wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Niezwykły remont. Zmieni się dom przy Ustroniu

Zbudowana przed wojną kamienica nr 11 przy ul. Ustronie na Ołbinie przejdzie remont. To wyjątkowy obiekt, który wrocławianie mogą kojarzyć za sprawą mozaiki widocznej od strony ul. Rychtalskiej. Kto mieszkał tu przed wojną i jakie zmiany czekają obecnych mieszkańców?

Reklama

Budynek przy ul. Ustronie 11 na wrocławskim Ołbinie to prawdziwy świadek historii. Jego elewacja jest niczym strony dziennika, na których opisano dzieje miasta na przestrzeni przeszło stu lat, w tym te najtrudniejsze. Wkrótce zabytek przejdzie remont.

Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej dla tej ponad stuletniej kamienicy z charakterystyczną mozaiką. Dokumentacja obejmuje renowację wszystkich elewacji wraz z dociepleniem oraz naprawę balkonu, a także wykonanie poziomych i pionowych izolacji ścian fundamentowych.
Aleksandra Lipertowska - rzeczniczka prasowa ZZK

<p>Kamienica przy ul. Ustronie 11 przejdzie remont</p> Marek Księżarek
Kamienica przy ul. Ustronie 11 przejdzie remont

Dom z mozaiką przy ulicy Ustronie - tu mieszkali ślusarze i odlewnicy

Mijając dom przy Ustroniu od strony ul. Rychtalskiej, dotrzemy do bramy. Data 1916 i zdobne detale drzwi wiele mówią o tym miejscu. Właśnie za tą bramą, mieściła się przed wojną Fabryka konstrukcji żelaznych Carla Trippela. Produkowano tu drzwi, bramy, ościeżnice i odlewano wspomniane detale.

Fabryka Trippela to nie tylko sam zakład ale także dom dla pracowników. Godne warunki mieszkaniowe zapewniała im właśnie kamienica przy Ustroniu 11. Na elewacji frontowej można było jeszcze po wojnie zobaczyć wypisane na tynku imię i nazwisko właściciela, zanim zostały one skute w ramach "odniemczania" miasta.

<p>Kamienica przed rokiem 1939, zanim na jednej z elewacji powstała znana wrocławianom mozaika</p> źródło: Archiwum Budowlane Miasta Wrocławia (polska-org.pl)
Kamienica przed rokiem 1939, zanim na jednej z elewacji powstała znana wrocławianom mozaika

Po wojnie, w dawnej fabryce swoją siedzibę miała baza remontowa przedsiębiorstwa robót wiertniczych. Obecnie teren pozostaje zamknięty.

Mozaika na elewacji - kto i kiedy ją stworzył?

Carl Trippel Eisenbau, Spezialität, Stahltüren, Türzargen (konstrukcja stalowa, specjalność drzwi stalowe, ościeżnice) - taki napis znajdował się na elewacji budynku jeszcze przed mozaiką (i podwyższeniem dachu oraz poszerzeniem balkonu). Po remoncie, o stworzenie odnoszącego się do działalności zakładu dzieła, poproszono Gabriela Wystuba. Mozaika w miejscu napisu, powstała w 1939 roku.

Wystub (malarz, grafik, twórca plakatów i reklam, rzeźbiarz), znany był przede wszystkim z pomników pamięci poległych w I wojnie światowej na Śląsku. Zasłynął również z grafik na plakaty i foldery, gdzie przedstawiał góry i wszystko, co z nimi związane - narciarzy, kurorty, a nawet postać ducha gór. Malował także widoczki na pocztówki dla miast.

<p>Mozaika na elewacji domu nr 11 przy ul. Ustronie pokazuje dw&oacute;ch kowali przy pracy</p> Marek Księżarek
Mozaika na elewacji domu nr 11 przy ul. Ustronie pokazuje dwóch kowali przy pracy

Mozaika przetrwała II wojnę światową, choć elewacja frontowa na przykład, dość mocno podczas działań wojennych ucierpiała. – Co stanie się z mozaiką? Zdecyduje konserwator zabytków. Ale raczej możemy mieć pewność, że jeszcze długie lata będzie zdobić ten budynek - przekonuje Aleksandra Lipertowska.

Remont kamienicy przy Ustroniu 11 - zakres prac

Na tę chwilę remont jest w bardzo wczesnej fazie. Firma Architektura Projekt oceni stan techniczny kamienicy i sporządzi kosztorys prac. – W początkowej fazie przygotowania projektu wykonywana jest inwentaryzacja budynku. Firma projektowa ocenia stan techniczny oraz konstrukcję obiektu, projektuje też docieplenie - zgodnie z przepisami. Następnie wykona projekt architektoniczno-budowlany i przygotuje m.in. kosztorysy inwestorskie – wymienia rzeczniczka ZZK.

Nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądała elewacja budynku - projektant jest jeszcze przed badaniami stratygraficznymi. Wiemy natomiast, że wszystko będzie działo się pod czujnym okiem konserwatora zabytków.
Aleksandra Lipertowska

W kamienicy znajduje się 10 mieszkań i jeden lokal użytkowy. Mieści się w nim kościół ewangeliczny Misja Łaski.

Cała renowacja, od etapu powstania dokumentacji, przebiega pod okiem konserwatora zabytków. Projektanci muszą uzyskać wszystkie zgody, a zwieńczeniem tego etapu jest pozwolenie na budowę. Na ten proces, zgodnie z umową, projektant ma czas do końca lipca 2025 roku. Koszt sporządzenia dokumentacji równy jest 40 tysiącom złotych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama