wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Bon turystyczny ważny tylko do września 2022. Jak dostać pieniądze i na co można je wydać

Bon Turystyczny - do kiedy ważny i jak dostać pieniądze na wakacje freepik.com
Bon Turystyczny - do kiedy ważny i jak dostać pieniądze na wakacje

Rodzinne wakacje nad morzem lub w górach? A może weekendowy wyjazd z dziećmi nad jezioro lub do wybranego miasta? Za to wszystko można zapłacić bonem turystycznym. Warunek jest jeden: trzeba się pospieszyć, bo bon turystyczny ważny jest do września 2022 r. Na Dolnym Śląsku ponad 2 tys. ośrodków turystycznych i pensjonatów przyjmuje zapłatę bonami.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Bon turystyczny: do kiedy jest ważny

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić jeszcze do końca września 2022 roku. Bonem można zapłacić za wycieczkę, pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym.

Bon turystyczny: komu przysługuje i ile pieniędzy można dostać

Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także, jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku.

Bon można wykorzystać tylko na terenie kraju gdyż to jest wsparcie przewidziane dla polskich firm. Z najnowszych naszych danych wynika, że już ponad 3,3 mln osób aktywowało bony na łącznie około 3 mld złotych
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rodzice z województwa dolnośląskiego aktywowali do tej pory 247 729 bonów z 324 320 im przysługujących i zrealizowali nimi płatności na kwotę 162,9 mln zł.

– Do tej pory nadal nie zostało aktywowanych 76 tysięcy bonów przez naszych dolnośląskich rodziców – Dodaje Kowalska-Matis.

Bon turystyczny: za co można zapłacić

Jak dodaje rzeczniczka, płatności bonami turystycznymi przyjmuje około 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce, w tym 2361 firmy na Dolnym Śląsku.

Bon turystyczny: lista ośrodków turystycznych i pensjonatów

Lista ośrodków turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Bon turystyczny: płatność online

Realizacja tego świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, z której korzysta już ponad 10 mln osób. Od 1 sierpnia 2020 r. rodzic dziecka do 18. roku życia może aktywować bon.

Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Następnie rodzic otrzymuje kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS-ie.

Bon turystyczny: szczegółowe informacje na infolinii ZUS

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 11 22 111).

ZUS/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama