wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „80 lat powojennego Wrocławia” Zobacz, jak zmieniło się nasze miasto

Zdjęcia zrujnowanego po wojnie miasta, przysypanego 18 milionami metrów sześciennych gruzu, ale też to, co działo się później: odbudowa, nowe osiedla, szkoły, „Manhattan”, rekonstrukcja organów Englera w bazylice św. Elżbiety, rewitalizacja Bastionu Sakwowego, budowa mostu Milenijnego, Port Lotniczy Wrocław… Na ul. Oławskiej można obejrzeć wystawę pod tytułem „80 lat powojennego Wrocławia” i dzięki niej odbyć poruszającą podróż w czasie.

Reklama

Wystawa plenerowa została zorganizowana w ramach Roku Pojednania i będzie ją można zobaczyć do 23 maja.

Wystawa  80 lat powojennego Wrocławia na ul. Oławskiej we Wrocławiu fot. Oleksandr Poliakovsky
Wystawa 80 lat powojennego Wrocławia na ul. Oławskiej we Wrocławiu

Skazane na zagładę, z miłością odbudowane

Olga Tokarczuk, noblistka i honorowa obywatelka naszego miasta  w swoim wystąpieniu we wrocławskim  ratuszu w 2019 roku mówiła o Wrocławiu tak:

To miasto po wojnie zostało ufundowane na wielkim historycznym paradoksie: obwołane twierdzą i skazane na zagładę przez swoich niemieckich obrońców, zostało z miłością odbudowane rękami przybyszów, imigrantów, nowych osiedleńców.
Olga Tokarczuk

Do słów noblistki odniósł się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w tekście otwierającym wystawę: „Te słowa mówią o mieszkańcach Wrocławia, którzy przybyli tu po wojnie. Często o naszych rodzicach, dziadkach czy pradziadkach. I choć przez 80 lat odeszło wielu z tych, którzy byli świadkami pierwszych dni powojennego Wrocławia, to przecież nie zatarła się pamięć o tamtym czasie”.

Wrocław wtedy i dziś

Na wystawie możemy zobaczyć przejmujące fotografie zrujnowanego Wrocławia: panoramę Starego Miasta, zrobioną z ratuszowej wieży, odgruzowywanie Rynku, który teraz jest naszą wizytówką, zdewastowany gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Ostrów Tumski z katedrą. Są tu również współczesne zdjęcia, pokazujące jak pięknie nasze miasto zostało odbudowane.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Zakładu Narodowego Ossolińskich, Stowarzyszenia Wratislaviae Amici, archiwum Stanisława Klimka i portalu Wroclaw.pl

80 lat w pigułce

Z towarzyszącego zdjęciom tekstu autorstwa Marzeny Smolak, kierowniczki Muzeum Historycznego Oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia Pałac Królewski można się dowiedzieć m.in. że:

  • W pierwszych latach wojny Wrocław znajdował się z dala od frontów. Poza jednym bombardowaniem w listopadzie 1941 roku, w którym zginęło 10 osób, w mieście żyło się spokojnie.
  • Z rozkazu gen. Heinza Guderiana, szefa sztabu generalnego niemieckich wojsk lądowych, 25 sierpnia 1944 roku Wrocław ogłoszono twierdzą.
  • Początkowo sztab Festung Breslau zlokalizowano w podziemiach Wzgórza Lebicha (po uprzednim wysadzeniu belwederu w Bastionie Sakwowym). Ludność cywilną, w tym dzieci, zapędzono do budowy umocnień, wznoszono bunkry i schrony przeciwlotnicze, gromadzono żywność.
  • Pierwszy nalot radzieckich samolotów miał miejsce 7 października 1944 roku. Po nim nastąpiły kolejne. Bitwa o Wrocław zaczęła się 16 lutego 1945 roku. Dzień wcześniej, 15 lutego, komendant twierdzy gen. Hans von Ahlfen wydał rozkaz o obronie miasta do ostatniego żołnierza.
  • Najtragiczniejszym czasem dla Wrocławia była Wielkanoc 1945 roku, gdy zaczął się szturm miasta od zachodu, poprzedzony zmasowanym ostrzałem artyleryjskim i nalotami setek samolotów. Na miasto spadło kilka tysięcy bomb burzących i samozapalających.
  • Gigantyczny pożar spowodowany bombami fosforowymi ogarnął prawie całe miasto. Całkowicie spłonęły kamienice po wschodniej, południowej i północnej stronie Rynku, przy Nowym Targu, zabudowania Ostrowa Tumskiego z katedrą św. Jana Chrzciciela i pałacem arcybiskupim,  kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku i Biblioteka Uniwersytecka, kościoły św. Wincentego, św. Maurycego i nie tylko , budynki Poczty Głównej, Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych, a także wiele innych.
  • Cztery dni po kapitulacji Berlina, 6 maja 1945 roku, komendant twierdzy gen. Niehoff nakazał przerwanie ognia i przystąpił do pertraktacji z dowództwem radzieckiej 6. Armii. Wieczorem w willi „Colonia” przy ul. Rapackiego (Kaiser-Friedrich-Straße) podpisano akt kapitulacji Festung Breslau.

  • Na mocy postanowień z Jałty i Poczdamu z 1945 roku Wrocław wraz z Dolnym Śląskiem znalazł się w granicach państwa polskiego. W ciągu kilku lat nastąpiła prawie całkowita wymiana ludności.
  • W tamtym czasie we Wrocławiu brakowało wszystkiego: komunikacji, prądu, gazu, żywności. Miasto było przysypane 18 milionami metrów sześciennych gruzu. Miasto jednak szybko zaczęło się odradzać.

Galeria zdjęć

Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama