Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Solpol był pierwszym domem handlowym w postkomunistycznym mieście i jednocześnie początkiem nurtu postmodernizmu w architekturze Wrocławia. Wybudowany na projekcie kilkuosobowej grupy architektów pod kierownictwem Wojciecha Jarząbka i oddany do użytku w 1993 roku. Wyróżniał się zestawieniem zgeometryzowanych form, zieleni i fioletów, płyt ceramicznych i szklanych tafli w witrynach.
Solpol – firma i dom towarowy krezusa Solorza
W ekstrawaganckim budynku był sklep spożywczy, wyżej stoiska z ubraniami, butami, zabawkami, sprzętem elektronicznym itd. Na ostatnim piętrze mieściły się biura. Wrocławianie odwiedzali go niemal codziennie.
Do czasu. Popularność i atrakcyjność domu handlowego słabła wraz z otwarciami dużych sklepów i pierwszych galerii handlowych. W 2019 roku w Solpolu działały jedynie dwa lokale, magazyn i kilka biur, aż ostał się jedynie kantor. Lata świetności przeminęły bezpowrotnie.
Budynek brzydko się starzał i życie w nim zamarło. Czy ma pozostać we Wrocławiu? To pytanie głośno brzmiało na ulicach, wywołując żywiołowe dyskusje w różnych kręgach, w tym wśród architektów. Z jednej strony Solpol był uważany za brzydką pomyłkę, zaburzającą ład architektoniczny ulicy Świdnickiej na Starym Mieście, z drugiej za symbol nowych czasów w odważnym mieście z nieszablonowym podejściem do rozmaitych dziedzin życia.
Właściciel Solpolu, przedsiębiorca Zygmunt Solorz-Żak (prowadził m.in. firmę o tej samej nazwie, zajmującą się sprzedażą sprzętu elektronicznego importowanego z Niemiec), podjął i ogłosił decyzję o wyburzeniu. Ostatnią próbą oszczędzenia budynku była prośba o wpisanie go do rejestru zabytków, ale ówczesna konserwator wojewódzka odmówiła, uznając, że nie ma on wartości artystycznej, naukowej i historycznej. Ostatecznie złożony przez Solorza wniosek o rozbiórkę został zaakceptowany w urzędzie miejskim w 2021 roku.
Deweloper z Krakowa może rozpoczynać budowę
W następnym roku wyburzanie rozpoczął nowy właściciel – firma deweloperska Noho Investment z Krakowa, realizująca inwestycje mieszkaniowe także w Katowicach, a założona przez innych milionerów czy miliarderów, rodzinę Kulczyków. Dzieło zniszczenia zakończyło się jesienią.
Od tego czasu działka po Solpolu stoi pusta. Inwestor starał się o pozwolenie na budowę, które uzyskał wiosną tego roku z uprawomocnieniem w połowie czerwca. To oznacza, że może rozpocząć stawianie budynku z mieszkaniami i lokalami usługowymi.
Czekając na informacje o terminach, dostaliśmy najnowsze wizualizacje. Aktualny projekt jest podobny do poprzedniego. Ponad parterem front bryły wygląda tak samo, natomiast z części parterowej zniknęły łuki, które zostały zastąpione wertykalnymi osiami dzielącymi fasadę.
Nowe wizualizacje i galeria zdjęć z wyburzania
Projekt kierowany do realizacji to wynik konkursu wygranego przez architektów z Sopotu – Roark Studio.
W galerii oprócz wizualizacji są zdjęcia:
- pustej działki oraz stojącego po drugiej stronie Świdnickiej Solpolu II (działa od 1999 roku, początkowo jako dom towarowy, później jako biurowiec),
- Solpolu w różnych fazach rozbiórki.