Archiwum Państwowe we Wrocławiu
Archiwum Państwowe zaprasza do tajemniczego świata zagadek! Tego dnia po raz pierwszy zaprezentowana zostanie gra planszowa „James Archiwista z licencją na brakowanie”, a uczestnicy warsztatów wyruszą na misję specjalną, jakiej jeszcze nie widział świat archiwów!
Ich zadaniem będzie m.in. odnalezienie zaginionych akt, stworzenie własnej, unikalnej pieczęci oraz zalakowanie tajnej koperty. Każde wyzwanie zbliży ich do odkrycia sekretów, które skrywają archiwalne mury.
Program warsztatów:
- 16:00–17:30 – warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat - podczas zajęć dzieci zagrają w grę planszową „James Archiwista z licencją na brakowanie” oraz wcielą się w role Archiwka i Jamesa Archiwisty, by wspólnie wyruszyć na sekretną misję.
- 18:00–20:00 – warsztaty dla młodzieży (od 15 lat) i dorosłych; podczas warsztatów uczestnicy zagrają w grę planszową „James Archiwista z licencją na brakowanie”, w której odkryją tajniki pracy archiwisty i zmierzą się z niecodziennymi wyzwaniami.
Zapisy na wszystkie wydarzenia: www.wroclaw.ap.gov.pl (od 6.05).
Arsenał Miejski
Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w grze „Noc ze szkieletami”, dzięki której odkryją tajemnice dawnych pochówków.
Program warsztatów:
- 18:00–21:00 – „Noc ze szkieletami” – gra dla dzieci i młodzieży (dla dzieci w wieku 6-14; rozwiązywanie gry trwa około 20 minut, bez zapisów).
Centrum Kultury Agora
„Uwaga! Świeżo malowane” to wydarzenie, które pozwoli poznać meandry wrocławskiego street artu. Dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach plenerowych, podczas których stworzą barwny mural, tor dla fingerboardów i dekorację z płyty winylowej. Zajęcia poprowadzą znani wrocławscy artyści.
Program warsztatów:
- 17:30–19:30 – piknik rodzinny, plener przed Centrum Kultury Agora (5+).
Galeria Magiel
Tego wieczoru odwiedzający Galerię Magiel będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach z graffiti dla młodszych i starszych, czyli nocnej edycji „Lazy Sunday – sketch session”. Wszystkie materiały zapewniają organizatorzy.
Program warsztatów:
- 15:00-21:00 – wydarzenie otwarte, dla wszystkich.
Galeria Piecownia
Program warsztatów:
- 15:00–17:00 – warsztaty ceramiczne (bez ograniczeń wiekowych, bez wcześniejszych zapisów).
Galeria SIC! BWA Wrocław
Podczas Nocy Muzeów zaplanowano także wyprawę terenową, podczas której dzieci wraz z opiekunami wyruszą na ekspedycję z galerii SIC! do hali przy ulicy Kolejowej, by zbierać inspiracje, materiały oraz tworzyć na ich podstawie opisy i ilustracje, które staną się fundamentem nowej przestrzeni.
Program warsztatów:
- 16:00 – warsztaty rodzinne z Magdaleną Weber – wyprawa terenowa do hali przy ulicy Kolejowej (8-11); zapisy na warsztaty rodzinne: www.bwa.wroc.pl/zapisz-sie/ (od 6.05).
Galeria Tkacka „Na Jatkach”
Dzieci i młodzież będzie mogła zobaczyć komiksowe albumy przedstawiające historię życia Karola Wojtyły, a najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeów – wziąć udział w warsztatach tkackich.
Program warsztatów:
- 17:00–19:00 – „Z wełną na wesoło” – warsztaty tkackie dla dzieci (6-10); bez zapisów.
Hala Stulecia
Podczas Noc Muzeów Visitor Centre otworzy swoje drzwi dla wszystkich miłośników historii, architektury i niezwykłych przestrzeni. Dla najmłodszych uczestników zaplanowano kreatywne warsztaty, podczas których stworzą fantastyczne makiety i modele.
Program warsztatów:
- 16:00–17:30 – „Zbuduj sobie Halę” – warsztaty dla dzieci (6-13); zapisy na warsztaty startują 6 maja: halastulecia.pl.
Kontury Kultury
W trakcie zajęć „Niekończąca się opowieść” najmłodsi zagrają w kalambury, rozwiążą zagadki i poszukają zaginionych słów, aby na końcu stworzyć kolażowe portrety swoich ulubionych bohaterów literackich (na zajęcia można przynieść ulubione książki i opowiedzieć o nich).
Program warsztatów:
- 17:00–18:30 – „Niekończąca się opowieść” – warsztaty dla dzieci w wieku 8–11 lat; zapisy mailowe pod adresem konturykultury.edu(at)gmail.com od 7 maja.
Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu
Motywem przewodnim Nocy Muzeów w Liceum Sztuk Plastycznych będzie „Stryjeńska na ludowo”. Zaplanowano m.in. warsztaty związane z polską sztuką ludową, dodatkową atrakcją będzie możliwość wykonania sobie zdjęć przy ściance fotograficznej oraz zabawnym monidle inspirowanym obrazami malarki.
Program warsztatów:
- 17:00–19:00 – „Wycinanki inspirowane Stryjeńską” – warsztaty (10+).
MaluMika
Tego wieczoru zwiedzający będą mogli zwiedzić pracownię, poznać techniki malowania ceramiki i ozdobić własne prace.
To doskonała okazja do odkrycia swojej kreatywności i doskonalenia umiejętności.
Program warsztatów:
- 17:00–23:00 – uczestnicy będą mieli okazję zrealizować swoje artystyczne pomysły podczas tworzenia kafli-podstawek lub zwierzątek dla dzieci. Pomalowane formy zostaną wypalone i będą gotowe do odbioru po około dwóch tygodniach. W zajęciach udział mogą wziąć dzieci od 6 lat. Zapisy: kontakt(at)malumika.pl (od 6.05).
mia ART GALLERY
Podczas Nocy Muzeów będzie można spotkać się z artystką – autorką prezentowanej w galerii wystawy - Urszulą Maderą, która poprowadzi warsztaty plastyczne.
Program warsztatów:
- 17:00–19:00 – warsztaty plastyczne (10+); bez zapisów.
Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika
Podczas ostatniego wernisażu ktoś wykradł jeden z drogocennych obrazów, ukrył go w MDK-u, żeby wynieść niepostrzeżenie przy pierwszej nadarzającej się okazji.
Program:
- 18:00 - 21:00 – gra dla dzieci w wieku 7+. Uczestnicy gry terenowej przygotowanej przez Dom Kultury muszą rozwiązać zagadkę i odnaleźć obraz.
Detektywi odwiedzą laboratorium kryminalistyczne i odszyfrują tajny kod, a przy okazji poznają tajemnicze zakamarki budynku. Zabawa pod okiem instruktorów rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie.
Po rozwiązaniu zagadek będzie można obejrzeć wystawy dostępne w MDK-u, zajrzeć do poszczególnych pracowni i wziąć udział w warsztatach plastycznych.
Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście
Ćmy i biedronki, dżdżownice i karaluchy – stworzenia utrwalone na obrazach i rysunkach zobaczyć będzie można podczas wystawy „Owady i robaki” prezentującej najciekawsze prace pokonkursowe z cyklu „Ziemia jest jedna”.
Z okazji pierwszej rocznicy urodzin Emdeczka odwiedzający Dom Kultury obejrzą również ekspozycję zdjęć przedstawiających proces jego tworzenia.
Program warsztatów:
- 16:00-19:00 – warsztaty plastyczne dla dzieci 7+ „Świat owadów w grafice” oraz zajęcia zdobienia ceramicznych magnesów z serii „Zapylacze miejskiej dżungli”. Dodatkową atrakcją będzie kiermasz małych dzieł sztuki oraz akcja „Miska dla zwierzaka”.
Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław-Krzyki
Program warsztatów:
- 12:00-14:00 – rodzinne warsztaty plastyczne „Chmurki kulturki”. Uczestnicy zajęć będą mogli zintegrować się poprzez barwy, ruch i wyobraźnię, spotkają się na wspólnej ścieżce, na której każdy pozostawi swój niezwykły ślad. Wspólnie będą tworzyli biżuterię i miniaturki artystyczne. Warsztaty przeznaczone są dla rodziców z dziećmi 7+.
MovieGate - muzeum światowego kina
MovieGate to nie tylko muzeum światowego kina, to fascynująca przygoda, podczas której zobaczyć można oryginalne rekwizyty, kostiumy i efekty specjalne prosto z planów filmowych największych światowych produkcji. Wszystko zlokalizowane jest sześć metrów pod ziemią, w schronie z II wojny światowej.
Podczas Nocy Muzeów wejścia na wystawę będą odbywały się co 20 minut. Organizatorzy przygotowali także pełne wybuchów, magicznych eliksirów i suchego deszczu Laboratorium Szalonego Naukowca.
Program warsztatów:
- 20:00–22:00 – zwiedzanie wystawy filmowej (organizatorzy proszę o zabranie ze sobą latarek)
- 21:00 – „Pokaz Szalonego Naukowca” (pokaz dla 30 osób, po wcześniejszej rezerwacji); 5+;
Zapisy na zwiedzanie i pokaz: tel. 662 911 003 lub biuro(at)moviegate.pl (od 6.05)
Muzeum Architektury oddział Archiwum Budowlane
Program:
- 16:00–17:30 – spacer „Szlakiem legend, czyli tajemnice zabytków Ostrowa Tumskiego”.
Jakie tajemnice kryje katedry św. Jana Chrzciciela? Uczestnicy spaceru (bez ograniczeń wiekowych) z przewodniczkami z pewnością poznają niejedną z nich, ale zobaczą też łyse aniołki w dekoracji pomnika św. Jana Nepomucena, przejdą przez Bramę Kluskową i dowiedzą się, dlaczego kościół św. Krzyża ma dwa piętra.
Start spaceru zaplanowano o godz. 16:00, a miejsce zbiórki znajduje się przed wejściem głównym do Katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. W przypadku deszczu warto zabrać ze sobą parasol i odpowiednie ubranie.
