wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miliony pacjentów marzy o życiu bez bólu. Wrocławski Biotts rewolucjonizuje podawanie leków na raka i cukrzycę

To już pewne - technologia Biotts będzie rozwijana w USA! Do nowego, amerykańskiego oddziału Biotts dołącza CEO z globalnych biotechów. Wrocławska spółka Biotts rewolucjonizuje podawanie leków na raka, cukrzycę i COVID-19. Zobacz szczegóły.

Reklama

To, co robi wrocławski startup Biootts z uwagą śledzimy na wroclaw.pl. Ich technologia ma szansą zmienić życie pacjentów na całym świecie – celem jest przyszłość bez tabletek i bolesnych zastrzyków, bo leki mają być podawane przez skórę.

Biotts tworzy nową kategorię leków. Co to jest ich unikalny system transdermalny?

Naukowcy Biotts pracują nad unikalnym systemem transdermalnym, który przenosi duże cząsteczki leków przez skórę. Jest szansa, że polska technologia zrewolucjonizuje metody podawania leków i szczepionek także przeciwko COVID-19. 

Wrocławska spółka Biotts to innowacyjna firma biofarmaceutyczna, tworzącą preparaty i receptury leków oraz autorskie nośniki, zwiększające biodostępność substancji czynnych. Opracowywanie leków farmaceutycznych w zakresie diabetologii, onkologii i bólu oznacza, że przełomowa technologia wrocławskiej spółki umożliwia podawanie preparatów farmaceutycznych przez skórę – ułatwiając w ten sposób walkę z wieloma powszechnymi i poważnymi chorobami, np. cukrzycą.

Systemy transdermalne przyszłością terapii.

Wrocławska spółka informuje, że lada moment zaistnieje szerzej także na amerykańskim rynku, opierając się na wsparciu doświadczonych amerykańskich menedżerów – m.in. Devrima Arana. Celem właśnie utworzonego oddziału Biotts US, poza nawiązywaniem partnerstw biznesowych, będzie wsparcie prac badawczych w Polsce i koordynacja procesu rejestracji leków spółki w FDA (ang. Food and Drug Administration - Agencja Żywności i Leków).

Już dziś pracujemy nad tym, aby Biotts stał się międzynarodowym partnerem technologicznym dla globalnych koncernów farmaceutycznych. Jesteśmy w trakcie przekształcania naszego bostońskiego biura komercjalizacji technologii w oddział Biotts US. Współtworzymy go z doświadczonymi specjalistami z amerykańskiej branży biofarmaceutycznej
opowiada o amerykańskich planach Biotts Konrad Krajewski, członek zarządu spółki.

Devrim Aran na czele Biotts USA.

Na czele amerykańskiej spółki stanie doświadczony ekspert - Devrim Aran posiadający bogate doświadczenie w zarządzaniu firmami farmaceutycznymi/biotechnologicznymi. Prowadził on m.in. R&D, prace regulacyjne i globalną strategię biznesową w zakresie małych molekuł w złożonych chorobach przewlekłych dla Innox Corp w roli globalnego CEO.

Devrim Aran był także m.in. szefem działu komercjalizacji dla produktów onkologicznych w Novartis oraz dyrektorem działu rozwiązań biznesowych w Abraxis Oncology/APP, gdzie odpowiadał za politykę cenową, kontraktowanie, refundację, zarządzanie kontami i komercjalizację dla leku Abraxane.

Dzięki strategiom cenowym i kontraktowaniu udało mu się osiągnąć sprzedaż netto w wysokości 135 mln USD w ciągu 9 miesięcy od wprowadzenia leku na rynek. Lider amerykańskiego Biotts był też szefem marketingu w Roche Laboratories. Teraz Devrim Aran, jako General Manager Biotts Inc zarejestrowanej w Delaware, będzie odpowiedzialny m.in. za komercjalizację technologii oraz kandydatów na leki na rynku amerykańskim, rejestrację leków Biotts w ramach tzw. szybkiej ścieżki rejestracji.

Biotts to spółka nie tylko niezwykle innowacyjna oraz ambitna, ale również wielkimi krokami zbliżająca się do komercjalizacji swoich technologii i kandydatów na leki. Wierzę, że przy moim aktywnym zaangażowaniu, jak i przy wsparciu naukowców, lekarzy i osóby zarządzających firmami biotechnologicznymi czy farmaceutycznymi ze Stanów Zjednoczonych Biotts zyska zaufanie FDA oraz pacjentów, lekarzy, farmaceutów, grup działających na rzecz pacjentów, inwestorów i przyszłych akcjonariuszy. Projekty, wiedza i dotychczasowe osiągnięcia spółki wskazują, że jest ona predestynowana do tego, by stać się firmą wycenianą na setki milionów dolarów
Devrim Aran.

Dlaczego wrocławski Biotts przyciąga zagranicznych menadżerów?

Devrim Aran to kolejny zagraniczny menedżer w strukturach Biotts -  wcześniej do zespołu Biotts dołączył inny gracz z big pharmy - Jan Hendriks. To fachowiec z bogatym doświadczeniem we wprowadzaniu innowacyjnych aktywnych składników farmaceutycznych na rynek, dotychczas związany m.in. z Ashland. Hendriks przez ostatnie lata pracował w Noramco, firmie farmaceutycznej, należącej do globalnego koncernu Johnson & Johnson. Jan objął stanowisko CBO (Chief Business Officer), odpowiedzialnego za rozwój biznesu Biotts, umowy partnerinogowe i sprzedaż licencji technologii. 

Przyspieszamy tempo komercjalizacji w Biotts. W tym roku już rozpoczęliśmy negocjacje biznesowe z dwoma podmiotami, zakładamy finalizację pierwszej umowy jeszcze w tym roku. Stajemy się widoczni i rozpoznawalni wśród partnerów ze Stanów Zjednoczonych jak i Europy czy Azji. Największy potencjał komercyjny dostrzegamy w transporcie biofarmaceutyków, czyli różnego typu białek oraz peptydów stosowanych w leczeniu chorób przewlekłych
Jan Hendriks, CBO w Biotts.  

GIF zezwala na wytwarzanie leków.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wydał Biotts zezwolenie na wytwarzanie i import produktu leczniczego. Spółka spełniła tym samym restrykcyjne wymagania i zrealizowała obowiązujący, międzynarodowy standard, potwierdzający jakość uzyskiwanych w laboratoriach Biotts wyników. Badania kliniczne produktu Biotts ruszają w pierwszym kwartale 2023.

– Do połowy 2025 r., planujemy zainwestować prawie 30 mln PLN na przeprowadzenie badań klinicznych oraz przedklinicznych dla naszych kandydatów na leki. Wiemy, że nasz system transdermalny jest najatrakcyjniejszą metodą wśród nowych, nieinwazyjnych sposobów podawania leków. Co ważne dotychczas wysiłki badawcze, mające na celu transport większych cząsteczek przez skórę, były bezskuteczne. Nasza technologia to zmieniła. Dzięki opatentowanej technologii naszej spółki także większe cząsteczki (nie mniejsze niż 25 000 Da) mogą być dostarczane przezskórnie – mówi Paweł Biernat, prezes spółki, dodając, że właściwości opracowanej w laboratoriach Biotts technologii pozwalają rozszerzać grupę leków transdermalnych w prawie nieograniczony sposób.

 – Do opracowanej przez nas struktury transportującej można wprowadzić leki, które do tej pory były podawane tylko w sposób doustny. Przykładem są substancje lecznicze wybrane do jednego z projektów Biotts, stosowane w leczeniu cukrzycy typu II i podawane do tej pory tylko w postaci tabletek lub iniekcji (glimepiryd, dapagliflozyna, repaglinid, semaglutyd) – tłumaczy Biernat.

Medycyna przyszłości i rynek wart miliardy.

  • Wg raportu Grand View Research wielkość rynku systemów transdermalnego dostarczania leków w Stanach Zjednoczonych została wyceniona na 30,31 mld USD w 2022 r. i oczekuje się, że w latach 2023-2030 wzrośnie on w tempie złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) wynoszącej 11,4%.
  • Coraz częstsze występowanie chorób przewlekłych oraz zapotrzebowanie na bezbolesne podawanie leków napędza rozwój rynek systemów transdermalnych dostarczających leki.
  • Cukrzyca to jedna z głównych chorób przewlekłych dotykających obywateli USA (według raportu Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC - The Centers for Disease Control and Prevention) ponad 130 milionów dorosłych w USA żyje z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym).

Biotts z Wrocławia: historia sukcesu.

Biotts – spółka biofarmaceutyczna z Wrocławia, powstała w 2018 r. z inicjatywy dwóch wynalazców – dr. Pawła Biernata i dr. Jana Melera oraz przedsiębiorcy – Konrada Krajewskiego. Naukowcy Biotts rozwijają autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze diabetologii i onkologii.

Zespół technologów Biotts opracował autorską technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego. Unikalne właściwości systemu zwiększają biodostępność substancji czynnych, umożliwiając im penetrację przez bariery skórne.

Unikalny system transdermalny Biotts umożliwia transport jednej lub kilku substancji czynnych, dzięki czemu możliwe jest projektowanie leków wieloskładnikowych. Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych, dwa z nich weszły w globalna procedurę ochrony PCT.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl