wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 30 Kreatywnych. Laureaci z kategorii społeczeństwo

Do 30 listopada 2024 r. trwają zgłoszenia do 8. edycji konkursu www.wroclaw.pl na 30 Kreatywnych Wrocławia. Podczas jego siedmiu poprzednich odsłon wyróżniliśmy mnóstwo niezwykłych osób, grup, zespołów i projektów. Dziś sprawdzamy, co ciekawego słychać u niektórych laureatów z kategorii społeczeństwo/miasto? Co się u nich zmieniło i jak wspominają samą galę 30 Kreatywnych Wrocławia, na której odebrali statuetkę?

Reklama

Cafe Równik - wyjątkowa klubokawiarnia we Wrocławiu

Jednym z wyróżnionych, wśród 30 Kreatywnych Wrocławia z 2019 r., była klubokawiarnia Cafe Równik, czyli miejsce absolutnie wyjątkowe. Kelnerami i baristami są tam osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które dzięki pracy rozwijają się i uczą wszystkiego, co pomaga im radzić sobie w życiu. Cafe Równik istnieje od 2018 roku, a w 2023 r. przeszła spektakularną metamorfozę.

Za otwarcie klubokawiarni w 2018 r. odpowiadało Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji. Pomysł był wspólną inicjatywą prof. dr hab. Małgorzata Młynarskiej i dr hab. Tomasz Smereka. Zespół pod kierunkiem prof. Młynarskiej prowadzi terapię we Wrocławskim Centrum Psychostymulacji we Wrocławiu przy pl. św. Macieja. W ciągu wielu lat terapii udało się wyprowadzić kilka osób z autyzmem i zespołem Downa do poziomu umożliwiającego aktywizację społeczną i zawodową.

Wraz z grupą rodziców podjęliśmy się zadania stworzenia klubokawiarni, jako miejsca pracy dla ich dzieci. Miasto wydzierżawiło nam lokal przy ul. Jedności Narodowej 47, terapeuci stworzyli program aktywizacji i w czerwcu 2018 roku otworzono we Wrocławiu Cafe Równik - miejsce pracy dla 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną na tle autyzmu i zespołu Downa. Od początku była to dalsza terapia tych osób przez pracę w zawodzie kelnera-baristy oraz pomocy kuchennej.
prof. Małgorzata Młynarska, współzałożycielka Cafe Równik

Przez kilka pierwszych miesięcy osoby z niepełnosprawnością intelektualną pracujące na stanowisku kelnera lub baristy miały jednego, a czasem dwóch asystentów, którzy pomagali im w codziennej pracy, podpowiadali, co mają zrobić i uczyli ich prostych czynności. W ciągu tych sześciu lat były też trudniejsze momenty, np. czas pandemii i początek wojny w Ukrainie.

– Terapia przez pracę była skuteczna jednak także w tych czasach. Podczas pandemii nasi pracownicy nauczyli się pomagać w kuchni i przez kilka miesięcy przygotowywali obiady dla lekarzy pracujących w szpitalu covidowym. Dzięki tej aktywności utrzymaliśmy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością. W 2021 roku otrzymaliśmy grant unijny na trzy lata i utworzyliśmy Klub Dyna-Lingua przy pl. św. Macieja, w którym odbywały się liczne zajęcia aktywizujące społecznie, mentalnie i zawodowo naszych podopiecznych. W tym czasie nastąpił wielki postęp w rozwoju wielu naszych pracowników. Od dawna pracowali już bez asystentów, nawiązywali kontakty w grupie na zasadach przyjacielskich, rozmawiali z gośćmi bez oporów na różne tematy – wylicza Małgorzata Młynarska.

Wiele osób nauczyło się świetnie robić kawę i obsługiwać kasę fiskalną. Niektórzy potrafią już robić zakupy i zamawiać potrzebne produkty, jak napoje lub kawę i herbatę. Pracownicy i terapeuci bardzo się ze sobą zżyli. Niektórzy pracownicy Cafe Równik od dawna są samodzielni, sami mieszkają i prowadzą swoje domowe gospodarstwo bez pomocy rodziców.

Dodatkowo, w ostatnim czasie, terapia przez pracę została poszerzona o terapię przez podróże. Pracownicy Równika korzystali z dwóch wyjazdów z projektu Erasmus. Na wiosnę tego roku dziesięcioosobowa grupa pracowników i praktykantów przebywała pod opieką czterech terapeutów na Cyprze, a w październiku jedenaście osób wyjechało do Finlandii.

Po tych sześciu latach terapii przez pracę, podróże i liczne relacje poza pracą, nasi pracownicy stali się ludźmi bardzo kontaktowymi, otwartymi na drugiego człowieka. Lubią pracować dla dobra wspólnego i identyfikują się ze swoim miejscem pracy.
prof. Małgorzata Młynarska

I jak wspomina, 30 Kreatywnych to niejedyne wyróżnienie, które otrzymało Cafe Równik.

– Potem przyszły inne nagrody i wyróżnienia. Kilka razy byliśmy typowani do nagrody Lodołamacze, ale tylko na etapie regionalnym udało nam się otrzymać 2. i 3. miejsce. Wielkim wyróżnieniem dla nas było otrzymanie nagrody od Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii „Dzieło-przedsięwzięcie, projekt”. Zostaliśmy, jako zespół, laureatem tej nagrody za stworzenie Cafe Równik.

Cafe Równik to nie tylko pracownicy, to także grupa przyjaciół, których łączy wesołe hobby, jakim jest taniec. W ramach terapii grupa ćwiczy tańce klasyczne i nowoczesne, występuje często na spotkaniach i konferencjach. Pracownicy Równika to ludzie radośni, odważni, szczęśliwi i mający marzenia. Jednym z nich jest podróż na równik, m.in. do Ekwadoru.

Obecnie Równik działa, jako kawiarnia i restauracja, zatrudniając 12 osób.

Martyna Wilk - autorka projektu „Wrocławski Wolontariusz IT”

W 2019 r. wyróżnienie 30 Kreatywnych Wrocławia przypadło również Martynie Wilk, która rok wcześniej stworzyła projekt „Wrocławski Wolontariusz IT”.

– Lubię inspirować się dobrymi i prostymi pomysłami, a za taki uważam bezpłatne poradnictwo prawne we Wrocławiu. Postanowiłam zrobić to samo w zakresie nauki informatyzacji dla wrocławian. Tak powstał „Wrocławski Wolontariusz IT”, projekt skierowany do wszystkich, którzy – niezależnie od wieku – chcą lepiej i bezpieczniej korzystać z nowych technologii. Wykluczenie cyfrowe to wykluczenie społeczne, dlatego może dotknąć nas wszystkich, każdej grupy wiekowej – podkreślała wówczas Martyna Wilk.

Martyna Wilk (zdjęcie z sesji dla 30 Kreatywnych z 2019 r.) Janusz Krzeszowski / Redakcja www.wroclaw.pl
Martyna Wilk (zdjęcie z sesji dla 30 Kreatywnych z 2019 r.)

Martyna Wilk obecnie pracuje we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, gdzie rozwija program „Cyfryzacja Odpowiedzialna Społecznie”. Jego podwaliną i początkiem był właśnie „Wrocławski Wolontariusz IT”. Dodatkowo jest m.in. mentorką polskich NGO przechodzących transformację cyfrową, inicjatorką udziału samorządu Wrocławia w Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2023 - inicjatywie ONZ, współtwórczynią raportu IGF Polska 2023 dla ONZ, ekspertką Rady Konsultacyjnej do spraw Odporności na Dezinformację Międzynarodową przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Samodzielnie tworzy i prowadzi autorskie prelekcje, szkolenia i warsztaty dla różnych grup wiekowych we Wrocławiu, w Polsce i za granicą.

Co dla mnie szczególnie ważne, wszystkie moje aktywności, poza mentoringiem NGO, realizuję jako urzędniczka WCRS-u. Tym samym samorząd wrocławski jest prawdopodobnie jedynym, który zajmuje się społecznym wymiarem cyfryzacji i dzięki temu - nadaje ton i kierunek rozwoju cyfryzacji.
Martyna Wilk

A jak wspomina samą galę 30 Kreatywnych?

– Dla mnie to było prawdziwe święto. Pamiętam bardzo dobrze ogromną radość - oto ludzie, których nie znam, widzą mnie przez to i dzięki temu, co zrobiłam dla swojego społeczeństwa. Co więcej, mówią mi: „wow! Rób więcej takich rzeczy!”. To jest moment, który zapada i w głowę, i w serce. Minęło 5 lat. Ale w trudnych chwilach - gdy wątpię w swoją pracę i mam poczucie, że czemuś nie podołam - przywołuję tamte emocje. I daję radę – opowiada z uśmiechem.

Foodsharing Wrocław - rocznie ratują kilkadziesiąt ton żywności

Foodsharing Wrocław znalazł się wśród wyróżnionych w 2021 r. Nadal kontynuuje swoją misję ratowania jedzenia przed zmarnowaniem.

– Zgłaszają się do nas kolejni przedsiębiorcy, którzy nie chcą, by żywność lądowała w koszu, ale są też tacy, których pożegnaliśmy - którzy podjęli rozwiązania logistyczne i samodzielnie ograniczyli wytwarzanie nadwyżek. I to jest największa satysfakcja – mówi Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław.

Wolontariusze Foodsharing Wrocław (zdjęcie z sesji dla 30 Kreatywnych z 2021 r.) Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Wolontariusze Foodsharing Wrocław (zdjęcie z sesji dla 30 Kreatywnych z 2021 r.)

Wolontariat Foodsharing powiększył się o kolejnych ratowników żywności. Niestety zniknęły niektóre punkty Jadłodzielni, czyli lodówek, w których można dzielić się jedzeniem, ale w ich miejsce powstają nowe - 24 listopada otwarty zostanie punkt na Szczepinie.

– Gala 30 Kreatywnych Wrocławia dała nam szansę na dotarcie do osób, które o nas nie wiedziały lub nie do końca rozumiały ideę działania. Zależy nam bardzo, by mieszkańcy również zwiększali swoją świadomość w temacie ratowania żywności – dodaje Maniewska.

Piotr Falkowski - lider społeczności Wojszyc

W 2019 r. miałem ogromną przyjemność zostać laureatem konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Społeczeństwo/Miasto. To było dla mnie wyjątkowe wyróżnienie. Znalezienie się w gronie wybitnych osób i grup społecznych odebrałem jako nagrodę od wrocławskiej społeczności za moje zaangażowanie w lokalne wyzwania w przestrzeni publicznej – mówi Piotr Falkowski, który wyróżnienie otrzymał przede wszystkim za zainicjowanie projektu stworzenia parku Wojszyce oraz odświeżenia pomysłu zagospodarowania klinu Wojszyckiego.

Piotr Falkowski mat. prywatne
Piotr Falkowski

– Było to niezwykłe doświadczenie i ogromny zastrzyk energii do dalszego działania. Jestem szczęśliwy, że mogę pracować nad budowaniem więzi i wspierać rozwój zielonych przestrzeni, które służą całej społeczności. To wyróżnienie nadal inspiruje mnie do pracy na rzecz Wrocławia. Sama gala natomiast była dla mnie inspirującym momentem – spotkaniem ludzi z pasją, którzy pokazali, że kreatywność we Wrocławiu ma wiele wymiarów – dodaje.

Nagroda była również początkiem współpracy z miastem nad projektem „Zielony Klin Południa Wrocławia”. Wszystko wskazuje na to, że rok 2025 będzie przełomowy dla tej inicjatywy.

– Ścisła współpraca z Radą Osiedla Wojszyce, w szczególności z przewodniczącym Marcinem Ogrodnikiem, daje nam siłę do wspólnego działania i zmieniania naszego osiedla – podkreśla Piotr Falkowski.

Ekostraż - pomagają zwierzętom o każdej porze dnia i nocy

Kilkadziesiąt zgłoszeń dziennie, praca 24 h i tysiące uratowanych, zarówno dzikich, jak i domowych zwierząt. Początki Ekostraży to grupa ludzi, zauważających potrzebę pomocy wszystkim zwierzętom, nie tylko psom i kotom. Chcących działać przede wszystkim lokalnie i na własnych, nienarzuconych z góry zasadach. Teraz to stowarzyszenie, którego działalność jest rozpoznawalna wśród wrocławian. Wyróżnienie 30 Kreatywnych Wrocławia zdobyli już w 2021 r.

– Galę wspominamy z sentymentem. Wyróżnienie było dla nas zaskoczeniem. Co prawda traktowaliśmy naszą pracę jako misję, ale zwykłą misję. Dla nas ratownictwo zwierząt było i jest codziennością, a fakt, że staliśmy się laureatem plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia pokazał, że nasze działania są zauważane i doceniane – mówi Katarzyna Szakowska z Ekostraży.

Obecnie Ekostraż szykuje się do generalnego remontu azylu przy ul. Miłoszyckiej. Dodatkowo przygotowują się na przyjęcie zwiększonej liczby jeży.

– Jesienią dziesiątkami trafiają do nas. Nie tylko te chore czy kontuzjowane, ale również osobniki zbyt małe, by udało im się zahibernować. Na wiosnę powrócą do natury – dodaje Szakowska.

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż (zdjęcie z sesji dla 30 Kreatywnych z 2021 r.) Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż (zdjęcie z sesji dla 30 Kreatywnych z 2021 r.)

30 Kreatywnych Wrocławia. Zgłoszenia do 8. edycji

W ciągu siedmiu edycji konkursu wyróżnionych zostało ponad dwieście osób, firm, inicjatyw, zespołów. Wszystkich 30 Kreatywnych możesz poznać na stronie konkursu.

Zbieramy zgłoszenia do ósmej edycji 30 Kreatywnych Wrocławia. Czekamy kandydatów (osoby, zespoły, firmy, projekty), których aktywność i działania mają wyjątkowy wymiar, i których warto przez to wyróżnić.

WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - 30 KREATYWNYCH WROCŁAWIA 2025!

30 Kreatywnych Wrocławia www.wroclaw.pl
30 Kreatywnych Wrocławia

Tytuły Kreatywnego przyznajemy w czterech kategoriach:

  • nauka / technologie;
  • biznes;
  • kultura / sztuka / dizajn;
  • społeczeństwo / miasto.

W konkursie 30 Kreatywnych Wrocławia mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie, które nie były laureatami wcześniejszych edycji. Jedna osoba może zgłosić kilku kandydatów/kandydatek. Ten sam kandydat/-ka może zostać laureatem tylko w jednej kategorii.

Zgłoszenia zbierane są za pomocą formularza na stronie www.wroclaw.pl.

Termin zgłoszeń mija 30 listopada 2024, godz. 23.59. Laureatów ósmej edycji 30 Kreatywnych Wrocławia poznamy wiosną.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama