wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław walczy z wielką wodą. Najważniejsze wydarzenia z czwartku 19 września

System miejski wytrzymał i przyjął główną falę żywiołu, z którym od tygodnia walczy Dolny Śląsk i sąsiednie regiony. W kolejnych dniach przez Wrocław przepłyną ponadnormatywne ilości wody.

W takich sytuacjach mogą zdarzać się przesiąki, podejścia wód gruntowych itp. Woda pojawiająca się m.in. w parkach, na trawnikach czy placach zabaw, a także na terenach ogródków działkowych nie są problemem, który w tej chwili można rozwiązać.

Podobnie w przypadku położenia drogi, czy garażu na terenach depresyjnych w stosunku do okolicy, zdarzyć się mogą sytuacje pojawienia się wody gruntowej na poziomach poniżej linii wody stojącej w okolicy.

  • Stan na wodowskazie referencyjnym dla Wrocławia - w Trestnie - stabilizuje się w prognozach hydrologów z IMGW na poziomie 645 cm. Wrocław realizuje od kilku dni scenariusz 6 działań przeciwpowodziowych. Ten scenariusz zakłada przyjęcie wody o poziomie 660 cm lub wyższym.

Otwarte poldery Lipki-Oława oraz Blizanowice-Testno

Zgodnie z instrukcją scenariusza działań wczoraj otwarte zostały poldery Lipki-Oława oraz Blizanowice-Testno. To łącznie przestrzeń dla 16 mln. m3 wody. Poldery podjęły pracę i są napełniane. Obsługą urządzeń hydrotechnicznych i ich sterowaniem zawiadują Wody Polskie i RZGW w porozumieniu ze sztabem antypowodziowym. Poldery te przyjmowały wodę także w 2010 i 1997.

Urządzenia hydrotechniczne pracują bezawaryjnie

Wody Polskie poinformowały, że wszystkie urządzenia hydrotechniczne pracują obecnie na terenie Wrocławskiego Węzła Wodnego bezawaryjnie. Były problemy rozruchowe z jedną ze śluz przy uruchamianiu polderu Blizanowice, zostały rozwiązane.

  • Woda w Ślęzie opada (z poziomu 394 cm opadła do poziomu 364 cm i dalej kontynuuje tę tendencję).

Fala na Bystrzycy ustabilizowała się z tendencją spadkową

Wały zafoliowane i ułożone są worki u ujścia rzeki, a także w rejonie Marszowic. Przesiąki, które wystąpiły wczoraj wieczorem dzięki całonocnej pracy mieszkańców i straży oraz wojska są na bieżąco zabezpieczane. Zmniejszony został zrzut wody ze zbiornika w Mietkowie ze 100 tysięcy do 40 tysięcy m3/s.  szczególna troska patrolowa. Około 12:00 Wojska Obrony Terytorialnej zakończyły foliowanie i workowanie ujścia Bystrzycy. To działanie zabezpieczające przed cofką z Odry.

Jaz Małgorzata pracuje

Nad ranem o 4:00 podjął pracę Jaz Małgorzata Zarządu Zieleni Miejskiej. Jaz blokuje możliwość cofki z Odry a jednocześnie przepompownia sterowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej przerzuca wodę z Oławy w kierunku Odry. Stan Oławy spada z poziomu 396 cm na obecny poziom 357 cm. 

  • Główne siły i środki skupione są na utrzymaniu ciągłości i stabilności głównego systemu wałów i śluz. Drobne wycieki nie zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców i samego miasta, nie stanowią z tym momencie priorytetu służb. Czas na ich uprzątnięcie przyjdzie po opuszczeniu przestrzeni miejskiej przez falę.

Polder Blizanowice-Trestno

MPWiK Wrocław informuje, że uruchomiony w nocy polder Blizanowice-Trestno napełnia się wodą. Woda dochodzi do Starodworskiej i nastąpiło odcięcie fragmentu drogi położonego najniżej. Policja jest na miejscu. Dojazd służb został zorganizowany mostem kilometrowym na estakadzie. By mieć zabezpieczony dojazd do zakładu produkcji wody w pogotowiu jest wojskowy PTS.

  • Zalewanie polderu jest powolne, nie ma obecnie wpływu na produkcję wody, parametry wody są utrzymywane. Woda uzdatniana jest w 100% zdatna do picia. Woda jest badana w systemie ciągłym, kontrolowanych jest 50 parametrów - elementy biologiczne i chemiczne. Gdyby doszło do przekroczenia normy któregoś z parametrów informacje natychmiast zostaną przekazane mieszkańcom z wykorzystaniem mediów elektronicznych czy społecznych oraz poprzez alert RCB. Można korzystać z wody pitnej, mamy także jej zapasy w zbiornikach.

Oczyszczalnia ścieków działa, a wał Bystrzycy w pobliżu oczyszczalni został zafoliowany i zabezpieczony workami. Przepływy na Bystrzycy spadają, mamy też niski poziom ścieków na kolektorze Odra. Nie istnieje zagrożenie cofki na kolektorze.

Monitoring wałów i mostów

Straż Miejska, Wody Polskie, Straż Pożarna, Wojsko prowadzą w całym mieście monitoring wałów i przekazują informacje do Centrum Zarządzania Kryzysowego.  Jeśli chcesz coś zgłosić lub otrzymać informacje skontaktuj się z miejską infolinią 71 777 77 77.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu: prowadzi monitoring obiektów mostowych. Na Leśnicy zamknięto most Drogowy i ruch samochodowy poprowadzono mostem tramwajowym. To konieczne by służby w razie potrzeby mogły skorzystać z mostu drogowego.

ZAMKNIĘTE mosty, ulice i przejścia we Wrocławiu

Przypominamy, że w związku z sytuacją hydrologiczną Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zamknął dla ruchu pieszego i kołowego niektóre mosty, ulice, a także przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów pod przeprawami. 

Zamknięte zostały:

  • Mosty Średzkie (ruch prowadzony jest równoległymi mostami tramwajowymi)
  • Most Brodzki
  • Most Marszowicki oraz ul. Marszowicka
  • Ulica Opatowicka
  • Ulica Starodworska
  • Ulica Ślęzoujście
  • Ulica Ludowa

Odcinek jezdni między pętlą autobusową Ratyń (od ronda u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Gromadzkiej) do mostu Ratyńskiego (pod wiaduktem al. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego).

Zamknięte są także:

  • Ciągi pieszo-rowerowe zlokalizowane pod przeprawami: most Pokoju, mosty Warszawskie, mosty Jagiellońskie, most Szczytnicki, kładka Zwierzyniecka, kładka Złotnicka
  • Schody między wyspą Daliowa a mostem Piaskowym
  • Zamknięte dla ruchu pieszego są Jaz Opatowicki i most Jarnołtowski.

Przypominamy także o zakazie wchodzenia na wały przeciwpowodziowe.

ZDiUM ma zakontraktowane firmy zabezpieczające miasto w czasie powodzi w sprzęt ciężki

To samochody 3-4 osiowe, koparki kołowe i gąsienicowe, koparki przegubowe, samochody niskopodwoziowe. Zakontraktowani też są mobilni mechanicy do warunków ciężkich. Sprzęt jest do dyspozycji służb do odwołania.

Umożliwienie przejazdu samochodom jadącym na sygnale

Zanim na miejsce zgłoszenia skierowane zostaną służby wojskowe, strażacy czy innego rodzaju ekipy na miejsce wysyłany jest inspektor CZK lub straży by sprawdzić zgłoszenie i zweryfikować jaki sprzęt może być potrzebny. Prosimy o umożliwienie przejazdu (samochody na sygnale) a także o wolną drogę dla służb specjalistycznych (Korytarze życia)

We Wrocławiu i w regionie działa Wojsko zawodowe i WOT

W ramach 16. brygady działa w całym województwie 20.000 żołnierzy, we Wrocławiu jest to 6.000 osób. Do dyspozycji są także m.in. specjalistyczne wozy PTS.

MPK Wrocław jest w 24h dyspozycji w razie potrzeby transportu wojska i mieszkańców

Prowadzi też przejazdy wolontariuszy, którzy pomagają w pracach organizacyjnych, pomocowych, ratunkowych i układaniu wałów. Wykonuje też logistyczne przejazdy: worki sznurki, przewozi wodę. Sami pracownicy wspierają działania przeciwpowodziowe - dysponują prawo jazdy uprawniającymi do obsługi pojazdów ciężarowych.

6 000 wolontariuszy

We Wrocławiu w bazie mamy zarejestrowanych już 6 000 wolontariuszy, często z własnym profesjonalnym sprzętem, którzy w pół godziny dotrzeć w dowolne miejsce. Wolontariusze zgłaszają się do Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Ekosystem - zamknął prewencyjnie kompostownię i PSZOK na Janówku i na Michalczyka

Wywiezione zostały odpady które mogłyby być niebezpieczne w przypadku podejścia wód. Odbiór odpadów w mieście działa sprawnie i bez zmian, również gabaryty odbierane są zgodnie z harmonogramem.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama