kadr w filmu "Wielebny W."

Depesza z… Birmy: „Wielebny W.” – pokaz filmowy i dyskusja

Organizatorzy zapraszają na ostatnie w tym spotkanie z cyklu „Depesza z…”! Na początku grudnia przeniesiemy się do Birmy wraz z Adamem Krukiem i dr. Michałem Lubiną. Buddyzm u podstaw opiera się na niestosowaniu przemocy, pokoju, miłości i zrozumieniu.

Najbardziej pokojowa religia świata ma jednak swoich kaznodziejów nienawiści. Wielebny W. Barbet Schroeder w dokumencie „Wielebny W.” przybliża nam wpływową postać szanowanego mnicha z Birmy – Wirathu, który od lat rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę i przy udziale mediów społecznościowych, podżega do etnicznych czystek. Film nie tylko pokazuje podziały religijne, ale daje też wgląd we współczesną sytuację w Birmie i regionie.

Birma Jakie są najważniejsze problemy kraju, który po kilku latach rządów Aung San Suu Kyi, wskutek zamachu stanu z 1 lutego 2021 roku, znów jest zarządzany przez juntę wojskową? Jak żyje się w Birmie zwykłym ludziom? Skomplikowaną historię i współczesność kraju po projekcji filmu „Wielebny W.” wyjaśni dr Michał Lubina – politolog, publicysta i podróżnik. Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, autor ośmiu książek, w tym: „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014”, „Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi” oraz „A Hybrid Politician”. Jego praca habilitacyjna została przetłumaczona na birmański i wydana w Birmie.

Wstęp na wydarzenia jest wolny, jednak z uwagi na wspólne bezpieczeństwo na spotkanie obowiązują zapisy, wypełnij formularz.

Więcej o cyklu:

Nowy cykl filmowy-dyskusyjny w Barbarze zabierze nas w dalekie strony. Zobaczymy filmy z całego świata, a prezentowane obrazy będą pretekstem do rozmowy z gośćmi wysyłającymi najświeższe depesze o sytuacji danego kraju i regionu: reporterami, naukowcami, podróżnikami. W ramach comiesięcznych spotkań przyjrzymy się newralgicznym obszarom globu: omówimy je w ujęciu historycznym, skomentujemy najnowsze doniesienia oraz zastanowimy się nad znaczeniem, jakie mają one dla nas wszystkich. Jeszcze w tym roku dowiemy się, co słychać w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej. Pierwsze trzy spotkania poświęcimy miejscom, gdzie aż wrze, odczytując depesze z Kolumbii, Syrii i Birmy.

Wideo / zdjęcia

Komentarze