wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Podziel się jedzeniem. Na Maślicach przy ul. Suwalskiej stanęła jadłodzielnia Foodsharing Wrocław. Zobacz!
Jadłodzielnia Foodsharing Wrocław została otwarta w tym tygodniu na Maślicach Foodsharing Wrocław
Jadłodzielnia Foodsharing Wrocław została otwarta w tym tygodniu na Maślicach

Mamy czegoś za dużo w lodówce - np. ugotowaliśmy gar zupy, jak dla pułku wojska, i nie chcemy, żeby się zmarnowała? Zapakujmy ją w pojemniki i zostawmy w Jadłodzielni jak ta, która właśnie została otwarta na Maślicach. Lub inny przykład: mamy lodówkę zapakowaną jedzeniem, a wyjeżdżamy na dłużej i nie chcemy, żeby żywność się zmarnowała: też przynieśmy do Jadłodzielni. Może ktoś będzie chciał się poczęstować i zabierze jedzenie do domu.

Reklama

Jadłodzielnia na Maślicach (przy Centrum Aktywności Lokalnej, tuż obok szkoły, na ul. Suwalskiej 11) została otwarta 25 lipca. Została przeniesiona ze stadionu na Pilczycach.

Jadłodzielnia została przeniesiona koło szkoły na Suwalskiej  

- Jadłodzielnia Stadion funkcjonowała prawie trzy lata - od grudnia 2019. Była otwierana wraz z Radą Osiedla Maślice. W związku z warunkami pogodowymi - silne wiatry na otwartej przestrzeni - witryna została kilkukrotnie uszkodzona: w sumie straciliśmy tam cztery lodówki. Po ostatnim razie, wspólnie z Tarczyński Arena, podjęliśmy decyzję o przenosinach - informuje Monika Moc z Foodsharing Wrocław.

Sławomir Czerwiński z Rady Osiedla Maślice zaproponował otwarcie przy CAL i opiekę nad punktem.

- Dzięki lokalnej współpracy ufało się zapewnić transport zarówno dla witryny jak i obudowy - dodaje Monika Moc.

Mamy nadzieję, że w nowym miejscu lodówka zadomowi się na stałe i będzie pięknie służyła  
pisze na swoim FB Rada Osiedla Maślice

Masz za dużo jedzenia w lodówce w domu? Nie zmarnuj go! Podziel się z innymi! 

Czym jest foodsharing? Pojawił się w Polsce w 2016 roku. W prostych słowach chodzi o to, żeby nie marnować żywności. Mamy czegoś za dużo w domowej lodówce - przynieśmy do Jadłodzielni. Może ktoś będzie chciał skorzystać i zabierze jedzenie do swojego domu. 

Jadłodzielnie są otwarte siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. 

Czytaj także: Foodsharing Wrocław wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

Do Jadłodzielni trafia też żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów. Jadłodzielnie mogą być „zasilane” również z inicjatywy samych właścicieli małych sklepów. Dzięki temu niesprzedana żywność nie zostanie wyrzucona. O Jadłodzielniach warto pamiętać również po dużych wydarzeniach okolicznościowych – bywa, że na wesela, chrzciny, a nawet święta przygotowujemy zbyt dużo jedzenia i potem je wyrzucamy. A przecież można się nim podzielić z innymi! 

Wato przypomnieć o akcji „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”, do której zachęcają Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław. Akcja to element miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”. Więcej informacji o akcji dla gastronomii znajdziecie tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl