Pamiętacie te wrocławskie budynki? (kliknij, aby przejść)
Miejski krajobraz wciąż się zmienia. Za czasów naszych poprzedników, którzy mieszkali we Wrocławiu, zmieniano bieg rzeki, a wyspy przestawały być wyspami. Dziś, choć nie tak dynamicznie, panorama Wrocławia przeobraża się w zaskakującym tempie.
We Wrocławiu budynki rosną i są rozbierane. Niektóre z nich nie postały nawet 60 lat. Szybko wypieramy je ze świadomości, po tym jak zastępują je nowe konstrukcje. Śpieszymy więc z małą "przypominajką".
Solpol
Ten postmodernistyczny budynek pełniący funkcję galerii handlowej przy ul. Świdnickiej, był wizytówką architektury lat 90. we Wrocławiu. Od samego początku (od budowy w latach 1992-1993) budził kontrowersje. Sporo wrocławian nie potrafiło związać się z nim emocjonalnie ze względu na formę i kolory. Ale zyskał też szerokie grono fanów.
Rozbierany (w 2022 roku), doczekał się obrońców, którzy nie chcieli by zniknął z mapy Wrocławia. Ostatecznie jednak został po nim pusty plac, czekający na nowy budynek. Wiemy nawet jak będzie wyglądał jego następca.
Galeria na Czystej
Galeria na Czystej doczekała się jedynie osiemnastki... Wybudowano ją w 2004, a rozebrano w 2022 roku, choć w roku 2005 budynek wygrał konkurs "Piękny Wroclaw".
Rozbiórka galerii także wzbudziła kontrowersje. Szczególnym tematem była tu nowa lokalizacja rzeźby autorstwa prof. Szańkowskiego "Pamięć". Rzeźbę można oglądać w przestrzeni publicznej, właśnie przy ul. Czystej, pod nowym już budynkiem nr 4.
Naviga i Navicentrum
Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina różowe elewacje dwóch wieżowców z PRL - Navicentrum, zbudowanego w 1965 roku i młodszego Naviga, oddanego do użytku w roku 1977. Oba zostały usytuowane były pomiędzy pl. Nowy Targ, a ul. Wita Stwosza. Oba rozebrane zostały w roku 2016. I w obu lokalizacjach są dziś nowe biurowce.
Z ciekawostek: w biurowcu Navicentrum miało swoją siedzibę biuro projektowe okrętów i innych jednostek pływających - śródlądowych i morskich. Jako przedsiębiorstwo państwowe Navicentrum działało w latach 1952-1992, kiedy zostało przekształcone w spółką pracowniczą. Biuro działa do dziś.
Galeria zdjęć
Biurowiec IKSAiP
Biurowiec Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów wybudowano przy al. Różyckiego w roku 1977. Od lat 90. w budynku mieściły się rozmaite firmy, a nawet WSPS czy warsztat samochodowy.
Obecnie w jego miejscu powstaje osiedle. Kto jednak z okolicznych mieszkańców nie wraca myślami do brudnoróżowej elewacji i rzędów wąskich okien?
Parking przy Kolejowej
Nazywany również Szkieletorem "Zespół usługowo-parkingowy" znikł z okolic dawnego pl. Zielińskiego w 2017 roku. Budynek nigdy nie został ukończony. Budowę zaczęto w roku 2000, ale inwestor ogłosił upadłość już 4 lata później.
Do momentu rozbiórki, wrocławski "Szkieletor" straszył pustymi oknami i przybrudzonym, nagim betonem. Działka wciąż czeka na następcę, oby szczęśliwszego niż niedokończony parking.
Hostel Trio
Być może wielokrotnie mijaliście te budynki przy ul. Trzemeskiej i nagle zorientowaliście się, że zniknęły. Tak, to Hostel Trio, dawny hotel robotniczy dla pracowników wznoszących osiedle Szczepin.
Kompleks hotelowy (Trzemeska 4-6-8) wzniesiono w latach 1965-1969. Rozbiórki dokonano w pierwszych miesiącach 2025 roku.
Poltegor
Dumnie piętrzył się ponad miastem przez 45 lat. Budowa Poltegoru rozpoczęła się pod koniec lat 60. - wówczas były to jedynie fundamenty i z przerwami trwała do roku 1982. To wówczas oddano go do użytku. Działała tu m.in. telewizja Echo.
Poltegor (nazwę wziął od państwowej Polskiej Techniki Górniczej), mierzył 92 metry i miał 22 kondygnacje. Był najwyższym budynkiem we Wrocławiu, który pod koniec życia stał się areną do ćwiczeń dla służb ratunkowych i żołnierzy. Zastąpił go Sky Tower.
Cuprum
Biurowiec Cuprum postawiono w 1967 roku, przy ówczesnym pl. 1 Maja. Do dziś wielu wrocławian posługuje się starą nazwą tego miejsca. Przy obecnym pl. Jana Pawła II jest dziś pusta parcela, która czeka na nową zabudowę.
W biurowcu przez większość czasu funkcjonowały Zakłady Badawcze i Projektowe Cuprum. Później był on już podnajmowany, choćby przez firmę Dialog. Jego elewację przez długi czas zasłaniała największa reklama wielkoformatowa w naszym kraju. Biurowiec rozebrano w 2015 roku.
Pawilon Biały Dom
Pawilon "Biały dom" został zastąpiony przez Tarasy Grabiszyńskie. Mieszczący się pod numerem 240 "Biały Dom", pełnił podobną funkcję co dzisiejsza galeria przy Grabiszyńskiej. Mogliśmy tu zrobić zakupy, naprawić lub nabyć maszynę do szycia, nadać list i załatwić sprawy w banku.
"Biały dom" budowano w latach 1980-1990. Pod koniec... wcale już nie był biały. Rozebrano go w roku 2016.
Arkady Wrocławskie
To najgorętszy temat rozbiórkowy we Wrocławiu, w roku 2025. Znikają Arkady Wrocławskie - budynek, do którego wielu zdążyło się przywiązać, ale też mający spore grono anty-fanów.
Galeria zdjęć
Arkady Wrocławskie hucznie otwarto w roku 2007. W tym nowoczesnym centrum handlowym funkcjonowały m.in.: ogromne akwarium ze słynnym rekinem, kino, sklepy i punkty usługowe. Budynek został jednak sprzedany, a nowy inwestor wkrótce zakończy to, co rozpoczął stary - rozbiórkę.