Już wiadomo, że tylko dwie polskie firmy (SatRevolution i TATURA) zostały zaproszone do strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego, który wpisuje się w założenia narodowej strategii cyfryzacji oraz rozwoju nauki „Oman 2040”.
Najważniejszym elementem współpracy będzie rozwiązanie CubeSat, czyli miniaturowy, sztuczny satelita. Technologia ta tworzy nowe możliwości dla takich branż jak rolnictwo, ubezpieczenia, zarządzanie klęskami żywiołowymi lub planowanie i zarządzanie infrastrukturą.
Umowę podpisano podczas International Astronautical Congress w Dubaju.
Warto pamiętać, że także Wrocław wykorzysta zrobione przez SatRevolution w kosmosie zdjęcia na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City i transportu. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami wyróżnienienia „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.
Wrocławianie będą współpracować z polską firmą TUATARA, która działa w Omanie od 2015 roku. Spółka łączy doradztwo i technologię i tworzy projekty od rozwiązań integracyjnych, poprzez cyfryzację procesów, po innowacyjne modele biznesowe oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.
– Nasze doświadczenie w połączeniu z ekspercką wiedzą SatRevolution przyczyni się do komercjalizacji rozwiązań satelitarnych w tym regionie i kompleksowej interpretacji danych pochodzących z technologii CubeSat – podkreśla Krzysztof Goworek.
SatRevolution, w ramach współpracy z ETCO, zrealizuje:
- Projekt I – CubeSat: SatRevolution zaprojektuje, wyniesie na orbitę i będzie obsługiwać CubeSat dla ETCO. Propozycja zawiera opcję dla 3U CubeSat (RGB+NIR), oraz dla 6U CubeSat (8 pasm spektralnych).
- Projekt II – Stacja naziemna: SatRevolution dostarczy projekt stacji naziemnej. Jest to pierwszy krok, który umożliwi Omanowi budowę własnego Space Application Center, przewidzianego na 2026 rok.
- Projekt III - Program szkoleniowy: SatRevolution będzie szkolić biznesmenów i inżynierów z Omanu w ramach kwartalnie organizowanych warsztatów
Sat Revolution Wrocław praca i rekrutacja
Grzegorz Zwoliński zaznacza, że celem kooperacji polskich firm z ETCO jest dostarczenie technologii i rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnego rynku kosmicznego oraz umożliwią analizę zmian wywoływanych sytuacją klimatyczną czy klęskami żywiołowymi. Współpraca ma rozpocząć się w ostatnim kwartale 2021 roku. Wartość projektów szacowana jest na kilkanaście milionów dolarów. Czytaj także: 33 miliony na pierwszą polską konstelację satelitów.
W tym i innych projektach SatRevolution można uczestniczyć, bo spółka poszukuje pracowników – SatRevolution: praca i rekrutacja.
SatRevolution projekty za miliony dolarów

Jako jedna z niewielu firm na świecie – raport NASA „State of the Art Small Spacecraft Technology” wymienia SatRevolution jako jedną z 12 spółek na świecie – zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne.
- Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej.
- Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów obserwacyjnych.
Partnerem SatRevolution od 2019 roku jest firma Virgin Orbit, która w czerwcu 2021 roku, po starcie rakiety LauncherOne, umieściła na orbicie dwa nanosatelity SatRevolution, STORK-4 oraz STORK-5. Satelity polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021.
SatRevolution/jr