wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. No i nie ma Cuprum [ZDJĘCIA]

14 kwietnia, ostatnie dni biurowca Cuprum, fot. Tomasz Walków

Powoli, piętro po piętrze zniknęło... Cuprum. 26 maja, po biurowcu została kupa gruzu. Rozbiórka trwa od końca kwietnia. W lipcu nie będzie już po nim śladu.

Reklama

Już wkrótce pl. Jana Pawła II zupełnie zmieni swój wizerunek. Trwają prace związane z wyburzeniem biurowca Cuprum, który dla wielu wrocławian był budowlą zdecydowanie szpecącą to miejsce.

26 maja, Cuprum, fot. Tomasz Walków

20 maja, Cuprum, fot. Tomasz Walków

11 maja, Cuprum, fot. Tomasz Walków

Zamiast jednego - dwa

Na miejscu wyburzonego biurowca powstanie nowoczesny kompleks biurowo-usługowy o nazwie Cuprum Square. Wiadomo już, że mają to być dwa budynki. Pierwszy z nich będzie miał powierzchnię ponad 10 tys. m kw., a drugi 20 tys. m kw. Budynki będą miały odpowiednio 7 i 8 kondygnacji. W jednym z nich zaprojektowano obszerną powierzchnię, która będzie docelowo pełniła funkcję konferencyjną. Pod całością zaplanowany został również  parking podziemny.

Docelowo kompleks biurowo-usługowy Cuprum Square ma stanowić nowoczesne i funkcjonalne centrum, oferujące elastyczne przestrzenie do komfortowej pracy biurowej. Projekt opracowano z uwzględnieniem wytycznych do certyfikatu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) dla obu budynków na poziomie Gold. Oznacza to, że budynki będą również przyjazne dla środowiska, m.in. poprzez niskie zużycie energii, niską emisję do atmosfery czy zastosowanie na etapie budowy ekologicznych materiałów budowlanych i urządzeń technicznych.

Pod względem architektonicznym projekt ma stanowić elegancką kompozycję gmachów, wchodzących w skład zespołu biurowego, w pełni przystającą do rangi reprezentacyjnej lokalizacji w centrum Wrocławia.

wizualizacja: inwestor

Najpóźniej za trzy lata

Projekt koncepcyjny został opracowany przez biuro architektoniczne Medusagroup. Jednak cały czas przygotowywana jest jeszcze ostateczna koncepcja architektoniczna. Prowadzone są już także działania zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę, od którego uzależniony jest termin jej rozpoczęcia. Zakładany czas budowy to niespełna dwa lata, a oddanie budynków do użytkowania planowane jest najpóźniej w połowie 2018 r. Na razie nie jest jeszcze znany koszt planowanej inwestycji.

Projekt realizowany będzie  w ramach funduszu KGHM IV FIZAN, zarządzanego przez KGHM TFI. Zakładana jest realizacja części inwestycji w formule joint venture z udziałem profesjonalnego dewelopera.

- Już kilka lat temu rozpoczęły się analizy możliwości najlepszego wykorzystania tak interesujących nieruchomości położonych w ścisłym centrum Wrocławia - – mówi Łukasz Chojnacki, Prezes Zarządu KGHM TFI S.A. – Mamy nadzieję, że planowane nowoczesne centrum biurowo-usługowe, stanie się nie tylko flagową inwestycją w ramach naszego funduszu, ale i ważnym punktem biznesowym na mapie Wrocławia.

26 maja. Cuprum, fot. Tomasz Walków

20 maja, Cuprum, fot. Tomasz Walków

11 maja, Cuprum, fot. Tomasz Walków

Prawie 50 lat…

Budynek Cuprum  powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku jako siedziba Zakładów Badawczych i Projektowych Cuprum. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1967 roku.

W latach 90. biurowiec zarabiał na siebie dzięki wynajmowaniu powierzchni biurowych przedsiębiorstwom z różnych branż.  Jeszcze niedawno na jego czołowej ścianie wisiała największa reklama w Polsce.

Według właściciela od powstania biurowca Cuprum do chwili obecnej wielokrotnie przeprowadzano jego modernizacje, aby utrzymać właściwy stan techniczny budynku. Mimo to cały czas nie spełniał on wielu wymogów najemców, m.in. nie miał pełnej klimatyzacji, parkingu podziemnego, czujników dymu, zasilania awaryjnego, a przede wszystkim kondygnacje biurowe były niskie i pozbawione nowoczesnych rozwiązań technicznych, jedynie z możliwością gabinetowej aranżacji powierzchni. Stąd też decyzja o jego wyburzeniu i wybudowaniu nowoczesnego kompleksu biurowo-usługowego.

Fot. Tomasz Walków

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl