Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Cafe Równik - wyjątkowa klubokawiarnia we Wrocławiu
- Martyna Wilk - autorka projektu „Wrocławski Wolontariusz IT”
- Foodsharing Wrocław - rocznie ratują kilkadziesiąt ton żywności
- Piotr Falkowski - lider społeczności Wojszyc
- Ekostraż - pomagają zwierzętom o każdej porze dnia i nocy
- 30 Kreatywnych Wrocławia. Zgłoszenia do 8. edycji
Cafe Równik - wyjątkowa klubokawiarnia we Wrocławiu
Jednym z wyróżnionych, wśród 30 Kreatywnych Wrocławia z 2019 r., była klubokawiarnia Cafe Równik, czyli miejsce absolutnie wyjątkowe. Kelnerami i baristami są tam osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które dzięki pracy rozwijają się i uczą wszystkiego, co pomaga im radzić sobie w życiu. Cafe Równik istnieje od 2018 roku, a w 2023 r. przeszła spektakularną metamorfozę.
Za otwarcie klubokawiarni w 2018 r. odpowiadało Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji. Pomysł był wspólną inicjatywą prof. dr hab. Małgorzata Młynarskiej i dr hab. Tomasz Smereka. Zespół pod kierunkiem prof. Młynarskiej prowadzi terapię we Wrocławskim Centrum Psychostymulacji we Wrocławiu przy pl. św. Macieja. W ciągu wielu lat terapii udało się wyprowadzić kilka osób z autyzmem i zespołem Downa do poziomu umożliwiającego aktywizację społeczną i zawodową.
Wraz z grupą rodziców podjęliśmy się zadania stworzenia klubokawiarni, jako miejsca pracy dla ich dzieci. Miasto wydzierżawiło nam lokal przy ul. Jedności Narodowej 47, terapeuci stworzyli program aktywizacji i w czerwcu 2018 roku otworzono we Wrocławiu Cafe Równik - miejsce pracy dla 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną na tle autyzmu i zespołu Downa. Od początku była to dalsza terapia tych osób przez pracę w zawodzie kelnera-baristy oraz pomocy kuchennej.prof. Małgorzata Młynarska, współzałożycielka Cafe Równik
Przez kilka pierwszych miesięcy osoby z niepełnosprawnością intelektualną pracujące na stanowisku kelnera lub baristy miały jednego, a czasem dwóch asystentów, którzy pomagali im w codziennej pracy, podpowiadali, co mają zrobić i uczyli ich prostych czynności. W ciągu tych sześciu lat były też trudniejsze momenty, np. czas pandemii i początek wojny w Ukrainie.
– Terapia przez pracę była skuteczna jednak także w tych czasach. Podczas pandemii nasi pracownicy nauczyli się pomagać w kuchni i przez kilka miesięcy przygotowywali obiady dla lekarzy pracujących w szpitalu covidowym. Dzięki tej aktywności utrzymaliśmy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością. W 2021 roku otrzymaliśmy grant unijny na trzy lata i utworzyliśmy Klub Dyna-Lingua przy pl. św. Macieja, w którym odbywały się liczne zajęcia aktywizujące społecznie, mentalnie i zawodowo naszych podopiecznych. W tym czasie nastąpił wielki postęp w rozwoju wielu naszych pracowników. Od dawna pracowali już bez asystentów, nawiązywali kontakty w grupie na zasadach przyjacielskich, rozmawiali z gośćmi bez oporów na różne tematy – wylicza Małgorzata Młynarska.
Wiele osób nauczyło się świetnie robić kawę i obsługiwać kasę fiskalną. Niektórzy potrafią już robić zakupy i zamawiać potrzebne produkty, jak napoje lub kawę i herbatę. Pracownicy i terapeuci bardzo się ze sobą zżyli. Niektórzy pracownicy Cafe Równik od dawna są samodzielni, sami mieszkają i prowadzą swoje domowe gospodarstwo bez pomocy rodziców.
Dodatkowo, w ostatnim czasie, terapia przez pracę została poszerzona o terapię przez podróże. Pracownicy Równika korzystali z dwóch wyjazdów z projektu Erasmus. Na wiosnę tego roku dziesięcioosobowa grupa pracowników i praktykantów przebywała pod opieką czterech terapeutów na Cyprze, a w październiku jedenaście osób wyjechało do Finlandii.
Po tych sześciu latach terapii przez pracę, podróże i liczne relacje poza pracą, nasi pracownicy stali się ludźmi bardzo kontaktowymi, otwartymi na drugiego człowieka. Lubią pracować dla dobra wspólnego i identyfikują się ze swoim miejscem pracy.prof. Małgorzata Młynarska
I jak wspomina, 30 Kreatywnych to niejedyne wyróżnienie, które otrzymało Cafe Równik.
– Potem przyszły inne nagrody i wyróżnienia. Kilka razy byliśmy typowani do nagrody Lodołamacze, ale tylko na etapie regionalnym udało nam się otrzymać 2. i 3. miejsce. Wielkim wyróżnieniem dla nas było otrzymanie nagrody od Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii „Dzieło-przedsięwzięcie, projekt”. Zostaliśmy, jako zespół, laureatem tej nagrody za stworzenie Cafe Równik.
Cafe Równik to nie tylko pracownicy, to także grupa przyjaciół, których łączy wesołe hobby, jakim jest taniec. W ramach terapii grupa ćwiczy tańce klasyczne i nowoczesne, występuje często na spotkaniach i konferencjach. Pracownicy Równika to ludzie radośni, odważni, szczęśliwi i mający marzenia. Jednym z nich jest podróż na równik, m.in. do Ekwadoru.
Obecnie Równik działa, jako kawiarnia i restauracja, zatrudniając 12 osób.
Martyna Wilk - autorka projektu „Wrocławski Wolontariusz IT”
– Lubię inspirować się dobrymi i prostymi pomysłami, a za taki uważam bezpłatne poradnictwo prawne we Wrocławiu. Postanowiłam zrobić to samo w zakresie nauki informatyzacji dla wrocławian. Tak powstał „Wrocławski Wolontariusz IT”, projekt skierowany do wszystkich, którzy – niezależnie od wieku – chcą lepiej i bezpieczniej korzystać z nowych technologii. Wykluczenie cyfrowe to wykluczenie społeczne, dlatego może dotknąć nas wszystkich, każdej grupy wiekowej – podkreślała wówczas Martyna Wilk.
Martyna Wilk obecnie pracuje we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, gdzie rozwija program „Cyfryzacja Odpowiedzialna Społecznie”. Jego podwaliną i początkiem był właśnie „Wrocławski Wolontariusz IT”. Dodatkowo jest m.in. mentorką polskich NGO przechodzących transformację cyfrową, inicjatorką udziału samorządu Wrocławia w Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2023 - inicjatywie ONZ, współtwórczynią raportu IGF Polska 2023 dla ONZ, ekspertką Rady Konsultacyjnej do spraw Odporności na Dezinformację Międzynarodową przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Samodzielnie tworzy i prowadzi autorskie prelekcje, szkolenia i warsztaty dla różnych grup wiekowych we Wrocławiu, w Polsce i za granicą.
Co dla mnie szczególnie ważne, wszystkie moje aktywności, poza mentoringiem NGO, realizuję jako urzędniczka WCRS-u. Tym samym samorząd wrocławski jest prawdopodobnie jedynym, który zajmuje się społecznym wymiarem cyfryzacji i dzięki temu - nadaje ton i kierunek rozwoju cyfryzacji.Martyna Wilk
A jak wspomina samą galę 30 Kreatywnych?
– Dla mnie to było prawdziwe święto. Pamiętam bardzo dobrze ogromną radość - oto ludzie, których nie znam, widzą mnie przez to i dzięki temu, co zrobiłam dla swojego społeczeństwa. Co więcej, mówią mi: „wow! Rób więcej takich rzeczy!”. To jest moment, który zapada i w głowę, i w serce. Minęło 5 lat. Ale w trudnych chwilach - gdy wątpię w swoją pracę i mam poczucie, że czemuś nie podołam - przywołuję tamte emocje. I daję radę – opowiada z uśmiechem.
Foodsharing Wrocław - rocznie ratują kilkadziesiąt ton żywności
– Zgłaszają się do nas kolejni przedsiębiorcy, którzy nie chcą, by żywność lądowała w koszu, ale są też tacy, których pożegnaliśmy - którzy podjęli rozwiązania logistyczne i samodzielnie ograniczyli wytwarzanie nadwyżek. I to jest największa satysfakcja – mówi Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław.
Wolontariat Foodsharing powiększył się o kolejnych ratowników żywności. Niestety zniknęły niektóre punkty Jadłodzielni, czyli lodówek, w których można dzielić się jedzeniem, ale w ich miejsce powstają nowe - 24 listopada otwarty zostanie punkt na Szczepinie.
– Gala 30 Kreatywnych Wrocławia dała nam szansę na dotarcie do osób, które o nas nie wiedziały lub nie do końca rozumiały ideę działania. Zależy nam bardzo, by mieszkańcy również zwiększali swoją świadomość w temacie ratowania żywności – dodaje Maniewska.