wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prezentujemy startupy, które warto obserwować w 2022 r.
Kliknij, aby powiększyć
Laboratorium techniki antenowej Politechniki Wrocławskiej Thorium Space
Laboratorium techniki antenowej Politechniki Wrocławskiej

Startupowy portal Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju zaprezentował młode firmy, które warto obserwować w 2022 r. Na liście nie zabrakło spółek związanych z Wrocławiem.

„Start-upy, które warto obserwować. Edycja 2022” to zestawienie przygotowane przez branżowy portal startup.pfdr.pl. Na liście znalazło się 12 młodych spółek, które zdaniem organizatorów, będą „szczególnie ciekawie rozwijać się w tym roku” i mają szansę na największe sukcesy na polskiej scenie startupowej.

Wśród typowanych na polskie „jednorożce” (czyli firmy wycenianej na co najmniej 1 mld dolarów) są trzy spółki z wrocławskim rodowodem: Thorium Space, Lume Label, Vestigit. Czytaj także: Wrocławski ekosystem startupowy w pigułce – baza startupów, aktualności i wydarzenia, wsparcie inwestycji.  

Thorium Space – telekomunikacja kosmiczna

Thorium Space na Psim Polu we Wrocławiu pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniem z zakresu telekomunikacji kosmicznej. W ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju tworzy transponder i antenę pasma E (zakres częstotliwości używanych przez sieci pracujące w standardzie GSM), które pozwolą na zwiększenie prędkości transmisji w kierunku Satelita-Ziemia oraz Satelita-Satelita. W 2020 r. spółka otrzymała tytuł „Orła Innowacji” dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii „Najlepsze rozwiązanie technologiczne – projekt”.

– Jesteśmy projektantem i konstruktorem nowatorskich systemów telekomunikacyjnych przeznaczonych na unikalne pasma nadawczo-odbiorcze, umożliwiających elektroniczne sterowanie wiązką i szybszą transmisję danych. Obecnie prowadzimy intensywne prace badawcze. Nasze dotychczasowe osiągnięcia pozwoliły nam już na tym etapie pozyskać kontrahentów, należących do światowej czołówki dystrybutorów najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz twórców oprogramowania obliczeniowego – informuje Thorium Space.

Lume Label – technologia, która zazieleni Polskę

Lume Label to startup o rodowodzie krakowsko-łódzko-wrocławskim. Tworzy technologię, która pomoże w odzysku plastiku w sortowniach odpadów. Startup proponuje rozwiązanie do znakowania tworzyw kompostowalnych i sortowania tworzyw sztucznych, a w przyszłości również tworzyw wielomateriałowych i papierowych.

– Proces polega na dostarczaniu luminescencyjnych markerów molekularnych do zakładów poligraficznych, które na etapie zadruku powierzchni opakowania, dodawane są do bazowych lakierów lub farb standardowo stosowanych w procesie produkcyjnym. Znaczniki luminescencyjne gwarantują możliwość efektywnej identyfikacji materiału, z którego wykonane jest znakowane opakowanie – opisuje swoją pracę Lume Label.

Vestigit – cyberbezpieczeństwo

Vestigit – tworzą naukowcy związani z Politechniką Wrocławską zajmujący się kryptografią sieci neuronowych i handlowcy z branży wideo i marketingu. Spółka specjalizuje się w szeroko pojętym cyberbezpieczeństwie i opracowała technologię poprawiającą bezpieczeństwo wideo online.

– Wierzymy, że wbrew pozorom w internecie nikt nie jest anonimowy i każdy zostawia po sobie wirtualny ślad, dzięki czemu możemy walczyć z piractwem i niwelować ilość nielegalnych emisji materiałów filmowych czy sportowych, przynoszących duże straty ich twórcom – podkreślają twórcy Vestigit.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl