4. Gdzie spędzić zimę na Dolnym Śląsku? Najlepsze kierunki na ferie [TOP 5]
Na zdjęciu widok  na Zamek Książ w Wałbrzychu podczas zimy Shutterstock
Na zdjęciu widok na Zamek Książ w Wałbrzychu podczas zimy

Dolny Śląsk podczas zimy ma wiele do zaoferowania. Malownicze krajobrazy, zamki, szlaki narciarskie, ośnieżone miasteczka i wiele więcej. Jak spędzić weekend w grudniu albo ferie zimowe? Sprawdźcie nasze zestawienie najciekawszych kierunków na zimę na Dolnym Śląsku.

Gdzie na zimę z Wrocławia?

Co robić gdy nastanie zima? Wyjechać na weekend w któryś z malowniczych zakątków Dolnego Śląska. Pośród zimowych atrakcji każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Zbliżające się ferie zimowe to również dobra okazja na sprawdzenie atrakcji jakie ma do zaoferowania Dolny Śląsk.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu oraz otaczające go Ogrody Światła to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Jest to idealne miejsce na jednodniową zimową wycieczkę. Iluminacje drzew, krzewów i fontann tworzą tutaj bajkowy i magiczny klimat.

Trasa prowadzi po ogrodach zamku, których historia sięga XVIII wieku. W Ogrodach Światła można zobaczyć dekoracje nawiązujące do historii zamku i życia na nim. Znajdziecie tam iluminacje postaci na książęcym balu, koty i pojedynek rycerzy.

Ogrody Światła znajdziecie również w wałbrzyskiej Palmiarni. Zobaczycie tam świecące rybki, żółwie, krokodyla, a nawet żyrafę. W otoczeniu egzotycznych roślin znajdują się również iluminacje przedstawiające barwne motyle i papugi.

Powiększ obraz: Zamek Książ w Wałbrzychu w nocy Shutterstock
Zamek Książ w Wałbrzychu w nocy

Muzeum Bombki w Miliczu

Na całodniową wycieczkę w trakcie zimy idealnie nadaje się Muzeum Bombki w Miliczu. Świąteczny klimat, który unosi się tutaj cały rok, potęguje się w grudniu. To tutaj można zobaczyć jak powstają najpopularniejsze ozdoby choinkowe. Fabryka bombek w Miliczu, jeszcze kiedy działała, była największym producentem ozdób w Polsce.

Zbiory, które możemy zobaczyć w muzeum, pochodzą nawet z drugiej połowy XX wieku, a najnowsze z 2007 roku. Wzorcowania fabryki odkładała po jednym egzemplarzu każdego produkowanego wzoru bombki i to właśnie je można oglądać, przechadzając się pośród pomieszczeń starej fabryki.

Muzeum Bombki w Miliczu jest perłą Doliny Baryczy i kulturowym dziedzictwem regionu. Po zwiedzeniu fabryki można przejść się wokół wielkich stawów rybnych i podziwiać otaczający je krajobraz.

Powiększ obraz: Na zdjęciu bombki świąteczne na wystawie Shutterstock
Na zdjęciu bombki świąteczne na wystawie

Lapońska Wioska w Borowicach

Lapońska Wioska Kalevala powstała z fascynacji Finlandią i została zainspirowana tamtejszymi krajobrazami, architekturą i stylem życia. Zimowy wyjazd pod namioty gwarantuje niezapomniane przeżycia.

W wiosce znajdziecie wiele atrakcji, takich jak namiot wikingów, chaty z grillami oraz Chatkę Muminków. W Lapońskiej Wiosce na stałe mieszkają psy husky i renifery. Zimą przyjeżdża Święty Mikołaj, a jego wizycie towarzyszy mnóstwo dodatkowych atrakcji. Po całym dniu można skorzystać ze strefy SPA z basenem, beczką i sauną fińską z grillem.

Wioska oferuje nocleg w 4 rodzajach namiotów i bajkowym domku Muminków. W całej wiosce może zamieszkać łącznie 33 Gości. Wizyta w tym magicznym miejscu na pewno przybliży wam historię, kulturę oraz obyczaje Skandynawii.

Powiększ obraz: Na zdjęciu rodzina w saniach, które są ciągnięte przez renifera Shutterstock
Na zdjęciu rodzina w saniach, które są ciągnięte przez renifera

Kudowa-Zdrój

Podgórskie uzdrowisko w Kudowie-Zdroju znajduję się w Kotlinie Kłodzkiej tuż przy granicy z Czechami. Jego klimat wpływa pozytywnie na krążenie krwi, trawienie i sprawność układu mięśniowego i oddechowego dlatego warto rozważyć przyjazd tutaj na tydzień albo dwa.

Kudowa oferuje turystom wiele miejsc, w których można odpocząć. Sercem miasta jest Park Zdrojowy ze źródłami mineralnymi założony w XVIII wieku. Znajdziecie tam teatr, zameczek i słynną Pijalnie Wód. Na szczycie góry parkowej znajduje się punkt widokowy nazwany Altaną Miłości.

Poza atrakcjami krajobrazowymi warto odwiedzić jedno z kilku muzeów, które możemy znaleźć w mieście. Znajdziecie tu również Aquapark, szlaki turystyczne i wiele innych miejsc do aktywnego wypoczynku. Kudowa-Zdrój ma do zaoferowania bardzo wiele i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Powiększ obraz: Park Zdrojowy w Kudowie-Zdrój w trakcie zimy Shutterstock
Park Zdrojowy w Kudowie-Zdrój w trakcie zimy

Zieleniec

Zieleniec Sport Arena to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Jego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Ośrodek oferuje niezliczone możliwości na aktywne spędzenie zimy. Możecie wybrać się do niego na jeden dzień, na weekend czy nawet na tydzień albo i więcej i w każdym z tych wariantów będziecie mogli spędzić niezapomniane chwile pośród ośnieżonych stoków.

Ten wyjątkowy alpejski klimat przyciąga wielu miłośników narciarstwa. Ośrodek posiada aż 32 wyciągi i 42 trasy o zróżnicowanym poziomie trudności i łącznej długości 23 km. Można tutaj znaleźć wiele wypożyczalni, szkółki narciarskie, SnowPark, jak również gabinety SPA, restauracje, kluby, a nawet kręgielnie. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Każdego roku Zieleniec Sport Arena zaprasza do spędzenia Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra w ośrodku. Na ten czas zaplanowano liczne atrakcje, imprezy towarzyskie, pasterkę i koncerty kapeli góralskiej.

Kiedy wypadają ferie zimowe we Wrocławiu?

Ferie zimowe we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim wypadają między 15 a 28 stycznia 2024 roku. Będzie to idealny moment na wybranie się na pobliskie stoki, do uzdrowiska czy do Lapońskiej Wioski.