Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się

Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się

Fundacja Art Transparent zaprasza na wystawę „Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się” Anny Szpakowskiej-Kujawsiej i Edki Jarząb do galerii Mieszkanie Gepperta. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 marca o godzinie 18:00. Ekspozycja dostępna dla zwiedzających będzie w poniedziałki środy i piątki w godzinach 11–19:00.

  • 20.03.2023, g. 18:00 | wernisaż wystawy, wstęp wolny
  • 20.03–28.04.2023 | ekspozycja, wstęp wolny
  • ul. Ofiar oświęcimskich 1/2 (wejście od podwórza)
  • Godziny otwarcia wystawy: poniedziałki, środy i piątki | 11:00–19:00

Osoby zainteresowanie zwiedzaniem wystawy w innych godzinach lub zwiedzaniem grupowym zapraszamy do kontaktu: [email protected]

20 marca 2020, w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii, Anna Szpakowska-Kujawska wykonała pierwszy rysunek z cyklu „Rysunki z pandemii”, który realizowała przez kolejne miesiące lockdownu. Na wystawie w Galerii Szewska prezentujemy szesnaście spośród ponad stu osiemdziesięciu powstałych prac.

Większość z tworzonych niemal codziennie przed zachodem słońca rysunków przedstawia widok z jednego z okien domu artystki. Kolejne dni i miesiące izolacji, odznaczone datami, którymi opatrzone są prace, reprezentują upływ czasu odzwierciedlony w przemianach zarówno przyrody, jak i stanów psychicznych twórczyni oraz przeczuwanych emocji społecznych.

Wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia tytułowe „ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się” stają się dla artystki punktem wyjścia do przedłużonego procesu obserwacji, powrotu do rysowania, a wreszcie międzypokoleniowego dialogu. Odpowiadając na widoki oddane przez Szpakowską-Kujawską, mieszkająca w Sokołowsku Edka Jarząb proponuje przestrzenną kompozycję dźwiękową, dla której pretekstem jest nieprzerwane wydobycie melafiru w Górach Suchych w kopalni Rybnica Leśna. W instalacji niepowstrzymany ekstraktywizm prowadzący do radykalnej transformacji lokalnego krajobrazu i ekosystemu Jarząb ujmuje w perspektywie uważnego słuchania, splatając czas jednostkowy i geologiczny. W spotkaniu prac Szpakowskiej-Kujawskiej i Jarząb ujawniają się potrzeba uważnego współbycia, introspektywnej obserwacji oraz próba uchwycenia przemian w czasie.

Wystawa Anna Szpakowska-Kujawska, Edka Jarząb „Ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się” realizowana w ramach zadania „Otwarta Pracownia Gepperta 2023” jest współfinansowana ze środków Gminy.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Galeria Mieszkanie Gepperta

Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław

Komentarze