Olga Malinkiewicz, wówczas 33-letnia fizyczka, została laureatką 30 Kreatywnych Wrocławia w 2015 roku, w pierwszej edycji plebiscytu. W branży nowych technologii głośno było o opracowanej przez nią technologii wytwarzania fotowoltaicznych ogniw perowskitowych, które umożliwiały przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną.
Od tamtej pory Olga Malinkiewicz realizuje badania nad udoskonaleniem swojego rozwiązania oraz dba o ich komercjalizację. Latem 2024 r. o wrocławiance znowu było głośno, bowiem została laureatką European Inventor Award, którą przyznaje Europejski Urząd Patentowy. Olga Malinkiewicz jest pierwszą Polką, której przypadło prestiżowe wyróżnienie.
Laury za badania nad chasydami
Przykładów znaczących wyróżnień dla wcześniejszych laureatów 30 Kreatywnych Wrocławia jest więcej. W październiku ogłoszono, komu przyznano tegoroczne Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W gronie laureatów jest prof. Marcin Wodziński (30 Kreatywnych Wrocławia za rok 2021). To światowej sławy historyk i badacz judaizmu, kierownik Katedry Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Nagroda nazywana jest polskim Noblem.
Prof. Wodziński został doceniony – jak napisano w uzasadnieniu - za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.
Międzynarodowym uznaniem cieszy się również prof. Marcin Drąg. Chemik z Politechniki Wrocławskiej to ceniony w świecie uczony. Po wybuchu pandemii koronawirusa wraz z zespołem zaangażował się w badania nad szczepionką przeciw Covid-19.
Uznanie wrocławian: bezcenne
Dla naukowców wskazanie w konkursie 30 Kreatywnych Wrocławia ma dodatkowy wymiar. Nie jest wyróżnieniem naukowym, branżowym, ani formą grantu, lecz – jak powtarzają, jego przyznanie jest formą docenienia, zauważenia wpływu, który na współczesny Wrocław mają naukowcy.
Było to dla mnie ważne wyróżnienie. Wiązało się to również z tym, że w owym czasie przebywałem na Uniwersytecie Technicznym w Delft, gdzie przygotowywałem swoją pracę doktorską. Pomimo tego, często bywałem we Wrocławiu realizując kilka projektów. Tym bardziej cieszyło mnie to, że moja aktywność na rzecz Wrocławia została doceniona, że zarówno jako naukowcy ale też projektanci mamy wpływ na nasze otoczenie. Ten inny - nie naukowy - wymiar tego wyróżnienia potwierdza sens naszych działań. Na pewno miała ona również wpływ na moją decyzję, aby po zakończeniu doktoratu wrócić do WrocławiaDr inż. arch. Jerzy Łątka, architekt, Politechnika Wrocławska, 30 Kreatywnych Wrocławia 2016
Dr Paweł Gawłowski, Centrum Symulacji Medycznej, ratownik medyczny, laureat 30 Kreatywnych Wrocławia 2019. - Wśród laureatów plebiscytu powinny się znaleźć zarówno osoby z dorobkiem, jak i młodzi, zdolni ludzie, którzy mają potencjał, by inspirować innych i wprowadzać nowe idee. Wsparcie w postaci takiego wyróżnienia może być dla nich impulsem do dalszego rozwoju i pozwoli na budowanie sieci kontaktów, które często są niezbędne do rozwoju kariery i wprowadzania w życie innowacyjnych pomysłów.
Zgłoś Kreatywnych do nagrody
W ciągu siedmiu edycji konkursu wyróżnionych zostało ponad dwieście osób, firm, inicjatyw, zespołów. Wszystkich 30 Kreatywnych możesz poznać na stronie konkursu.
Zbieramy zgłoszenia do ósmej edycji 30 Kreatywnych Wrocławia. Czekamy kandydatów (osoby, zespoły, firmy, instytucje), których aktywność i działania mają wyjątkowy wymiar, i których warto przez to wyróżnić.
WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - 30 KREATYWNYCH WROCŁAWIA 2025!
Tytuły Kreatywnego przyznajemy w czterech kategoriach:
- nauka / technologie;
- biznes;
- kultura / sztuka / dizajn;
- społeczeństwo / miasto.
W konkursie 30 Kreatywnych Wrocławia mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie, które nie były laureatami wcześniejszych edycji. Jedna osoba może zgłosić kilku kandydatów/kandydatek. Ten sam kandydat/-ka może zostać laureatem tylko w jednej kategorii.
Zgłoszenia zbierane są za pomocą formularza na stronie www.wroclaw.pl.
Termin zgłoszeń mija 30 listopada 2024, godz. 23.59. Laureatów ósmej edycji 30 Kreatywnych Wrocławia poznamy wiosną.