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Program warsztatów:
- 18:00–20:00 – „Zieleń w mieście, czy miasto w zieleni?” – warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Plantstoria” (7-12).
Podczas warsztatów towarzyszących wystawie „Plantstoria” uczestnicy zastanowią się, jaką rolę pełni zieleń w przestrzeni miejskiej oraz dowiedzą nieco o związanych z nią koncepcjach urbanistycznych.
Zdobytą wiedzę wykorzystamy wcielając się w rolę projektantów, których zadaniem będzie na chwilę zmienić jedno z miejsc w naszym muzeum w ogromne ogrodowe miasto.
Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Uniwersytet Wrocławski
Program warsztatów:
- Między 14:00 a 19:00 (kolejne zajęcia będą rozpoczynały się o pełnych godzinach) dzieci wykonają gipsowe odlewy skamieniałości podczas zajęć „Moja własna kopia skamieniałości”. Czas trwania zajęć: 50 minut.
Na zajęcia obowiązują zapisy po numerem telefonu: 71 3759327 (14-16.05). Zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Program warsztatów:
- 18.00 – 19.00 – Wieczór z modną czarownicą Teklą - zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku 3-5 lat z opiekunami.
Są takie dni, takie wydarzenia w życiu czarownicy, podczas których trzeba postawić na wygląd! Z pewnością szałowo trzeba wyglądać podczas sabatu. Nie myślcie kochane dzieci, że czarownica podczas sabatu chciała wyglądać jak księżniczka z bajki. A jak? – pewnie zapytacie. Przyjdźcie to się dowiecie!
- 19.00-20.00 – Od new look’u po mini – warsztat plastyczny dla dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat
Czym był ten sławny new look? Czy wyprawy kosmiczne miały wpływ na modę? I jak to w końcu było z tymi damskimi spodniami?
Podczas zajęć można zobaczyć wystawę czasową „Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928-2015)” i porozmawiać o tym, jak moda odpowiadała na zmiany społeczne lat 50. i 60. XX w. Zajęcia zakończą się warsztatem plastycznym.
Zapisy na zajęcia i warsztaty: edukacja(at)mnwr.pl lub 71 372 51 48 od 6 maja.
Muzeum Odry – Fundacja Otwartego Muzeum Techniki
Program warsztatów:
- 12:00–14:00 – warsztaty dla dzieci (7+)
- 18:00–20:00 – „Muzeum Odry od strony wody” – 15-minutowe rejsy łodzią motorową po Awanporcie Śluzy Szczytniki
Muzeum Pana Tadeusza
Program warsztatów:
- 17:00–21:00 – warsztaty kaligrafii – zajęcia dla dzieci oraz dorosłych (bez zapisów)
- 16:00–17:30 – „Gwiezdne tajemnice” – zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z dorosłym opiekunem, obowiązują zapisy: www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl (od 6.05).
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Dla dzieci przygotowaliśmy otwarte warsztaty rodzinne, podczas których będzie można zaprojektować swój własny, unikalny wzór skrzynki pocztowej z wykorzystaniem materiałów plastycznych.
Program warsztatów:
- 17:00–21:00 – warsztaty rodzinne (5-15 lat); bez zapisów.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu we Wrocławiu
Program warsztatów:
- 19:00 – konkurs tematyczny z nagrodami
- 18:00–20:00 – gry i zabawy dla dzieci (5+).
Ośrodek Postaw Twórczych Zamek
Program warsztatów:
- 15:00 – warsztaty kaligraficzne dla dzieci i dorosłych (od 7 lat)
- 17:30 – warsztaty tańca (dla dzieci i dorosłych)
Zapisy na warsztaty ruszą 6 maja. Szczegóły na stronie: www.zamek.wroclaw.pl
Stary Ratusz
Podczas Nocy Muzeów zwiedzający odkryją niezwykłe przestrzenie Ratusza, a najmłodsi wezmą udział w grze „Jakie zwierzaki zamieszkały w Ratuszu?”, tropiąc tajemniczych mieszkańców tej historycznej budowli. Okazuje się, że obecność zwierząt jest przypadkowa, a ulubionym miejscem futrzaków i pierzaków stała się Sala Wielka.
Program:
- 18:00-21:00 – „Jakie zwierzaki zamieszkały w Ratuszu?” – gra muzealna dla dzieci i młodzieży (5-12); bez zapisów.
Narodowe Forum Muzyki
Program:
- 15:00–23:30 – „Czy masz ucho do muzyki?” – interaktywna instalacja dla dzieci i dorosłych (Sala Edukacyjna 4A, 4B, VIP Room)
Czy masz ucho do muzyki? To połączenie edukacji i rozrywki – projekt dla młodszych i starszych uczestników. Warsztat kompozytora z kolei jest instalacją umożliwiającą samodzielne tworzenie krótkich utworów przy użyciu panelu sterowania.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Program warsztatów:
- 16:00–17:30 – rodzinne warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat towarzyszące pokazowi monet średniowiecznych
Zapisy na warsztaty rodzinne: www.ossolineum.pl w (od 6.05).