wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pierwszą w Polsce fabrykę satelitów wybuduje wrocławska spółka SatRevolution

Setki bardzo małych satelitów będzie produkowanych w pierwszej w Polsce fabryce nanosatelitów wrocławskiej Spółki SatRevolution. We Wrocławiu podpisano list intencyjny w sprawie tej innowacyjnej inwestycji z sektora kosmicznego. Zakład produkujący satelity ma kosztować 50 mln zł, a start produkcji planowany jest pod koniec 2023 r. Twórcy SatRevolution są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

Pierwsza w Polsce fabryka satelitów. Nowe technologie i branża kosmiczna

We Wrocławiu, w ośrodku naukowym Sieci Badawczej Łukasiewicz Port na Praczach Odrzańskich, gdzie spółka SatRevolution (SatRev) ma swoją siedzibę, podpisano list o współpracy w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów. Porozumienie w tej sprawie zawarli przedstawiciele wrocławskiej spółki SatRevolution i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Od lewej strony: Przemysław Bożek - prezes LSSE, Grzegorz Zwoliński - prezes SatRevolution, Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes LSSE. 11 maja 2022 r. podpisano list o współpracy w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów SatRevolution Tomasz Hołod, www.wroclaw.pl
Od lewej strony: Przemysław Bożek - prezes LSSE, Grzegorz Zwoliński - prezes SatRevolution, Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes LSSE. 11 maja 2022 r. podpisano list o współpracy w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów SatRevolution

Do 2026 roku planujemy utworzyć konstelację składającą się z tysiąca satelitów. Aby ten cel się spełnił, potrzebujemy miejsca do rozwoju i wierzę, że takie znaleźliśmy na terenie Legnickiej Specjalne Strefy Ekonomicznej. Podpisany list o współpracy to kolejny krok w rozwoju zarówno spółki, jak i polskiego sektora kosmicznego
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Podpisane porozumienia o współpracy pomiędzy LSSE a SatRev zakłada m. in.:

  • W nowym zakładzie SatRev chce dziennie produkować 2 satelity Stork (3U), rocznie ma ich być ok. 600.
  • Zakład produkujący satelity SatRev ma mieć 1120 mkw. powierzchni, na której będą hala produkcyjna, laboratorium oraz clean roomy.
  • SatRev zamierza być pierwszym na świecie producentem satelitów zużywającym w procesie produkcyjnym 100% energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych;

Fabryka nanosatelitów spółki SatRevolution w LSSE

Pierwsza w Polsce fabryka nanosatelitów powstanie w Legnicy, na terenie byłego radzieckiego lotniska (teren LSSE). Inwestycja ma kosztować ok. 50 mln zł. Produkcja satelitów ma ruszyć za półtora roku.

Teraz otwieramy się na nowe technologie, a nawet na kosmiczne przedsięwzięcie. Wspieramy polską innowacyjną myśl techniczną i to dosłownie. Preferencyjne ulgi podatkowe oferowane przez nas są „szyte na miarę” i to przyciąga biznes, również startupy
Przemysław Bożek, prezes LSSE.

Co to jest nanosatelita, budowa i charakterystyka

Nanosatelita to rodzaj bardzo małego sztucznego satelity. Urządzenia tego typu są wielkości pudełka po butach i ważą średnio od 1 do 10 kg. W środku mają m.in.: komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć. Na orbicie lecą z prędkością 8 km na sekundę. Nanosatelita musi być bardzo odporny na gwałtowne zmiany temperatury: od -150 °C do 300 °C, bo takich można spodziewać się na orbicie.

LSSE: preferencje i zwolnienia podatkowe dla inwestorów

Prezes LSSE podkreśla, że funkcjonowanie startupów oraz firm inwestujących w nowe technologie najczęściej wiążą się z badaniami i rozwojem oraz nowoczesnymi usługami dla biznesu, więc już na początku LSSE może zaoferować zwolnienie podatkowe sięgające 45% nakładów przeznaczonych na inwestycje.

Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes LSSE zauważa, że .najczęstszą barierą we wzroście biznesów związanych z nowymi technologiami jest zwyczajnie brak miejsca na rozwój. Kolejną przeszkodą jest brak funduszy na wybudowanie własnej hali, a już wcześniej na zakup drogiego gruntu.

– Dlatego przygotowujemy specjalny projekt budowy hal produkcyjnych, magazynowych, a także logistycznych, które będziemy chcieli udostępniać również w modelu subskrypcyjnym. Obrazując, można powiedzieć, że nasze hale będą dostępne jak popularny serwis Spotify. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze hale zostaną udostępnione jeszcze w 2023 r. Chcemy, by pierwszym najemcą była firm SatRev – Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes LSSE.

Obecnie dobiega końca przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego przedsięwzięcia. W kolejnym etapie nastąpi pozyskanie gruntów, niezbędnego finansowania i wyłonienie wykonawcy.

SatRevolution: praca i rekrutacja

W tym i innych projektach SatRevolution można uczestniczyć, bo spółka poszukuje pracowników – SatRevolution: praca i rekrutacja. Obecnie SatRev zatrudnia ok. 60 osób z całego świata, ale planują, by w 2026 r. zwiększyć zatrudnienie do 400 pracowników.

Co robi wrocławski SatRevolution

SatRev to wrocławski startup, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Satelity SarRev wykorzystywane są w rolnictwie, monitorują infrastrukturę (m.in. rurociągi), w energetyce, w sektorze rządowym (m.in. przemieszczanie wojsk, uchodźców) oraz w transporcie i ochronie środowiska.

To, co już robi SatRevolution z sukcesem stosuje Wrocław. Jako pierwsze miasto na świecie wykorzystuje technologię kosmiczną od SatRevolution do uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego. Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości.

SatRevolution historia firmy marzącej o podboju kosmosu

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Technologie kosmiczne z Wrocławia

Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że wrocławska firma Scanway i berliński German Orbital Systems przygotowują wspólną misję kosmiczną STAR VIBE. Ich satelita zostanie wyniesiony na orbitę z Florydy w 2022 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl