Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza

 Muzeum ponownie zostanie otwarte dla zwiedzających 5 lutego 2021 r. Wystawa poświęcona rękopisowi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz Gabinety Świadków Historii.

Godziny otwarcia:

  • Wtorek – niedziela 10.00-16.00.

Bilety:

W cenie 20 zł normalny,  10 zł ulgowy. 

O muzeum:

Wszystko na 4 tysiącach metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej.

Ekspozycja główna to opowieść wprowadzająca w świat epoki romantyzmu. Zabieramy widza w podróż, podczas której pozna kontekst historyczny czasów powstania poematu. Zrozumie sytuację polityczną tego okresu z perspektywy polskiej i europejskiej.

Ekspozycja została podzielona została na dziesięć sal ukazujących źródła i rozkwit polskich idei romantycznych.

Są tu m.in. pokoje poświęcone obyczajowości staropolskiej – oficjalnej, publicznej z uwzględnieniem urzędów, polowań i prywatnej z kulturą domu, stołu. Z kolei w sali nazwanej „Wolność” prześledzimy, jak rozumiana była przez wieki wolność szlachecka, osobista, artystyczna i polityczna, a wszystko z odpowiednio dobranymi multimediami oraz specjalnie dedykowanymi eksponatami ze zbiorów Ossolineum, ale też pożyczonymi ze Lwowa, czy Krakowa. 

W sali „Powidoki” zachwycą 4 ekrany parowe, na których wyświetlane będą sceny z filmów polskiej szkoły. Idąc do Gabinetów Świadków Historii przejdziemy „przez” obywatela Piszczyka z „Zezowatego szczęścia” Munka, czy Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu” Wajdy.

Z kolei świetnie zaprojektowany korytarz (imitujący pokryte napisami mury z komuny) poprowadzi nas z sali „Powidoki" do Gabinetów Świadków Historii - Jana Nowaka Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Będzie można posłuchać oryginalnych przemówień, obejrzeć przesłuchanie przez wizjer w więziennych drzwiach, a nawet zasiąść przy biurku cenzora i zobaczyć, jak kaleczono teksty oraz spróbować przywrócić ich pierwotną treść.

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa:

Na terenie wydarzenia zaleca się korzystanie ze środków do dezynfekcji, zachowanie dystansu min. 1,5 metra oraz zakrywanie ust i nosa. Maksymalna liczba osób: 6 osób co 30 min z przewodnikiem.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze