijają będą miały wpływ na innowacyjny rozwój Wrocławia i Dolnego Śląska.

Misja satelitarna STAR VIBE

Scanway robi teleskop dla polskiego projektu satelitarnego EagleEye Fot. Scanway
Scanway robi teleskop dla polskiego projektu satelitarnego EagleEye

Scanway informuje, że przygotowania do misji rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Satelita zostanie wyniesiona na orbitę na przełomie czerwca i lipca 2022 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, która wystartuje z Florydy. Ładunek optyczny Scanway, zawierający wysokorozdzielczy teleskop oraz system do autoinspekcji i autodiagnostyki satelity w czasie lotu, zostanie umieszczony na satelicie Cubesat 6U, przygotowanym przez niemiecką firmę German Orbital Systems (GOS), z którą Scanway współpracował już przy tworzeniu satelity ScanSAT.

Misja pozwoli na sprawdzenie, jak warunki kosmiczne: promieniowanie UV, próżnia, wymagające cykle temperaturowe i mikrograwitacja wpływają na: elektronikę pozwalającą na akwizycję danych z sensorów optycznych, ich przetwarzanie i zapis, konstrukcje mechaniczne układów optycznych oraz projekty układów optycznych, mających na celu obserwację Ziemi z orbity, inspekcję zmian i potencjalnych awarii w satelitach. Misja zweryfikuje też, czy tego typu czynniki wpływają na jakość pozyskiwanych obrazów w trakcie pracy na orbicie.

– W ramach misji zostaną przetestowane dwa instrumenty optyczne, które dostarczą zdjęcia Ziemi i obrazy autodiagnostyczne satelity na orbicie. Te kluczowe założenia misji pozwolą na sprawdzenie najważniejszych, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Scanway komponentów ładunku naukowego satelity. Misja będzie również okazją do zweryfikowania postępów w rozwoju krajowych elementów związanych z technologią bezpiecznego pozyskiwania danych satelitarnych – dodaje Jędrzej Kowalewski.

Misje balonowe Scanway

Start balonu stratosferycznego Scanway Space Fot. Jarek Ratajczak
Start balonu stratosferycznego Scanway Space

W trakcie inauguracji polsko-niemieckiego przedsięwzięcia przeprowadzono trzeci w tym roku start balonu stratosferycznego Scanway Space. Tak jak poprzednie starty, także i ten miał na celu sprawdzenie, w warunkach zbliżonych do kosmicznych, zachowania podzespołów optycznych, mechanicznych oraz elektronicznych.

Znalazły się wśród nich elementy misji, które w docelowo, w czerwcu 2022 r. zostaną umieszczone na ziemskiej orbicie. Balon wzbił się na wysokość 35 km, po czym pękł a 1,5 kg ładunek ze sprzętem, na spadochronie, wylądował w okolicach Konina. W najbliższych dniach zespół Scanway będzie analizować dane zebrane w trakcie lotu. Tutaj można zobaczyć trasę balonu Scanway Space. 

 

Scanway Wrocław: optyka do zastosowań przemysłowych i kosmicznych

Warto też przypomnieć, że działająca we Wrocławiu firma Scanway Space, ma w duże doświadczenie w projektach związanych z kosmosem.

Spółka odpowiada m.in. za przygotowanie teleskopu do satelity EagleEye, który jest największym w pełni zaprojektowany i skonstruowanym w Polsce teleskopem obserwacyjnym oraz teleskopów dla polskiej konstelacji satelitarnej PIAST.

Scanway jest też liderem konsorcjum, które dla Polskiej Agencji Kosmicznej przygotuje studium pt. „Opracowanie koncepcji nowatorskiego projektu w obszarze: optyczne obserwacje Ziemi wraz z oceną jej wykonalności”.

Scanway z Wrocławia specjalizuje się w projektowaniu zaawansowanej optyki do zastosowań przemysłowych i kosmicznych. Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017 ”

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl