wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. TOP 5 najciekawszych atrakcji Nocy Muzeów we Wrocławiu

Jak nauczyć się tkać na maszynie niczym nasi przodkowie, a może spróbować sił w komponowaniu utworów, albo przekonać się, jaki kolosalny obiekt w średniowieczu mieścił się na Ostrowie Tumskim. Proponujemy Wam TOP 5 atrakcji na Noc Muzeów 2025 we Wrocławiu, która odbędzie się 17 maja. Zobaczcie, jakich miejsc nie przegapić. Wstęp na wydarzenia Nocy Muzeów jest bezpłatny.

Reklama

Noc Muzeów 2025 we Wrocławiu już w sobotę 17 maja. Program wydarzeń jest bardzo bogaty. Zobaczcie, które z atrakcji szczególnie Wam polecamy. Szczegółowy program znajdziecie w tekście poniżej. 

Noc Muzeów 2025 – Galeria Tkacka na Jatkach

Na Jatkach niemal każda galeria świętuje w Noc Muzeów i jest otwarta do późna. Ale w galerii Tkackiej czekać będzie wyjątkowa propozycja dla dzieci, bo warsztaty tkackie i możliwość obejrzenia, jak pracuje się na krośnie używając wełny (to rzadka przyjemność). Warto wpaść i przyjrzeć się, a także spróbować swoich możliwości.  

Noc Muzeów 2025 – Liceum Sztuk Plastycznych

Fani odwiedzają to miejsce co roku, bo młodzi artyści, jeszcze uczniowie, przygotowują się na każdą Noc Muzeów z pełnym oddaniem.

Entuzjaści wiedzą, że zawsze będzie wyjątkowa instalacja, w której można się sfotografować (w tym roku monidło), a oprócz tego szykują się również wydarzenia wokół postaci Zofii Stryjeńskiej, jednej z najciekawszych artystek polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Na warsztatach będzie można spróbować sił... robiąc wycinankę w stylu Stryjeńskiej. 

Noc Muzeów 2025 – Muzeum Farmacji

Wielu wrocławian słyszało o Muzeum Farmacji, niewielu było w środku. A warto, zwłaszcza w Noc Muzeów, bo wtedy ta niewielka kamieniczka przy ul. Kurzy Targ 4 ożywa, a drewniane podłogi trzeszczą pod przechodzącymi tłumami zwiedzających.

Ale oprócz ciekawostek w gablotkach warto wybrać się na wykład – „Mikstury i eliksiry – co naprawdę leczyło, a co szkodziło” (o najbardziej nietypowych lekarstwach stosowanych na przestrzeni dziejów) oraz oprowadzanie po wystawie „Tkanki łączne”. 

  • Liczba miejsc jest ograniczona, warto się zapisać na wykład (do 16 maja 2025 r.) pod tel. 71 784 04 43, a na oprowadzanie też do 16 maja pod tel. 71 784 04 40.

Noc Muzeów 2025 – Narodowe Forum Muzyki

Byliście już w Narodowym Forum Muzyki? Jeśli nie, a lubicie muzykę, warto zajrzeć tam na zajęcia dla dorosłych i dzieci. 

Interaktywna instalacja „Czy masz ucho do muzyki?” łączy wymiar edukacyjny i rozrywkowy, a uczestnicy – po zeskanowaniu kodu QR – uzyskają dostęp do platformy online, na której będą mogli rozwiązywać wielopoziomowe zagadki dotyczące materiału dźwiękowego. Każdą z nich wzbogaci opis kontekstowy przybliżający historię i znaczenie prezentowanego utworu.

Można też samodzielnie skomponować krótki utwór przy użyciu panelu sterowania. To „Warsztat kompozytora” wyposażony w klawiaturę MIDI, kontrolery parametrów dźwięku i pad z samplami. 

Pomieszczenie (Sala Edukacyjna 4A, 4B, VIP Room) między 15.00 a 23.30 stanie się przestrzenią do eksperymentowania z różnymi brzmieniami i strukturami muzycznymi. Do skomponowanych utworów będzie można też dodać własne partie wokalne.

Nie obowiązują zapisy, ale ze względu na ograniczoną powierzchnię pomieszczeń liczba zwiedzających będzie na bieżąco regulowana.

Noc Muzeów 2025 – Zamek Piastowski na Ostrowie Tumskim

Wciąż wielu wrocławian nie ma pojęcia, że to tu książę Bolesław Wysoki kazał wybudować olbrzymią wieżę, jedną z największych w ówczesnej Europie. A w później rozbudowanym zamku średniowiecznym otruto księcia Henryka IV Probusa. I, co ciekawe, już w XIII wieku lokatorzy tego miejsca korzystali z... ogrzewania podłogowego.

Zamek na Ostrowie Tumskim sięgał od dzisiejszej ul. Świętokrzyskiej w stronę placu Bema i był jednym z największych tego typu obiektów XIII wieku w Europie. 

Podczas zwiedzania podziemi zamku zobaczymy wiele reliktów. W identyfikacji fragmentów dawnych zabudowań pomogą: trzy makiety, jedna wizualizacja (pokazująca etapy rozbudowy) i film poświęcony historii zamku oraz jego najważniejszym mieszkańcom, ze św. Jadwigą Śląską włącznie.

W Noc Muzeów można odbyć niepowtarzalną podróż w czasie do średniowiecza i do Śląska z czasów, gdy władali tu Piastowie.

  • Uwaga! Wejście od strony Domu Notre Dame (ul. św. Marcina 12), a zapisy jeszcze do 14 maja pod mailem zwiedzanie(at)zamekwroclaw.ssnd.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama