wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Największy kontrakt w Europie Środkowej zdobył wrocławski SatRev! Virgin Orbit inwestuje w SatRev 5 mln USD
Na zdjęciu widać od prawej strony: Richard Branson, brytyjski miliarder - twórca Virgin Orbit i Grzegorz Zwolinski, prezes SatRev FB/Grzegorz Zwoliński
Na zdjęciu widać od prawej strony: Richard Branson, brytyjski miliarder - twórca Virgin Orbit i Grzegorz Zwolinski, prezes SatRev

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał pierwszą umowę na dostęp do permanentnego monitoringu satelitarnego o bardzo wysokiej rozdzielczości w ramach budowy Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Wartość kontraktu zawartego z wrocławską spółka SatRev S.A. to 39 mln zł. W tej branży to największy projekt w Europie Środkowej. Na tym nie koniec. Właśnie firma brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, Virgin Orbit zainwestowała w SatRev 5 mln USD. Jest to największa inwestycja Virgin Orbit w Europie Środkowej. Zobaczcie co będą robić

Reklama

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wybrał ofertę SatRev jako najkorzystniejszą w ramach prowadzonego przetargu na dostarczenie wysokorozdzielczych optycznych zobrazowań satelitarnych o rozdzielczości przestrzennej do 4 metrów na potrzeby budowy Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Wartość zamówienia to 39 mln zł, a termin jego realizacji to 36 miesięcy od podpisania umowy (z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy).

Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution (startup SatRev działa na Praczach Odrzańskich, na terenie ośrodka Sieć Badawcza Łukasiewicz – Port Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu) w rozmowie z wroclaw.pl podkreśla:

Kontrakt jest efektem ciężkiej pracy całego naszego zespołu. To największy projekt w Europie Środkowej, który zapewni nam szybszy rozwój w zakresie satelitarnego obserwowania Ziemi
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution

System Satelitarny Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR): co to jest i kto na tym skorzysta

Celem S2MUR jest zaprojektowanie i budowa systemu IT wykorzystującego synergię danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych do monitorowania upraw rolnych na terenie kraju.

Nadrzędnym celem projektu jest wspomaganie decyzji użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego jak i w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych
informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Vigrin Orbit i SatRev: 5 mln USD

Gigantyczny kontrakt to nie jedyny powód do zadowolenia dla SatRev. Właśnie podano (24.01.2023), że wrocławski SatRev, który od kilku lat współpracuje z Virgin Orbit brytyjskiego miliardera Richarda Bransona - teraz mocno zacieśnił współpracę z Vigin Orbit. Virgin Orbit zainwestował 5 mln USD w SatRev i jest oficjalnym akcjonariuszem wrocławskiego startupu. 

Według najnowszej transakcji SatRev został wyceniony na około 120 mln dolarów. Finansowanie będzie przeznaczone na rozwój biznesu i nowe inwestycje. Jest to największa inwestycja Virgin Orbit w Europie Środkowej.

Z Virgin Orbit współpracujemy już od kilku lat, a teraz pogłębiamy tę współpracę. Dołączenie Richarda Bransona, twórcy Virgin Orbit do naszych inwestorów, to decyzja nie tylko strategiczna. Jestem przekonany, że osoba o takim doświadczeniu będzie dla nas ogromnym wzmocnieniem, wesprze nasz rozwój już zaawansowanych kompetencji globalnych i wzmocni naszą pozycję. Virgin Orbit pomoże nam wzmocnić kluczowe relacje z obecnymi i nowymi klientami oraz zapewni nam szybkość, rozmach i możliwości dostarczania długoterminowych rozwiązań
mówi Grzegorz Zwoliński

Wrocłąwska firma rozpoczęła współpracę z Virgin Orbit w 2021 roku i od tego czasu rakieta Launcher One wyniosła na orbitę cztery satelity SatRev.

SatRev i Virgin Orbit planują kolejny lot w kosmos

Przypomnijmy, że o wrocławskim SatRev było głośno na świecie na początku 2023 r. „Polskie Satelity SatRev lecą w kosmos”, „Historyczne wydarzenie dla polskiego przemysłu kosmicznego”, „Historyczny start rakiety” – to tylko niektóre z medialnych tytułów opisujących misję kosmiczną wrocławskiej spółki SatRev z Pracz Odrzańskich i Virgin Orbit brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Misja się nie udała, ale już planowany jest kolejny lot. Zobaczcie co się stało.

Warto pamiętać, że także Wrocław wykorzysta zrobione przez SatRevolution w kosmosie zdjęcia na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City i transportu. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami wyróżnienienia „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”. 

Pierwszą w Polsce fabrykę satelitów wybuduje wrocławska spółka SatRevolution

Setki bardzo małych satelitów będzie produkowanych w pierwszej w Polsce fabryce nanosatelitów wrocławskiej Spółki SatRevolution – 11 maja 2022 r. we Wrocławiu podpisano list intencyjny w sprawie tej innowacyjnej inwestycji z sektora kosmicznego. Zakład produkujący satelity ma kosztować 50 mln zł, a start produkcji planowany jest pod koniec 2023 r.

Co robi wrocławski SatRevolution

SatRev to wrocławski startup, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Satelity SarRev wykorzystywane są w rolnictwie, monitorują infrastrukturę (m.in. rurociągi), w energetyce, w sektorze rządowym (m.in. przemieszczanie wojsk, uchodźców) oraz w transporcie i ochronie środowiska.

To, co już robi SatRevolution z sukcesem stosuje Wrocław. Jako pierwsze miasto na świecie wykorzystuje technologię kosmiczną od SatRevolution do uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego. Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości.

SatRevolution historia firmy marzącej o podboju kosmosu

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Technologie kosmiczne z Wrocławia

Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że we wtorek, 3 stycznia 2023 r. o godz. 15:56 wyniesiono na orbitę rakietę Falcon 9 z polskim satelitą STAR VIBE. Za projekt odpowiada wrocławska firma Scanway

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl