Program „Bezpieczny Wrocław” to inicjatywa o skali niespotykanej dotąd w Polsce, porównywalna jedynie z rozwiązaniami stosowanymi w Szwajcarii i Szwecji. To kompleksowe działanie, które łączy edukację, nowoczesne technologie oraz współpracę służb, mające na celu budowanie bardziej odpornej i świadomej społeczności.
- Wierzymy, że wspólne działania i edukacja to klucz do bezpieczniejszego Wrocławia. To wizja miasta, w którym każdy mieszkaniec czuje się bezpiecznie i jest przygotowany na wyzwania przyszłości.Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialna za realizację Bezpiecznego Wrocławia
Jak czytamy w podręczniku, który otrzymali pod koniec zeszłego roku wszyscy mieszkańcy Szwecji:„Jeśli wydarzy się coś poważnego, pomoc otrzymają w pierwszej kolejności ci, którzy jej najbardziej potrzebują. Większość z nas musi poradzić sobie sama przez przynajmniej tydzień”.
Eksperci ds. obronności i zwalczania zagrożeń tłumaczą: trzeba uczciwie przyznać, że nie ma kraju na świecie, którego mieszkańcy mogliby powiedzieć: „O bezpieczeństwo moje i mojej rodziny zadba moja gmina czy moje państwo”.
Zadaniem miasta lub państwa jest jednak stworzenie możliwości nauczenia się udzielania pomocy czy przekazanie wiedzy, jak się na niebezpieczne sytuacje przygotować. Temu m.in. służy program „Bezpieczny Wrocław”.