wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Płacisz podatek od nieruchomości we Wrocławiu? Sprawdź, czy robisz to dobrze, bo sprawdza to kosmiczna technologia SatRevolution

Jarek Ratajczak,
Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości SatRevolution
Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości

Ponad 200 lat temu Benjamin Franklin napisał słynne zdanie: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Minęły dwa wieki, a słowa wciąż są aktualne. Wrocław właśnie to udowadnia. Jako pierwsze miasto na świecie wykorzystuje technologię kosmiczną do uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego. Efekt to 3-4 mln zł dodatkowych pieniędzy do miejskiej kasy.

Reklama

Wrocław sprawdza płacenie podatku od nieruchomości

Wrocław nalicza podatki od nieruchomości w oparciu o deklaracje podatkowe, a od niedawna korzysta także ze szczegółowych analiz zdjęć satelitarnych i raportów dostarczanych przez wrocławską firmę SatRevolution. Projekt detekcji satelitarnej kosztował gminę 128 tys. zł netto i te pieniądze już zwróciły się z nawiązką. Miasto z powodzeniem odzyskuje należne podatki od nieruchomości, w sumie może to być nawet 3 – 4 miliony złotych.

Dzięki projektowi zrealizowanemu przez SatRevolution S.A. nasz Wydział Podatków i Opłat otrzymał precyzyjne informacje wskazujące miejsca wymagające działań kontrolnych. Dostarczone raporty pozwoliły w krótkim czasie zweryfikować setki nieruchomości, uszczelnić system podatkowy i istotnie zwiększyć wpływy do budżetu miasta
Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Jak Wrocław wykorzystuje technologię kosmiczną do kontroli podatku od nieruchomości?

O tym, że Urząd Miejski Wrocławia będzie korzystał z detekcji satelitarnej SatRevolution, by skuteczniej weryfikować powierzchnie objęte podatkiem od nieruchomości i analizować zapisy deklaracji podatkowych informowaliśmy w listopadzie 2020 r. Właśnie podsumowano dotychczasowe prace i wyniki są na tyle korzystne dla miasta, że SatRevolution będzie nadal współpracował z Wydziałem Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Do końca 2022 r. powinno być sprawdzone w ten sposób całe miasto.

Już przeanalizowaliśmy około 65 procent powierzchni miasta i teraz będziemy robić dalszą część. Gmina otrzymało od nas ponad 1600 raportów. Ponad 30 procent z nich było potwierdzanych jako niezgodności podatkowe, a kolejne 30 procent wymagało dalszych wyjaśnień na przykład z uwagi na utrudniony kontakt lub niewiarygodne wyjaśnienia właścicieli
Michał Hermanowski, dyrektor Sprzedaży Danych w SatRevolution.

Skarbnik Wrocławia dodaje, że nieprawidłowości w płaceniu podatku od nieruchomości mogą wynikać m.in. z niewiedzy, pomyłki czy nieznajomości przepisów. – W takich sytuacjach wzywamy do korekty deklaracji podatkowej lub wysyłana jest kontrola podatkowa na konkretną posesję – dodaje Marcin Urban.

Zdjęcia satelitarne do kontroli podatku od nieruchomości. Jak to działa?

SatRevolution zamawia zdjęcia Wrocławia u swojego amerykańskiego partnera, który posiada konstelacje satelitów obrazujących Ziemię o parametrach wymaganych dla skuteczności analizy.

– Co miesiąc dostarczane są dane dotyczące detekcji budynków oraz zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 3 – 4 metry. Dodatkowo w ramach projektu już czterokrotnie wykonano zdjęcia satelitarne o rozdzielczości przestrzennej od 0,5 do 1 metra – wylicza Michał Hermanowski.

Następnie pracownicy SatRevolution analizują pozyskane dane oraz informacje z rejestrów publicznych udostępniane przez miasto i przygotowują raporty dla Wydziału Podatków i Opłat UM Wrocławia.

– Dotychczas podatki od nieruchomości były kontrolowane okresowo, poprzez sprawdzanie dokumentów i wizje lokalne, i przypominało to szukanie igły w stogu siana. Teraz można to zrobić szybciej, bo algorytm SatRevolution typuje nieruchomości do sprawdzenia – podkreśla Marcin Urban.

Komputerowe algorytmy, które zbudował SatRevolution, porównują zdjęcia satelitarne z budynkami z danymi miejskimi m.in. mapą własności oraz bazą wydanych pozwoleń na budowę. Zdjęcia pozwalają m.in. sprawdzić otoczenie wybudowanego niedawno domu, lokalu użytkowego, czy zakładu. Czy jest tam parking z samochodami czy w wypadku domu: np. trampolina dla dziecka, basen lub zagospodarowany ogród. To wszystko wskazuje, że budynek jest użytkowany, a co za tym idzie właściciel powinien płacić podatek od nieruchomości.

– Nasze narzędzie umożliwia również porównanie szacowanej powierzchni konkretnych obiektów z powierzchnią zadeklarowaną przez właścicieli i wykrycie rozbieżności, które trudno dostrzec z ziemi – dodaje Michał Hermanowski.

Świat interesuje się tym co robią Wrocław i SatRevolution

To, co robi Wrocław i SatRevolution, robi wrażenie na świecie. Projekt był prezentowany przez skarbnika Wrocławia i przedstawiciela SatRevolution w USA na międzynarodowej konferencji EXPLORE. Spotkał się tam z dużym zainteresowaniem zarówno wśród dostawców technologii satelitarnych, jak i przedstawicieli administracji publicznej. O szczegóły dopytywali m.in. przedstawiciele Hongkongu.

Od wielu lat konsekwentnie inwestujemy zarówno w rozwój naszych satelitów, jak i budowę oferty usług i rozwiązań opartych o dane satelitarne. Projekt realizowany dla Urzędu Miejskiego we Wrocławiu jest jednym z przykładów, że nasza strategia przynosi bardzo dobre efekty
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Do czego Wrocław potrzebuje zrobione w kosmosie zdjęcia?

Wykorzystanie zdjęć satelitarnych na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City i transportu zakłada podpisany w 2019 r. list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy wrocławską spółką SatRevolution i miastem Wrocław. W planach jest również rozszerzenie zastosowania danych satelitarnych do regulowania należności z tytułu planowanego podatku deszczowego a także wykrywania nielegalnych wysypisk śmieci, a także prognozowania susz.

Wrocław już jest na rynku nanosatelitów i mikrosatelitów

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl