Międzynarodowa konferencja europejskich metropolii organizowana przez METREX – Sieć Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych – rozpoczęła się w poniedziałek rano w Barbarze przy ulicy Świdnickiej. Trzydniowe wydarzenie otworzył Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i prezydent organizacji METREX.
— Cieszę się, że METREX jest w moim ukochanym mieście. Wrocław, miasto znajdujące się w centrum Europy, na kilka dni staje się Europą w pigułce — przemawiał Jakub Mazur. — Jesteśmy częścią czegoś bardzo ważnego, większego niż nasze pokolenie. Doświadczamy specyficznego momentu bycia w tracie wielkich zmian, jesteśmy w punkcie zwrotnym historii. Jesteśmy tego świadomi i gotowi, aby połączyć doświadczenia z całego świata, żeby wyciągnąć wnioski i znaleźć najlepsze rozwiązania dla naszego regionu.
Uczestników konferencji powitała także Olga Tokarczuk, która nagrała się na wideo: — Niezmiernie się cieszę, że moje miasto może być gospodarzem tak ważnego wydarzenia. Wierzę, że państwa dyskusje, warsztaty, rozmowy będą prowadziły do szukania odpowiedzi na obecne kryzysy w Europie i wzmocnią głos najważniejszych miast i regionów w kształtowaniu polityki europejskiej. Jestem wdzięczna jako Europejka, że podejmujecie ten wysiłek.
METREX dla Europy i Polski
Od poniedziałku do środy (24 – 26 kwietnia) Wrocław gości ponad 100 osób z 15 krajów – ekspertów w zakresie urbanistyki, finansowania rozwoju miast, polityk unijnych, przedstawicieli władz lokalnych. — Z naszymi gośćmi będziemy debatować o tym, jak po pandemii i w czasie kryzysu klimatycznego projektować miasta. To doskonała okazja, by skorzystać z ich wiedzy, wymienić się doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości miast — mówi Jakub Mazur. — Wykorzystamy to m.in. by podyskutować o tym, jak powinien wyglądać docelowo plac Społeczny. Wspólnie będziemy zastanawiać się, jak przygotować największe światowe metropolie na nieoczekiwane zmiany i szybko na nie reagować, a także jak dbać o warunki sprzyjające dalszemu rozwojowi naszych miast — dodaje wiceprezydent Wrocławia.
Głównym celem konferencji jest omówienie wyzwań stojących przed największymi miastami Europy i dyskusja nad zwiększeniem oddziaływania międzynarodowego takich metropolii jak Wrocław, a w konsekwencji – pozyskanie większych funduszy dla miast i ich bezpośredniego otoczenia. — Podczas konferencji przedstawimy i omówimy naszą wizję Europy metropolitalnej — zapowiada Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora departamentu Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Dobre praktyki przedstawią m.in. Helsinki i Vantaa, Strasburg, Brno i Bukareszt, a także międzynarodowa organizacja European Metropolitan Authorities.
Konferencja jest okazją do zaprezentowania tego, co dzieje się w polskich i środkowoeuropejskich metropoliach w zakresie planowania przestrzennego oraz programów strategicznych. Przedstawione zostaną dobre praktyki i założenia rozwoju obszarów metropolitalnych Wrocławia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Warszawy, regionu Zachodniopomorskiego i Gdańska.
Co zrobić z placem Społecznym we Wrocławiu?
Dzięki debacie i praktycznym warsztatom przedstawiciele europejskich miast dowiedzą się od Wrocławia (i we Wrocławiu) o potrzebach i nowych rozwiązaniach również w naszym najbliższym otoczeniu.
— Konferencji towarzyszyć będą warsztaty, na których młodzi ludzie pod przewodnictwem ekspertów z Polski i miast europejskich spróbują wypracować nowe pomysły dla placu Społecznego, aby lepiej odpowiadał potrzebom mieszkańców — mówi Łukasz Medeksza. — Pod okiem uznanych urbanistów, architektów i specjalistów od rozwoju miast przeanalizowana zostanie przestrzeń placu Społecznego, która obecnie pełni głównie funkcję komunikacyjną. Wypracowane rozwiązania zostaną przedstawione w formie propozycji do wykorzystania w pracach nad placem Społecznym — wyjaśnia.
Miasto prezentowało projekt placu Społecznego np. na targach w Cannes. Zagospodarowanie tego miejsca wymaga jednak dużych nakładów inwestycyjnych, związanych przede wszystkim z realizacją infrastruktury.
Obszar pl. Społecznego poddano analizie, biorąc pod uwagę chłonność rynku nieruchomości, jego aktualny stan oraz wizję na przyszłość, z uwzględnieniem szeroko pojętego sektora mieszkaniowego oraz komercyjnego.
Miasto Wrocław wystąpiło do Europejskiego Banku Inwestycyjnego z wnioskiem o sfinansowanie wykonania studium wykonalności dla projektu „Nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu”.
METREX działa od 1996 roku, a jego członkami jest ok. 50 miast, regionów i obszarów metropolitalnych z całej Europy. Głównym celem sieci jest wymiana wiedzy i doświadczeń między miastami partnerskimi, szczególnie w zakresie planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju. Zadaniem organizacji jest także promowanie spójnej polityki terytorialnej w Europie. METREX jest partnerem instytucji europejskich, środowiska naukowego, organizacji rządowych i innych sieci międzynarodowych. Wrocław należy do organizacji od 23 lat.