projekt: Barbara Kaczmarek

Teatr na faktach, kurs teatru dokumentalnego

Teatr na faktach, kurs teatru dokumentalnego 2023-2024. Temat przewodni: Obywatelka Rzeka  Instytut Grotowskiego | online plan pracy do lipca 2023, pierwsza połowa kursu 31 marca–2 kwietnia sesja online pt. 31.03, 18.00-20.00 pon. 2.04.2023, 18.00-20.00  polski Udział bezpłatny, zapisy do 26 marca 2023, szczegóły w zakładce warunki uczestnictwa i zapisy.

Podczas V edycji kursu będziemy dzielić się naszymi, kilkuletnimi już, doświadczeniami w robieniu teatru dokumentalnego.

Opowiemy o technice verbatim, czyli „dosłownym zapisie rzeczywistości”. O tym, jak prowadzimy rozmowy z naszymi bohaterami. Jakie pytania powinniśmy im stawiać, jak ich otwierać, skłaniać do zwierzeń. Jak z wielogodzinnych rozmów wyławiać rzeczy najbardziej istotne. Jak z opowieści o przeszłych zdarzeniach stworzyć scenariusz, którego akcja rozgrywa się tu i teraz, i potrafi trzymać widza w napięciu? Jak pracować z aktorem w spektaklu dokumentalnym?

Jaką rolę odgrywamy w procesie twórczym, który od początkowego zaciekawienia jakimś tematem ma doprowadzić nas do spektaklu poruszającego jego najbardziej dramatyczne aspekty? Jesteśmy praktykami i przede wszystkim będziemy koncentrować się na sprawach warsztatowych. Podczas naszych spotkań nie zabraknie jednak miejsca dla ogólnej refleksji na temat natury człowieka i świata oraz misji teatru.

Temat przewodni: Obywatelka Rzeka Jak co roku uczestnicy kursu oprócz pracy nad własnym tematem będą mogli także wziąć udział w pracy zespołowej. Dzięki temu w praktyczny sposób będzie można poznać wszystkie aspekty pracy nad scenariuszem i możliwą inscenizacją. Dotychczas poruszaliśmy takie wątki jak: społeczna rewolucja na Białorusi, wojna i masowa migracja z Ukrainy do Polski, czy skutki społeczne i ekologiczne eksploatacji kopalni Turów. Tematem przewodnim V edycji kursu jest rzeka. Na pierwszy rzut oka to temat głęboko ekologiczny, który aktualnie spędza sen z powiek wielu mieszkańcom naszego kraju. Wystarczy wspomnieć klęskę ekologiczną na Odrze czy zdjęcia wyschniętego Sanu lub znikające rzeki w okolicy kopalni Olszów-Pomorzany w Małopolsce.

Chcemy jednak skupić się nie tylko na bezpośrednich aspektach katastrofy klimatycznej, ale też na osobistych historiach osób żyjących z rzeki – restauratorów, kapitanów barek, rybaków. Chcemy także zrozumieć, co oznacza mieszkanie nad rzekami, czy rzeki stają się granicami czy pomostami, jak wygląda współpraca i współzamieszkiwanie rzeki przez Polaków, Niemców czy Czechów?

Podążając za takimi inicjatywami jak „Odra osoba prawna” czy „Siostry Rzeki”, chcemy zrozumieć dlaczego tak wielu ludzi odchodzi od antropocentrycznego spojrzenia na rzeczywistość i próbuje nadać rzekom inną, rozumianą społecznie tożsamość. Można powiedzieć, że zgłębiać tu będziemy najprawdziwszy „temat rzekę” we wszelkich jego aspektach i tylko nasze wspólne poszukiwania ostatecznie określą, o czym opowiemy na scenie. Każdy z uczestników kursu będzie mógł wziąć udział w procesie zbierania materiałów, szukania bohaterów, tworzenia scen i konstrukcji scenariusza.

Więcej informacji i szczegóły.

Lokalizacja

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Rynek 27, 50–101 Wrocław

Komentarze