Gośćmi spotkania w Barbarze, podczas którego ogłoszona została kolejna edycja plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, byli:
- Anna Jur (laureatka z 2016 roku w kategorii kultura/sztuka/design) – twórczyni marki Szarakowo i festiwalu Ręki Dzieła Fest
- Monika Glińska (wspólnie ze stowarzyszeniem Zmieniaj Zakrzów laureatka z 2016 roku w kategorii społeczeństwo/miasto)
- Cafe Równik (laureaci z 2019 roku w kategorii społeczeństwo/miasto) – obecni byli Aurelia Antończak, Karolina Luśnia, Piotr Lewandowski
- Bartosz Robaszewski (laureat z 2019 roku w kategorii biznes) – założyciel, właściciel i prezes firmy IT Look4App
- Krzysztof Jarzyna (laureat z 2021 roku w kategorii biznes) – praktyk branży automotive z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim w zarządzaniu przedsiębiorstwami przemysłowymi. Dyrektor zarządzający hiszpańskiej firmy produkcyjnej Industrias Alegre S.A., która jest międzynarodowym dostawcą części z tworzyw sztucznych dla sektora samochodowego.
Anna Jur, laureatka 30 Kreatywnych Wrocławia z 2016, organizatorka-pionierka pierwszych targów rękodzieła – Ręki Dzieła Fest, przyznaje, że każda nagroda jest bardzo wspomagająca i budująca.
– Statuetkę dostałam ze względu na działalności koszulkowej marki Szarakowo, ale to były też pierwsze lata rozwijania Ręki Dzieła Fest i uznanie w dziedzinie sztuki było fajnym okazją, aby promować wydarzenie, które na początku było bardzo skromne, a rewelacyjnie się rozwinęło. Nagroda przyspieszyła rozwój i imprezy i Fundacji Paliwo Artystyczne, którą prowadzę – tłumaczy.
Monika Glińska ze Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów podkreśla, że nagroda 30 Kreatywnych Wrocławia była członków stowarzyszenia wielką motywacją do dalszych działań.
– Byliśmy zaskoczeni, że ktoś nas dostrzegł na tych peryferiach miasta i uznał, że robimy coś fajnego. Pamiętam, że gala wręczenia statuetek 30 Kreatywnych Wrocławia, była świetną okazją, aby poznać bardzo inspirujące osoby z Wrocławia, z różnych branż. A sama statuetka cały czas stoi w naszej siedzibie, w zasięgu wzroku. I przyznaję – glejt na kreatywność to coś szalenie miłego – mówi laureatka z 2016 roku.
Największą sensacją 2019 roku była, bez żadnych wątpliwości, nagroda dla zespołu Cafe Równik, klubokawiarni, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością. Na scenie stał wtedy również pracujący w Cafe Równik Piotr Lewandowski.
– Tamta wygrana wciąż nas motywuje do dalszych działań – nie ma wątpliwości i podkreśla, że po prostu należy dalej pracować dla dobra wspólnego w miejscu, w którym wszyscy mają równe prawa.
Karolina Luśnia w 2019 roku jeszcze nie była zatrudniona w Cafe Równik, ale dziś, kiedy jako baristka i kelnerka, obsługuje gości klubokawiarni, wyjątkowo ceni sobie to miejsce.
– Ten lokal jest dla nas bardzo ważny, podopieczni stowarzyszenia mają pracę i mogą się rozwijać, a goście są dla nas bardzo życzliwi i serdeczni – przyznaje i wśród marzeń wymienia, że najchętniej przyjęłaby w Cafe Równik aktorkę Cameron Diaz. – Bo jest fantastyczna i aby ćwiczyć angielski – dodaje.
Matka Karoliny, Agnieszka Luśnia nie ma wątpliwości, że Cafe Równik po prostu musi być na mapie Wrocławia.
– Dla zatrudnionych tam osób to terapia poprzez pracę. Przychodząc do równika uczą się wielu rzeczy, ale przede wszystkim samodzielności, która daje im wiarę we własne możliwości. Czują się pełnowartościowi. A goście Cafe Równik mają szansę zobaczyć, że osoby z niepełnosprawnością są wśród nas i mogą się przekonać, że funkcjonują znakomicie. Nie mówiąc o tym, że przychodząc na kawę są traktowani jak ktoś wyjątkowy, bo kelnerzy poświęcają im specjalną uwagę – mówi Agnieszka Luśnia.
Nagrodzony w 2019 roku Bartosz Robaszewski doskonale pamięta oklaski na gali 30 Kreatywnych Wrocławia dla Cafe Równik.
– Kiedy wyszli na scenę odebrać nagrodę, pomyślałem, że to, co robią jest fantastyczne, mistrzostwo świata, a mój start up jest bez sensu. Po nich odbierało statuetkę jeszcze dwóch innych laureatów zajmujących się wytwarzaniem rekwizytów do serialu „Gra o tron” i wtedy stwierdziłem, że to praca marzenie – śmieje się laureat w dziedzinie biznes.
Ale nie ma wątpliwości – nagroda pomogła (do dziś stoi na półce w reprezentacyjnym miejscu), podobnie jak poczucie, że zostało się docenionym robiąc coś dla Wrocławia, ściągając tu zagranicznych klientów.
– Od kiedy dostałem nagrodę 30 Kreatywnych Wrocławia moja firma Look4App wzrosła czterokrotnie, zatrudnia 70 osób – mówi laureat.
Z kolei laureat w dziedzinie biznes z 2021 roku Krzysztof Jarzyna potwierdza wyjątkowy potencjał Wrocławia.
– Nie trzeba być kreatywnym, aby stwierdzić, że całe miasto jest kreatywne, pełne ludzi z pasją, którzy tworzą cuda. To olbrzymi zaszczyt być w grupie nagrodzonych, którzy są takimi wspaniałymi ludźmi. I jednocześnie to skrzydła, abyśmy się wznieśli jeszcze wyżej, abyśmy wszyscy tworzyli społeczność w pełni szczęśliwą i zrealizowaną, a ten konkurs w pełni temu sprzyja – dodał.