wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

28°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. Oblicza katastrofy #9. Kryzys migracyjny. Wyzwania i zagrożenia

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Cytując redaktora naczelnego „Le Monde diplomatique” Przemysława Wielgosza, który ostatnio przytoczył wyniki badań opublikowanych przez Uppsala Conflict Data.

Program:

„w ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Tym samym wynosi ona 100 mln.

Tymczasem zaledwie od 2020 r. podwojeniu uległa liczba osób potrzebujących pomocy, co oznacza, że szacuje się ją na 340 mln. Przy czym około 80% z nich potrzebuje pomocy z powodu ucieczki przed konfliktami zbrojnymi”.

Podane dane dotyczą jedynie migracji spowodowanych toczącymi się wojnami. Jest jednak cały szereg innych czynników powodujących, że ludzie chcą lub muszą opuszczać miejsca, w których żyją. Jak obecnie kształtuje się sytuacja związana z kryzysem migracyjnym i jaka jest jego specyfika? Jakie są w tej chwili największe zagrożenia związane z tym kryzysem, także w kontekście kryzysu klimatycznego? Przed jakimi wyzwaniami stoi Polska i świat? I co możemy prognozować na przyszłość w tej kwestii?

W spotkaniu dotyczącego kryzysu migracyjnego i uchodźczego wezmą udział prof. dr hab. Patrycja Matusz z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz reporterka i badaczka Anna Mikulska. Rozmowę poprowadzi redaktor Marcin Żyła.

Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Wstęp wolny!

  • prof. dr hab. Patrycja Matusz – politolożka, prorektorka ds. projektów i relacji międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, badaczka zajmująca się kwestiami migracji międzynarodowej, zarządzania migracjami, integracją imigrantów i edukacją międzykulturową. Członkini Rady Naukowej Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) zajmującego się m.in. prowadzeniem badań dotyczących migracji.
  • Anna Mikulska - dziennikarka i badaczka. Zajmuje się tematami związanymi z prawami człowieka, głównie migracjami i uchodźstwem. Autorka reportaży m.in. z Lampedusy, irackiego Kurdystanu czy Hiszpanii. Przez rok monitorowała sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce, w ramach projektu badawczego Amnesty International. Laureatka konkursu Festiwalu Wrażliwego. Współtworzy projekt reporterski „Historie o Człowieku”.
  • Marcin Żyła – dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami.

Miejsce

  • Klub PROZA

    Przejście Garncarskie 2, Wrocław 50-107

Zobacz także